Halak
![](http://www.hazikedvencek.hu/images/belsokepek/neszehalak.jpg) |
Szeretnl olyan hzi kedvencet, ami knnyen tarthat? Esetleg csak fel szeretnd dobni a laks hangulatt? Itt megtallsz mindent, amit a halakrl rdemes tudni. |
A halak etetse
Az emberrel ellenttben a halak kpesek arra, hogy folyamatosan egyenek, megemsszk, amire szksgk van, s a maradkot kirtsk. Emiatt sokan azt gondoljk, hogy mindegy, mennyi eledelt adnak az llatoknak, de valjban ha tleteted ket, akkor a nagyobb mennyisg kivlasztott rlk szennyezi az akvriumot.
A halaknak meglepen kevs eledelre van szksgk. Ennek az is az oka, hogy nem kell a gravitcival kzdenik, s nem kell fenntartani az lland testhmrskletet, gy csak kevs tpllk kell ahhoz, hogy nvekedjenek s szkljanak.
A kvetkezket kell tudnod a halak etetsrl:
Mirt kell a halaknak elre gyrtott eledelt adni?
Termszetes krlmnyek kztt a halak klnbz nvnyeket, vagy ms, vzi tpllkot esznek. Ezek az llnyek ltalban sokflk s tpanyagokban gazdagok. Mivel viszont fertzseket okozhatnak, zrt krnyezetben nem adhatod ket a halaidnak. Az ilyen telek fogyasztsa utn az akvrium vize is megfertzdik, s ez a halak megbetegedst okozhatja.
Ezrt tancsos elre gyrtott eledelt adni a halnak, melyben megtallhat az sszes tpanyag s nyomelem, amire a halaidnak szksgk van. gyelj viszont arra, hogy megfelel minsg eledelt vlassz, mert a megfelel sszetevk nlkl a hal nvekedse megll, elveszti sznt, nem szaporodik, rzkenyebb vlik a betegsgekre, s el is pusztulhat.
Amikor eteted a halad, az eledelen lev elrsokat kvesd. ltalban naponta ktszer, kis adagokban kell tpllnod, s az elz tkezs maradvnyait el kell tvoltanod az akvriumbl.
A halak tpllkignye
A halak testmretkhz viszonytott energiaignye nagy mrtkben eltr az embertl. Az emberek melegvrek s az energia 70%-t a hmrsklet fenntartsra fordtjk. A halak viszont hidegvrek, gy erre nem kell energit fordtaniuk, s mivel csak szklnak a vzben, a mozgsuk sem ignyel sok energit. Ezrt kevs magas energiatartalm eledelre van csak szksgk.
Az emberek s halak vitaminignye ugyancsak eltr, a halaknak ugyanis tbb vitaminra van szksgk. Ennek az az oka, hogy emsztrendszerk kevsb fejlett, s kevsb jl hasznostja a bevitt vitaminokat.
A fehrjk aminosavakbl (nitrognvegyletek) llnak. Ezek elengedhetetlenl szksgesek a szvetek felptshez, a halak viszont nem kpesek brmilyen fehrjt megemszteni s hasznostani. Pldul bizonyos fehrjket a halak csak kalriaszksgleteik kielgtsre hasznlnak fel. Ennek kvetkeztben a hal ammnit termel, mely mrgez a szmra. Azrt fontos a megfelel fehrjk biztostsa, mert a halak nem kpesek bizonyos aminosavakat termelni (mint pldul a lizin s a metionin), ezrt azt a tpllkukbl nyerik.
Tudsok s szakrtk mr vek ta ismerik a halak tpllkozsi folyamatait, s felismertk, hogy a legjobb, ha a halakat elre gyrtott eledelekkel etetjk. Kulcstnyez az eledel vztartalma, mivel a mikroorganizmusok 4%-os vztartalom alatt nem kpesek kifejldni.
Hogyan kerljk el az akvrium beszennyezdst?
Nagyon fontos megfelel berendezst, vzszrst hasznlni, s rendszeresen tiszttani az akvriumot, mivel az telmaradk s az rlk szennyezi az akvriumot. A megfelel eledellel ugyancsak cskkenthetjk a szennyezs mrtkt. A halak is szvesen fogadjk az elre gyrtott eledelt, gy kevesebb maradkot hagynak, a jl emszthet eledelt pedig a halak szervezete jl hasznostja, s gy kevesebb rlk kpzdik.
Milyen gyakran kell a halakat etetni?
Az etets gyakorisga a hal fajtjtl fgg. A hsev halak pldul naponta egyszer szeretnek enni, mg a nvnyevk inkbb egsz nap eszegetnek. Ha tbbfle halad van egy akvriumban, akkor inkbb naponta 2-3-szor etesd ket. Ha halat szaportasz, naponta tbb kis adagban etesd ket, mivel a halivadkok tvgya nagy, gyomruk viszont kicsi.
Ha kihagysz egy etetst, vagy akr tbbet is, ne aggdj, a szabadon l halak nha sokig nem esznek, ha nem tallnak tpllkot. gy ha elmsz a htvgre, nem kell megkrned senkit, hogy etesse ket. Mindemellett, ha hosszabb idre tvozol, krj segtsget.
Mennyi eledelt kapjanak a halak?
A legjobban gy tudod megllaptani a szksges mennyisget, ha etets alatt s utn figyeled a halakat. Ha nhny percen bell elfogy a tpllk, adj nekik mg, egszen addig, amg esznek. Ekkor tvoltsd el a maradkot. Rvid idn bell pontosan fogod tudni, hogy mennyit kell adni nekik.
A halak egszsge
A halak egszsge
A megfelel minsg vzben tartott halakat a legtbb betegsg s lskd nem tmadja meg. ha az akvriumban nem tartasz tl sok halat, s rendszeresen cserled a vizet, akkor halaidnak nem lesznek egszsggyi problmi. gy is j minsg maradhat a vz, ha folyamatosan szrd.
A vzminsg a kulcs
A dszhaltarts sikernek titka a j minsg vz, hiszen az letk az ket krlvev vztl fgg. Mivel pedig folyamatosan a vzbe rtenek, tulajdonkppen a sajt mellkhelyisgkben lnek!
Tulajdonkppen a problmt nem a halak szklete, hanem a vizeletk (illetve az emberi vizelet megfelelje) jelenti. A halak ammnit vlasztanak ki, mely vzben olddik, lthatatlan, de hallos mreg.
Ha az akvrium tlzsfolt, vagy elhanyagolt, sok ammnia termeldik, s mrgezi a halakat. Az ammnia elszr a kopoltyt s a nylkarteget irritlja, ettl kevesebb oxignhez jutnak, gy a felsznre jnnek levegrt. Ezutn az ammnia megsrti a brt, majd az uszonyokat, vgl pedig nhny esetben el is pusztthatja a halakat.
A haltartk tbbsge ilyenkor ltja a problmt, s azt hiszi, alacsony az oxignszint, ezrt levegpumpt vsrol, ksbb vegyszerekkel prblja kiirtani a felttelezett lskdket, esetleg antibiotikumokat hasznl. Ez mind csak ront a helyzeten, egyszeren csak a vizet kell kicserlni. Ha pedig csapvizet hasznlsz, felhasznls eltt szrd ki belle a klrt.
Megbetegedsek
Hrom tipikus egszsggyi problma merlhet fel a halaknl: lgzsi nehzsg, lskdk s baktrium vagy vrusfertzsek. A leggyakoribb ezek kzl a korbban lert lgzsi nehzsg.
Gyakran szabad szemmel is lthatk az lskdk, nagytval pedig a kisebb parazitk is szrevehetk. A fertztt halakat kln akvriumban kell kezelned, hogy a tbbi hal ne kerljn kapcsolatba a vegyszerekkel. Ne feledd, hogy ltalban minden halon vannak parazitk, s az llat csak akkor szorul kezelsre, ha ezek tlzottan elszaporodnak.
A baktriumfertzsek s bels lskdk problmjt az llatorvos tudja megoldani. A vrusfertzsek nem kezelhetk. A beteg halat klntsd el a tbbitl s kezeld sval.A halak kls nylkartegnek fontossga
Az egyes halfajok sok mindenben klnbznek, azonban kzs jellemzjk, hogy testket nylkarteg bortja, mely a hmrtegben tallhat nylkasejtekbl ered. A nylkarteg meglte letfontossg a halak szmra, elssorban vdelmi jelentsge miatt. Ha a nylkarteg megsrl, elvkonyodik vagy megvastagszik, az llat pusztulst is okozhatja.
A nylkarteg f funkcii
Ozmzis szablyozs s gzcsere
A nylkarteg, mint fligtereszt hrtya fenntartja a bels/kls molekula-egyenslyt. A segyensly fenntartsa az desvzi s a tengeri halaknl ellenttesen mkdik. Az desvzi halak vizeletet vlasztanak ki, mivel testk "ssabb", mint a krlttk lv vz, ezrt brkn keresztl vizet vesznek fel, nem isznak. A tengeri halaknl ennek ellenkezje trtnik. A nylkarteg nagy szerepet jtszik a brlgzsben is, hiszen a halak brn keresztl is llegeznek.
Mechanikai vdelem A nylkahrtya sikamlssga vdelmet nyjt a kls lskdk ellen. A sebgygyulsban is segtsget nyjt, gy, hogy krlleli a srlsekbl, fertzsekbl ered sebeket.
Cskkenti a turbulencit A gyorsan sz halak estben a pikkelyek s az szk kztti helyen alakulhat ki turbulencia. A nylkahrtya kisimtja ezeket a hzagokat, cskkentve ezzel a turbulencit.
A nylkarteg kiegszt funkcii
- A hal kzvetlen kzelben tisztn tartja a vizet, gy elsegti a brlgzst.
- Egyes halfajok nylkartege mrget termel, amivel megbntjk zskmnyukat.
- Sok akvriumi hal rendelkezik olyan sejtekkel, amik nem nyitottak a klvilg fel s gynevezett riasztanyagokat termelnek s trolnak. Ha megsrl a hal bre, kiszabadul ez az anyag s veszlyrzetet kelt a halak kztt.
- Egyes trpusi halak a nyri kiszradst gy vszelik t, hogy nylkartegbe burkoldznak. Bizonyos halfajok nylkarteget vonva maguk kr vdik meg magukat jszakra a ragadozk ellen.
- A nylkarteg az etetsben is szerepet jtszik. Szmos hal nylkt termel ivadkai etetshez.
- Nhny fajnl, pl. a gurmik s a bettk esetben a nylka segt sszetartani a hmek ltal ptett habfszket. Ebben a habfszekben fejldnek az ikrk s az ivadkok addig, amg nem tudnak magukrl gondoskodni.
Gyakorlati tancsok vatosan bnjunk a hlval az akvriumban. A halakat kzzel soha ne rintsk. Ha egy hal a padlra esik, akkor nedves hlval vagy ruhval fogjuk meg, gy prbljuk a nylkahrtya llapott minl jobban megrizni.
Rendszeresen vgezznk rszleges vzcsert, tegyk vltozatoss halaink trendjt s csak olyan szert tegynk a vzbe, amirl tudjuk, hogy mit tartalmaz.
Akvriumi halak betegsgei
A halak megbetegedst tlnyom tbbsgben a krnyezet okozza s nem a krokozk. gy az akvrium rendszeres polsval a legtbb problma megelzhet. Ennek lnyege, hogy a halak szmra szksges optimlis feltteleket folyamatosan biztostsuk. A leggyakoribb betegsgeket a kivlt okok szerinti csoportokban emltjk meg. Eszerint megklnbztetnk kmiai s fizikai faktorokat, tpllkozsi problmkat illetve fertzseket.
Fizikai s kmiai faktorok
Hmrsklet: A legtbb akvriumi halnak 22-25C az idelis vzhmrsklet. Az ennl alacsonyabb hmrsklet vzben gyengl a halak ellenllkpessge, ami akr elhullshoz is vezethet. Fontos, hogy vzcsernl se legyen 1-2C-nl nagyobb a hmrsklet klnbsg. Ilyenkor mindig hmrsklet kiegyenltsre van szksg. Megvilgtottsg: a tlzott megvilgts kzvetve fokozott oxigntermelst eredmnyez az elburjnzott nvnyzet miatt, jszaknknt azonban oxignhiny is kialakulhat. A vz oxigntartalma: az oxignmennyisg cskkense - akr csak idszakosan is - a halak elhullshoz vezethet. A vz kmhatsa s kemnysge: Ha a vz kmhatsa megvltozik, vzcsert kell vgezni. Az akvrium viznek optimlis pH-ja fajtl fggen 5-9. A csapvz ltalban megfelel kemnysg a halak tartshoz, ha mgis lgytsra van szksg, akkor desztilllt vizet javasolt hozzadni az akvrium vizhez. Mechanikai srlsek: A halak ltalban az akvrium tiszttsnl illetve a halak thelyezsnl srlnek, de egyes harcias termszet halak is okozhatnak srlseket trsaikon. Mrgezs: Szennyezett akvriumban leggyakrabban az ammnia s a knhidrogn mrgezs fordul el. Ritkbban az akvriumba jut mrgez vegyi anyagok okoznak mrgezst. Ilyenkor azonnal vzcsert kell vgezni!
Tpllsi problmk
Tpllkozsi betegsg: A halak tpanyagszksglett kielgt elesggel etetett halakban legtbbszr nem jelentkeznek tpllkozsi eredet betegsgek. Azonban a nem megfelelen tpllt halak kztt gyakran fordul el blgyullads, illetve klnbz hinybetegsgek jelentkezse is megfigyelhet.
Fertztt elesg: A nem megfelel forrsbl beszerzett elesg megfertzheti az llomnyt.
Fertzsek
Parazitk: A kls lskdk ltalban a br felsznn vagy a brben szaporodnak el, brsonyoss vagy fehr pttykkel tarktott tve a brt. A fertztt hal gyakran drzsli testt vagy uszonyt a kvekhez. Amennyiben a kopolty is rintett, gyorsulnak a kopoltymozgsok, s a hal gyakran szik fel a felsznre, hogy a krosodott kopolty tbb oxignhez jusson. Leggyakrabban az ostoros s csills kls lskdk ltal okozott br- s kopoltybetegsgek figyelhetk meg. Gyakori parazita okozta betegsg a darakr is, melynek korokozja a br hmjban nvekszik. Parazitaellenes szerek beszerezhetk az llatorvosokon keresztl, vagy a dszllat szakzletekben. Baktriumok: A baktriumos betegsgek feklyek vagy kipirosodott duzzanatok formjban, illetve a br rothadsos folyamataiban mutatkoznak meg leggyakrabban. Halaknl gyakori baktrium okozta betegsg a gmkor, mely fknt idsebb halakon jelentkezik s nem gygythat. Baktrium okozhat mg blgyulladst, hasvzkros elvltozst, vese-s mjelhalst valamint a kopoltyk s uszonyok elfehredst, feklyesedst is. A baktriumos betegsgek legtbbje llatorvosokon vagy dszllat szakzleteken keresztl beszerezhet antibiotikumokkal gygykezelhet. Gombk: A gombk ltalban srlsek helyn szaporodnak el, illetve a legyenglt llatokat fertzik meg. Gombs fertzs esetn szrksfehr, vattaszer felrakds figyelhet meg a hal testn vagy uszonyain. Megelzs szempontjbl nagyon fontos a vzminsg rendszeres ellenrzse. Gombaellenes ksztmnyeket az llatorvosokon vagy a megfelel szakzleteken keresztl lehet beszerezni. Vrusok: Szerencsre akvriumokban viszonylag ritkn fordulnak el. Egy jl ismert vrusos betegsg a limfocitis, amely a beteg hal testn s uszonyain megfigyelhet apr, fehr, szlfrtszer elvltozs alapjn ismerhet fel. Kezelsre nincs hatkony gygyszer, de szerencsre viszonylag ritkn hallos a betegsg. A halak stresszmentes tartsa s az ers immunrendszer segthet lekzdeni a betegsget.
A megelzs hasznosabb, mint a gygykezels!
A megelzs ht aranyszablya:
- Csak jnev, ismert kereskedtl vagy tenyszttl vsrolj halat, s soha ne vsrolj olyan pldnyokat, amelyek nem tnnek teljesen egszsgesnek.
- Az j halakat tartsd karantnban 2-4 htig. Ehhez egy kisebb akvrium kivlan megfelel.
- A vzminsget mindig figyeld az akvriumodban, hiszen halaidnak biztostanod kell az optimlis tartsi feltteleket (hmrsklet, pH, stb.).
- Soha ne zsfold tl az akvriumot. Ez vonatkozik a halakra s a nvnyekre is.
- Ne vsrolj olyan halakat, amelyek harcolnak vagy agresszven viselkednek akvriumi trsaikkal
- Az elpusztult vagy haldokl halakat el kell tvoltanod az akvriumbl, klnben beszennyezhetik a vizet s a tbbi hal is megbetegedhet.
- Mindig kivl minsg elesggel etesd halaidat.
- Felels tarts
Tartalom:
- A dszhalvsrls praktikus krdsei - Gyakran feltett krdsek - Mitl zavaros az akvrium vize? - Szptsk laksunkat akvriummal! - Halvsrls - Hogyan vlasszunk halat? - Azok a csodlatos halak - Tartsunk otthon aranyhalat! - A tengeri akvrium kialaktsa Akvruimmal a betegekrt
Az llatok jelenltnek pozitv hatst szmos tudomnyos kutats igazolja. Az llattartk krben bizonythatan kevesebb a fejfjs, a nyugtalan alvs, a gyomorproblma, valamint cskken az ltalnos fradsgrzet, valamint a szem s flgyullads eslye is kisebb (Serpell, 1991).
Friedmann (1980) vizsglatai szerint, az infarktuson tesett llattartk letbenmaradsi eslyei is nagyobbak. A legtbb vizsglat a kutya s a macska emberre gyakorolt pozitv hatst bizonytja, azonban meglep eredmnyek rhetk el akvrium jelenltvel is.
Az akvrium feszltsgcskkent hatsa rgta ismeretes. Kacher (1984) fogorvosi vrban elhelyezett akvriuma, az ott vrakozk szorongst cskkentette, nagyobb komfortrzetet keltett s az orvosi beavatkozs szubjektv megtlst is kedvezbb tette. Egyes kutatsok az akvrium, ltalnos kzrzetjavt hatsn tl, egyes betegsgekre gyakorolt kzvetlen, jtkony hatst is vizsgltk.
Magyarorszgon az Alzheimer-kr ma mr npbetegsgnek szmt. Ez az idegrendszeri betegsg, leginkbb a 65 v feletti, ids embereket veszlyezteti. A betegsg emlkezetvesztssel jr s az id elrehaladtval mind mentlis mind fizikai leplst okoz. Mivel a betegek nmagukat elltni kptelenek, a problma szlebb trsadalmi rtegeket rint. Nancy Edwards (2001) amerikai kutat -az llatterpis kezelsi lehetsgek kzl- az akvriumok hatst vizsglta, az Alzheimer-kros betegek tkezsi szoksaira. Az eredmnyek azt mutattk, hogy azok a betegek, akik akvrium kzelben ltek, jelentsen (10,2%-kal) tbbet ettek, mint a kontroll csoport. Ez a hats folytatdott a 10 hetes kezels idtartama alatt.
Az llatterpia Magyarorszgon is elterjedben van. Az ELTE BTK Pszicholgiai Intzet munkatrsai egy vidki krhz Pszichitrijn helyeztek el egy akvriumot terpis cllal, ahol depresszis betegeket kezeltek. A jelenlegi irodalmi adatok alapjn a depresszis tnetek elfordulsa a magyar lakossg krben igen gyakori, nknl 18-34%, frfiaknl 10-19%. A vizsglatban rsztvev betegek 69,2%-a szmolt be az akvrium pozitv hatsrl. A legtbben az akvrium hangulatjavt, vidmsg s szabadsgrzetet kelt hatsrl bizonyosodtak meg. Az akvrium jelenlte az pol szemlyzetre is jtkony hatst gyakorolt.
A vizsglat eredmnyeinek npegszsggyi jelentsge sem elhanyagolhat. Mivel az akvrium cskkenti a betegsg tneteit, kevesebb gygyszerre van szksg, s cskken a krhzban eltlttt id is. Az akvrium kzelben lk knnyebben ltestenek trsas kapcsolatokat, kiegyenslyozottabb s nyugodtabb vlnak. Amennyiben a beteg sajt otthonban is berendez egy akvriumot, a hossz tv hats is elrhet.
|