SZP ERN
(1884-1953)
Szp Ern elbb npszer klt volt, azutn divatos sznpadi szerz lett, regnyei irodalmi szenzciknak szmtottak, azutn egy idre szinte teljesen megfeledkeztnk rla, s mostanban ppen jra felfedezzk mint a modern, abszurd irodalom hazai elfutrt.
Ady Endre egyik legjobb bartja volt, de ugyangy tartozott Molnr Ferenc legszkebb barti krbe is. Babits kezdettl fogva nagy kltnek tartotta, Hatvany Lajos a hazai vrosi irodalom egyik falakjnak. Versei ugyangy kaptak helyet a legkomolyabb antolgikban, mint a kabark sznpadn. maga pedig rendkvl szerny modor, kis termet, sovny ember volt, aki flszeg mosollyal mondotta el ironikus vlemnyeit az emberekrl s az esemnyekrl. Aki ismerte, szerette, mindenki nagyra becslte, de azrt senki sem vette egszen komolyan.
maga sem vette egszen komolyan sem magt, sem a vilgot. Fura gesztusait anekdotkknt meslgettk. Pldul amikor katonaidejt leszolglva, az osztrk-magyar kzs hadsereg tisztjv avattk, akkor szoksos volt, hogy az j tisztek valamifle - lehetleg nmet - jelmondatot vssenek kardjuk pengjbe. Szp Ern hadnagy r pedig a liberalizmus kzismert, de nagyon nem harcias jelszavt vsette a kardra: ,,Leben und leben lassen!" (lni s msokat is lni hagyni.)
Egsz kltszete is az emberszeretet jegyben, kiss rzelmesnek, kiss furcsnak, egyszerre knnyesnek s mosolygsnak alakult. A Nyugat krben senkinek nem volt oly sok kze Petfi npi hangvtel egyszersghez, de ugyanakkor a kabark vrosias csfondrossghoz s a csak ksbb keletkez jabb modernsg kptelensgeihez. Sohasem volt igazi ellensge, ldzttknt mg ldzit is igyekezett megrteni, s ldzi sem gylltk szemlye szerint. De valjban nem tartozott senkihez, s magnyos jelensg irodalmunkban.
Falusi nptant fia volt. Petfin nevelkedett, s ifjkora ta rt verseket. Az Alfldn ntt fel, s a Tiszntl hangulatait hozta Budapestre, amikor tizenkilenc ves korban jsgr lett a fvrosban. Ettl kezdve lete a szerkesztsgekben, az jszakai kvhzakban, az irodalmi krkben telik. Vltozatos szerelmek kztt li a bohm fiatalember, majd a megrgztt agglegny lett. A tantotthon vidki nyomora utn megismeri a nagyvrosi kisegzisztencik nyomort. Hanem amikor npszer lesz, s elegend pnzt keres, akkor fel-fellobban benne a vilglts vgya, s amg a pnze tart, sszevissza utazik Eurpa nagyvrosaiban, egy zben egy szerelme utn elutazik Szentptervrra is. Hangulatos, sznes cikkekben szmol be a tjak lmnyeirl. Ezek az apr jsgcikkek kzelebb llnak a kltszethez, mint a publicisztikhoz, nemegyszer inkbb szabad verseknek mondhatk.
Amikor mr jsgokbl s folyiratokbl ismert nev klt s jsgr, 1912-ben - huszonnyolc ves korban - megjelenik nekesknyv cm versesktete, amellyel a Nyugat klti is maguk kz fogadjk. A vrosi ember vidki emlkei, a nyomorsgos gyermekkor meghitt kpei, a vgyds szeld emberi kapcsolatok utn kaptak klti hangot egy olyan dallamos nyelven, amelyben szervesen tvzdik a npi nyelv a vrosi nyelvvel, Petfi formakincse a Nyugat nyugat-eurpaisgval.
Ez a kltszet ugyan az vek folyamn egyre gazdagabb lesz, de jellege nem vltozik. A gyermekkori vgyak s remnyek tallkoznak benne a nagyvrosi polgr cltalansgval. Szp Ern li a bohmletet, s kivgyakozik belle valami tartalmasabb utn. Humor s rzelmessg, halk brlat s ngny tvzdik ssze ezekben a gyakran dalszer versekben. (Sokat meg is zenstettek, s kabarkban nekeltek.) A rszvt minden emberi bnat irnt s a szeretetvgy az alaphangja egsz kltszetnek. Tulajdonkppen nem szles sklj lrikus, de gazdag rzelemvilggal tudja j meg j mdon kifejezni a szeretetet, megrtst, mindent megbocstst.
Mindenekeltt klt; klt akkor is, amikor przt r, s akkor is, amikor drmkat fogalmaz. Megrt s megbocst lrja thatja nemegyszer kritikai szndk rsait is. Jl ltja, mit kell brlni, de a bnskre sem tud haragudni.
Elbeszlseinek s hrlapi trcinak legnagyobb rsze szemlyes emlkezs. A falusi s vidki vrosi gyermekkor, a dikvek csnjei s nagy felismersei, majd a budapesti kvhzak s szerkesztsgek letnek furcsasgai, a klfldi utak benyomsai impresszionista-lrai sznezetet adnak ezeknek a przai, gyakran igen ritmikus przai rsoknak. Az els vilghbor idejn rt karcolatai a szenvedkkel egyttrzs kltemnyei, ezekben vgre erteljesebben is szlal meg a hbor elleni felhborods, de szeldsge s pajkosan mosolyg humora itt is minduntalan felcsillan. St mg ids korban, a msodik vilghbor utn, a fasizmusrl rt emlkez karcolataiban (Emberszag) is a r annyira jellemz kedves humor enyhti a felidzett kpek komorsgt.
Regnyei a lrai hangvtel elbeszl prza jelentkeny alkotsai. A Hetedikbe jrtam dikveinek felidzse, de gy, hogy maradand kpet fest a szzadfordul vidki kzpiskoljrl. A Dali dali dal is nletrajzi fogantats, de hse nem maga, hanem apja, a nptant, aki nyomorsgban is az embersg s a kultra hse, megalzottsgban is az emberi mltsg kpviselje.
Legfontosabb regnye a Lila kc. Tartalma szerint egy budapesti fiatalember szerelmi kalandjai a szzad elejn, de a hol mulatsgos, hol rzelmes trtnet realista ignyekkel mrhet krkpet ad a magyar vrosi kisemberek letkrlmnyeirl s letmd-lehetsgeirl. Amikor Szp Ern ezt a regnyt rta (1919), mg nem volt sz a magyar irodalom npi s urbnus trekvseinek kettvlsrl, de taln innt keltezhetjk az urbnus irodalmat, egy olyan irodalmi nyelven, amely kzben nagyon is kzel marad a npi nyelvhez. Tbbek kzt Szp Ern npi fogantats hangvtele s nem egy rsnak tmabeli nagyvrosiassga is jelzi, mennyire lellentt volt a ksbb sztott ellentt npi s urbnus kztt.
Szp Ern irodalmi munkssgnak azonban a versnl s prznl nem cseklyebb jelentsg terlete a sznpad. Voltak vek, amikor legdivatosabb drmarink kzt tartottk nyilvn.
Hamar lett otthonos a kabark sznpadn. Furcsa tmj s vratlan fordulat egyfelvonsosait akkoriban csak mint mulatsgos tleteket vettk tudomsul. Manapsg ezekben ltjuk az abszurd irodalom hazai kezdeteit. A polgri let egyre fokozdbb kptelensgei formldtak itt groteszk jtkokk. Taln maga Szp Ern sem rezte, hogy ezekben a jelenetekben foglal el legkritikusabb magatartst kora fokozd embertelensgvel szemben.
De mr kzvetlenl az els vilghbor eltt igazi sznpadi sikert aratott Egyszeri kirlyfi cm mesejtka. Legtbbszr, ha drmt rt, kzel maradt a meshez, mint legnagyobb siker jtkban, az Ezeregyjszaka vilgt idz Azrban, a hallos szerelem sznpadi kltemnyben. De akkor is mest mond, amikor az Aranyrban a budapesti szegny emberek letrl s becsletessgrl r pldzatot. Egybknt szmos drmai mve kzt megrta a Lila kc sznpadi vltozatt is. Ebbl a dramatizlt regnybl ktszer is ksztettek filmet, egyszer a harmincas vekben, egyszer a mi napjainkban. A sznpadi vltozatot mostanban is jra meg jra feleleventik.
Amikor tvenkilenc ves korban, mr rgta betegen, meghalt, az irodalmi let alig vette tudomsul elmenetelt. lete vgn csaknem elfeledett volt, s csak az irodalom rti tudtk, hogy j kltknt lt s halt meg. Krlbell egy vtizeddel a halla utn, amikor a nagyvilgban mr divatos volt az az abszurdits, amely nem egy jtkban hangot kapott, hirtelen jra szrevettk, milyen nagy rtke Szp Ern a mi irodalmunknak. s amikor szrevettk benne a korai abszurdot, azt is szre kellett vennnk, hogy akkor is j klt, amikor nem abszurd, amikor a szeld embersg nevben egybefogja azt, ami npi, s ami vrosi, amikor megltja s megbocstja az emberi gyarlsgokat.
DR. PVAI VAJNA FERENC
Pvai Vajna Ferenc (Csongva, 1886. mrc. 6. - Szekszrd, 1964. jan. 12.): geolgus, a fld- s svnytani tudomnyok kandidtusa (1957). Egyetemi tanulmnyai befejeztvel 1910-ben a geolgia doktora, 1911-ben a Selmecbnyai Akadmin Bckh Hug mellett tanrsegd az svny-fldtan-teleptani tanszken. 1912-1914-ben az erdlyi, 1915 - 1918 kztt a horvtorszgi, majd 1918-tl a dunntli sznhidrogn-kutatsokban volt jelents szerepe. 1920 vgn a Pnzgyminisztrium bnyszati fosztlyra kerlt mint a kutatsok geolgus szakrtje s vezetje. 1930-ban a Fldtani Intzet fgeolgusa 1944-ig, nyugdjazsig. 1950-ben reaktivltk s jbl a Fldtani Intzetnl mkdtt 1956-ig.
Munkssga elssorban a tektonika, a kolajfldtan s a vzfldtan terletre terjedt ki; a hazai kolaj- s fldgzkutats egyik ttrje volt. Nevhez fzdik tbb jelents gygy- s hvvz feltrsa is (Szeged, Hajdszoboszl, Karcag, Debrecen, Szolnok). lete vgn fknt a hvvizekbl nyerhet geotermikus energia hasznostsnak krdsei foglalkoztattk. Javaslatra ltesltek az alfldi hvvzkutak mellett az els hvvizekkel fttt kertszetek. Tanulmnyai fknt a Fldtani Kzlnyben s a Bnyszati s Kohszati Lapokban jelentek meg. 1942-ben elsknt nyerte el a Hidrolgiai Trsulat Schafarzik- emlkrmt.
/ Ideiglenes tartalom. Forrs: Magyar letrajzi Lexikon http://www.mek.iif.hu/
|