A láb és köröm betegségei--4.rész
Lilla 2005.08.05. 21:30
Kezelés és megelőzés
A meleg szobában, zárt cipőben, csizmában sokszor órákon át „dunsztolódik” lábunk, ami kedvező feltételt teremt a gombás fertőzés számára. A meleg szobán kívül viszont a téli hideg kiszáríthatja bőrünket, ami miatt védtelenebbé válik a külső kórokozókkal, gombákkal szemben. A száraz láb esetében a bőrt különböző hidratáló krémekkel ajánlatos bekenni, de ne vigyük túlzásba, mert a gombák számára melegágyat jelenthet a felesleges krémréteg. Az uszoda, szolárium, szépségszalonok sokszor nem megfelelő higiénés környeztete szintén komoly veszélyforrást jelenthet.
Miért fontos a gombás fertőzések kezelése?
Ez a betegség magától nem gyógyul meg, kezeletlenül egyre súlyosabbá válhat, sőt megfertőzhetjük vele az egészséges embereket, családtagokat is. Ha a gombás megbetegedést csak esztétikai problémának tekintjük, és nem törődünk vele, akár életünk végéig tartó kezelést igénylő betegségeket (orbánc, ekcéma, nyirokér gyulladás) is kiválthat.
Fertőzés esetén ne saját gyógymóddal próbálkozzunk, hanem forduljunk segítségért háziorvoshoz, illetve bőrgyógyászhoz.
Ma már sokféle, hatékony, külsőleg (helyileg ható kenőcsök, krémek, oldatok) és belsőleg alkalmazható (tabletták, kapszulák) gyógyszerek állnak a rendelkezésünkre. A gombaellenes szerek gátolják a gombasejtek növekedését, szaporodását, illetve elpusztítják azokat. Hatásukat rendszerint a gombák sejtfalát felépítő anyagok előállításának különböző lépéseit gátolva fejtik ki. A gombák nem egyformán érzékenyek az egyes gombaellenes gyógyszerekre. A fertőzés helyétől, súlyosságától és kiterjedésétől függ az, hogy elegendő-e a helyi gombaellenes kezelés, vagy belső kezelés szükséges.
A gombás fertőzések helyi kezelésére sok termék áll rendelkezésre, amelyek a patikákban recept nélkül megvásárolhatók. Ezek között van olyan kényelmesen használható készítmény, amelyet naponta egyszer kell a tiszta, szárazra törölt felületen alkalmazni.
A nagy kiterjedésű, többször kiújuló, vagy szőrös testrészeket érintő, nehezen hozzáférhető helyen lévő gombás betegségek kezelésére a bőrgyógyász szakorvos gyakran szájon át szedhető gyógyszert rendel. A gombás körömelváltozások kezelésekor a rendelkezésre álló helyi gyógyszerek (kenőcsök, krémek, oldatok, spray-k) nem alkalmazhatók, mert a hatóanyag nem képes a körömlemezbe beépülni.
Körmöt érintő fertőzés esetén csak a szakszerű kezelés eredményes. A korszerű szájon át szedhető gomba ellenes gyógyszerek hatékonyan gyógyítják a körömgombát. Az egyes gyógyszerek árukban, adagolásukban (folyamatos, komfort, azaz heti egy kapszula vagy pulzus) jelentősen eltérnek egymástól, ezekről orvosától kérhet bővebb felvilágosítást.
Milyen egyéb teendők ajánlatosak a teljes sikerhez?
A gombák elleni harc sajnos nem korlátozódik csupán a gyógyszeres kezelésre. A teljes és tartós eredmény eléréséhez szükséges a fertőzött testrésszel érintkezett mindennapos ruházatunk, használati tárgyaink fertőtlenítése és az alapvető óvintézkedések betartása.
Tisztálkodás:
A napi tisztálkodás során gondosan tisztítsa meg a gombák által kedvelt hajlatokat és lábujjközöket, majd törölje gondosan szárazra azokat. Fontos a zuhanyozó és a kád rendszeres fertőtlenítése, a fürdőszobai kilépők, a törülközők és a beteg fehérneműinek kifőzése az egészséges családtagok védelme érdekében is.
Körömápolás:
Külön körömápoló eszközöket használjon, amelyeket használat után rendszeresen fertőtleníteni kell, nehogy a még egészséges körmeire átvigye a fertőzést.
Ruházat:
A gombás fertőzésre az izzadás is hajlamosít, ezért megfelelő ruházatot kell viselni: a pamutból készült alsónemű és zokni felszívja a nedvességet, ezzel elősegíti a bőr szárazon tartását. Az erősen izzadó hajlatokban izzadásgátló szereket, vagy a hajlatot szárazon tartó, esetleg gyógyszeres hintőport használjon.
Cipő:
Ne viseljen állandóan zárt cipőt, lehetőleg bőrből készült lábbeliket vegyen. Ugyanazt a cipőt legfeljebb kétnaponta viselje, hogy közben kellően kiszáradhasson. A cipő a láb természetes tartását, alakját megőrző legyen még az esetleg egészségtelen divatok ellenére is.
Amennyiben a gombás fertőzés a lábat érinti, a cipő fertőtlenítésére is szükség van, ezért a következőképpen járjon el: A gyógyszertárban vásárolt 10%-os formalin oldatból 1-2 cseppet öntsön egy vattacsomóra és ezt helyezze cipőjébe úgy, hogy a formalin a cipő bőrével közvetlenül ne érintkezzen. A cipőt 24 órára zárja műanyag zacskóba, majd a formalinos vatta eltávolítása után szellőztesse 72 órán át a szabad levegőn.
|