A lb s krm betegsgei--5.rsz
Lilla 2005.08.05. 21:32
Ms bajokra is utalnak
KRMBETEGSGEK
A brbl kialakul elszarusodott krm nemcsak vdi az ujjvget, hanem rszt vesz a tapintsrzsben s a trgyak megragadsban is. Alakjnak, sznnek s llagnak a megvltozsa fontos jelzs az orvos szmra, hiszen a srlsektl az rkletes s ltalnos betegsgeken t a fertzsekig szmos bajra hvja fel a figyelmet.
A minden irnyban rostokkal tsztt krmgy az embrionlis let tizedik hete tjn jelenik meg, s t httel ksbb mr a krmlemez is alakulni kezd, m vgleges formja csak a szlets tjra fejldik ki. Az elszarusodott hmsejtekbl ll krmlemezt fehrjerostok rgztik az alatta lev szvethez. Ezt a vrerektl rzsaszn brfggelket a tvnl lev, halvnyabb szn flholdacska alatti sejtek osztdsa nveszti. Havonta tlagosan hrom millimtert n a krm, de a nvekeds sebessge fgg a helytl, a nap- s vszaktl, s attl is, hogy egszsges-e az ember. A mrsek kimutattk, hogy a kzkrmk gyorsabban nnek, mint a lbujjakon levk, a nagyobb ujjakon gyorsabban n a krmlemez, mint a kisebbeken, s nappal s nyron sebesebb a krmnvekeds, mint jszaka s tlen. A srls s a vgs-rgs fokozza, mg a betegsgek ltalban lasstjk a krmt nveszt sejtek osztdsi temt.
Fehrtl feketig
Minthogy fejldsi rendellenessge minden testrsznknek lehet, ujjhiny esetn magtl rtden krmk sem fejldnek, m az is elfordul, hogy csak egyik-msik ujjrl hinyzik a krm, vagy csupn rszlegesen fejldik ki. Ilyen pldul az rkletes krm-trdkalcs tnetegyttes, amelyben a krmk hinyoznak vagy cskevnyesen fejldnek, s a trdkalcs fejldsben is zavar tmad, amely miatt a beteg bizonytalanul ll s jr. Ennek ppen az ellenkezje, amikor a krmlemez megvastagszik, s esetenknt el is grbl. Ezt gombs fertzs ugyangy okozhatja, mint az A-vitamin-hiny miatti fokozott szarusods (pldul a Darier-betegsgben) s a pikkelysmr. Gyakran elfordul, hogy a krm lemeze felrostozdik vagy levlik a krmgy kisebb-nagyobb rszrl. Az elbbi fleg srlsek utn kvetkezik be, de a krmlakk is kivlthatja, mg az utbbit elssorban klnfle brgyulladsok, vrkeringsi elgtelensg s mechanikai hatsok idzhetik el. A krmn tszrsnyi gdrcskk, valamint hosszanti s harntbarzdk is elfordulhatnak. A gdrcskk pikkelysmrrel, foltos hajhullssal s brgyulladssal trsulhatnak, a hosszanti barzdk vrkeringsi vagy fejldsi rendellenessgre vagy a mr emltett Darier-betegsgre utalhatnak, mg a harnt-, ms nven Beau-fle barzdk a helytelen krmpolstl a br s krmgygyulladson, ekcmn s fertz betegsgeken t a koszorr-trombzisig tbbfle bajt jelezhetnek. Sok mindenrl rulkodik a krm szne is. Fehr pontok-foltok vagy harntcskok rkletes ok miatt is megjelenhetnek rajta, de szerzett betegsgeket, pldul arznmrgezst is jelezhetnek. A teljesen fehr krm mjbetegsggel szokott egytt jrni, a tvnl rzsaszn, mg az als feln fehr krm pedig veseelgtelensgre s hgyvrsgre utal. Muehrcke-vonalaknak nevezik az orvosok azokat a fehr harntsvokat, amelyek a krm nvekedse (lenvse) ellenre a helykn maradnak, ilyenkor az alattuk lev krmgyban van a baj forrsa. A klnbz festkek s gygyszerek a legklnflbb sznre varzsolhatjk a krmket. Ami az utbbiakat illeti, az ezsttartalm ksztmnyektl palaszrke, a tetraciklintl srga, a minociklintl s az atebrintl kk, a klorokintl s a doxorubicintl kkesbarna, a bleomicintl s a ciklofoszfamidtl barnsfekete vagy fekete lesz a krm. Az AIDS elleni zidovudintl pedig hosszanti stt cskok lesznek rajta, m kezels nlkl erre a betegsgre a srga krm jellemz. A hosszanti barna-barnsfekete cskok azonban anyajegy s rosszindulat festkes daganat miatt is kialakulhatnak. Elsznezhetik a brt bizonyos betegsgek is. A pikkelysmr s a foltos hajhulls srgs-barns, a baktriumos fertzsek ltalban srga (kivve a pszeudomonasz okozta fertzseket, amelyek zldesre sznezik a krmt), a gombk pedig fehr, srga, barna vagy fekete krmsznt idznek el. S ne felejtsk ki a dohnyzst sem, amely srgss-barnss teszi a krmt, mg a krmgybeli srls miatti vrzstl elbb vrs cskok vagy foltok jelennek meg a krmn, s azok ksbb megfeketedhetnek. Gondoljunk csak arra, amikor valaki kalapccsal rt a krmre, s az nemcsak fj s bevrzik, hanem a megfeketed krm le is vlhat. Ez jrszt megelzhet, ha a bevrzett krmt csrtlantott (pldul vrsre izztott s lehttt) tvel tszrjuk, s leeresztjk alla a vrmlenyt.
raveg s kanl alak
Az egszsges krm ellrl nzve enyhn ves, mg oldalrl a krmlemez tve s a mgtte lev krmsnc kztt krlbell 160 fokos szg figyelhet meg. Ez gy is szlelhet, ha a kt kz egymsnak megfelel ujjait szembl sszeillesztjk – ilyekor a krmk tve kztt deltoid alak rs marad (ennek Schamroth-ablak a tudomnyos neve). Amikor az ujjvgek dobverszeren kiszlesednek, s a krmk megnagyobbodik s ravegszeren domborodik, ilyen rs nem lthat az ujjak kztt.
 Az ujjvg metszete
Dobverujj s ravegkrm j nhny rkletes s szerzett betegsgre jellemz. A lgti betegsgek kzl a td- s a hrgtgulat, az idlt hrghurut, a tbc, a tdgennyeseds (-tlyog) s -daganat, mg a szv- s keringsi betegsgek kzl a szederjes brrel trsul veleszletett szvbaj, a szvbelhrtya-gyullads s a vrsvrsejtek megszaporodsval jr llapot a legismertebb. Ezeken kvl a mjzsugorods, az epeutak elzrdsa okozta srgasg, a feklyes vastagblgyullads, a pajzsmirigy tlmkdsvel jr mrgezses llapot s a mirigyek kivezetcsvt eltm sr vladkkal jellemezhet betegsg (ennek cisztikusz fibrzisz vagy mukoviszcidzisz a tudomnyos neve) miatt is ravegszerre domborodhat a krm. Jellegzetes krmelvltozs a kanl alak krm. jszltti s csecsemkorban ez (elssorban a nagylbujjon) mindenfle baj nlkl is elfordulhat, amelyet kin a gyermek, azaz a krme rendes alakv vlik. A felnttkorban azonban ltalban betegsgek gyanjt kelti (klnsen ha a krm vkonny s trkenny is vlik), amelyek kzl a vrszegnysg s a pajzsmirigy mkdsi rendellenessge a leggyakoribb, de srls s a mr emltett krm-trdkalcs tnetegyttes miatt is ilyenn vlhat a krm.
Fertzs, benvs
A krm elsznezdsekor mr sz esett a krokozkrl, amelyek kzl a gombk okozzk a legtbb krmelvltozst. Az igen gyakori lbgombsods ugyanis nemcsak a lbujjak kztt alakul ki, hanem elbb-utbb rterjed a krmkre is. A lbat elssorban a vrs gomba (a Trichophyton rubrum) s az epidermofitonok tmadjk meg, mg a kz krmeire az lesztgombk kz tartoz kandidk jelentik a nagyobb veszlyt. Pldul akkor, ha a gyermek rendszeresen szopja az ujjt, mert a felzott, felpuhult brt s krmt knnyebben megtmadjk ezek a krokozk.
 Dobverujjak ravegkrmmel
A krmszl krli gennyes gyulladst ellenben baktriumok (fleg a Staphylococcus aureus) keltik. Ilyenkor a krm gennyes krnyke kipirosodik s fj, s enyhlst csak az antibiotikumos kezels vagy a seb kitiszttsa hoz. Heves fjdalommal jr a herpesz szimplex vrus okozta krm krli gyullads is. A fjdalom hideg vizes borogatssal s fjdalomcsillaptval enyhthet, mg a vrus ellen a szaporodst gtl, orvos felrta gygyszer vlik be.
 Pszeudomonasz-fertzssel jr zldeskk krmk
Vrusos eredet a krm szeglyen felbukkan szemlcs is, amely nem szokta megtmadni a krmt, m nyomhatja s kimozdthatja a helybl. Rgebben tbbfle mdon igyekeztek megszabadulni tle, jabban azonban a lzeres beavatkozs ltszik a legclszerbbnek. Gyulladssal s fjdalommal jrhat az is, ha a krm ben a mellette lev lgy szvetbe. Ez fleg a nagylbujj krmvel fordul el, ha a krmt nem megfelelen vgjk, s a szk cip valsggal rnyomja az ujjvg szomszdos lgy rszt. Ha a krmt nem vgjuk ki tlsgosan, s olyan cipt hordunk, amely nem nyomja az ujjakat, nem kell a bajt mtttel orvosolni.
|