A láb és köröm betegségei--3.rész
Lilla 2005.08.05. 21:29
Tünetek
Fertőzésforrások
A gombás megbetegedést elkaphatjuk közvetlen érintkezéssel is, de a fertőződés leggyakoribb módja a gombákat tartalmazó hámsejtekkel való érintkezés, pl. fürdők, zuhanyzók, padlószőnyegek nagy mennyiségben tartalmazhatnak fertőzött hámsejteket. Mások ruháinak (cipő, sapka, kalap) hordásával is átvihető a fertőzés. Máskor a bőrön ill. a nyálkahártyákon normálisan is jelen levő gombák valamilyen külső vagy belső hatásra túlszaporodva okoznak betegséget. További fertőzőforrások lehetnek a tollal vagy szőrrel fedett állatok (betegek vagy akár tünetmentes hordozók), de egész környezetünk (talaj, víz, levegő, növények, épületek) tartalmaz olyan gombákat, melyek nagyon ritkán képesek megbetegedést kiváltani.
1. A hajas fejbőr gombásodása
A hajas fejbőr gombásodásának leggyakoribb tünetei:
Korpásodás: A korpásodás nagyon gyakori probléma. Kiváltásában szerepe lehet egy, az egészséges fejbőrön is élő gomba túlszaporodásának, amire alkati tényezők is hajlamosítanak (fokozott faggyútermelés, seborrhoeás alkat).
Kopasz foltok a fejbőrön: Gombás fertőzésre gondolhatunk, ha a hajas fejbőrön egy vagy több 1-2 cm átmérőjű, kerek, finoman hámló területet találunk, ahol rövidre letöredezett hajszálcsonkok láthatók. A fertőzés forrása a ház körül élő kedvenc, kutya vagy macska lehet!
Gennyes kelések a hajas fejbőrön: Egyes gombák a bőr mélyebb rétegeibe terjedve hajszálak kilökődésével maradandó kopaszságot idéznek elő. Szerencsére a fertőzésnek ez a formája ritkább, elsősorban állatokkal foglalkozó felnőttek és gyermekek betegsége. Kedvtelésből tartott kisállatok is terjeszthetik. Ilyenkor a hajas fejbőrön kiemelkedő, gennyet ürítő, sárgás pörkkel fedett csomókat látunk, melyekből a hajszálak kilökődnek vagy könnyen kihúzhatók.
2. Szakállmérgezés
A szakállmérgezés ritka, főleg állatgondozók és állatorvosok esetén figyelhető meg. Szakállmérgezés esetében a szakáll és bajusztájékon gennyes, vörös csomók alakulnak ki, a csomókból a szőrszállak könnyen kihúzhatók. A folyamat heggel gyógyul.
3. Szájzúgfertőzés
A szájzugfertőrés főleg idős korban figyelhető meg, a műfogsort viselőknél gyakran visszatérő probléma. Kialakulása esetén a szájzug vörös, viszket vagy fáj, a bőr felázott, berepedezett.
4. Napgomba
Napgomba kialakulásakor főleg a törzs felső részén, felkaron, ritkábban a nyakon és arcon jelentkező 0,5-1 cm átmérőjű kerek foltok láthatók, melyek néhol összefolynak. A foltok panaszt (viszketést, fájdalmat) nem okoznak, színük attól függ, hogy a bőrt éri vagy nem éri napsugárzás. Amennyiben nincs fényhatás (télen) enyhén hámló barna foltokat látunk. Fény hatására (nyáron illetve akár télen is a szoláriumozók esetén) a környező, egészséges bőr lebarnulása miatt a gombás területek helyén fehér foltok láthatók.
5. A hajlatok gombás fertőzése
Combhajlat
A combhajlat fertőzése főleg a férfiakra jellemző, sokszor a herezacskót is érinti. Általában a fertőzőforrás a beteg saját lábán lévő egyéb gombás elváltozás. A gombásodás viszkető, vörös elváltozás, mely a szélek felé terjed. Leggyakrabban középen gyógyuló, vörös, karéjos, kissé kiemelkedő szélű elváltozás.
Mell alatti területek
A mell alatti területek fertőzése főleg túlsúlyos és cukorbetegek esetén gyakori, az összefekvő területeket érintő vörös elváltozás. Jellemzője a kipállás, kimaródás és a széli részeken túli szóródás. Égő érzés, viszketés kíséri
Megelőzés:
• Köröm illetve lábgombásodás kezelése, hogy a fertőzés ne terjedjen tovább a test egyéb részeire • Izzadékonyság kezelése • Műszálas fehérneműk kerülése • Az összefekvő területek szárazon tartása • Gombaellenes hintőporok, ecsetelők használata
6. Az arc és a test gombás fertőzése
Felnőttek esetén
Felnőttek esetén az elváltozás kör alakú, éles szélű vörös, mely korpádzóan hámlik. A középső rész gyógyul, a folyamat a széli részek felé térképszerűen terjed tovább. Az érintett felület viszket, emiatt sokszor véres vakarásnyomok figyelhetők meg a betegen.
Gyermekek esetén
Gyermekek esetében a fertőzés 2-3 cm átmérőjű kerek vagy ovális, általában a ruhával nem fedett terület, mely éles szélű, hámló, vörös gyűrűvel övezett. A fertőzőforrás sokszor a kedvenc háziállat: kutya, vagy macska.
7. A láb gombás fertőzése
Ujjközti forma
A lábgomba ujjközi formája esetén elsősorban a negyedik és ötödik lábujj között a bőr fehér színű, berepedezett, erősen viszket, a vakarás miatt seb is kialakulhat. A folyamat ráterjedhet a lábhátra is.
Mokaszínláb
Mokaszínláb esetén a talp bőrén és a talp szélén száraz hámlás észlelhető, a bőr halványvörös.
Hólyagos forma
A bőrgomba hólyagos formája egy éles szélű elváltozás a talpon vagy lábháton, mely hólyagkoszorúval övezett. Általában ujjközti gombához társul, vörös és viszkető elváltozással jár.
Hajlamosító tényezők
• Közös fürdők, zuhanyzók használata • Fokozott izzadás • Zárt sportcipők használata
8. A kéz
Ujjközti forma
A kézgombásodás ujjközi formája leggyakrabban a harmadik és negyedik ujj között kezdődik, majd ráterjedhet a kézhátra, tenyérre. Jellemzője, hogy a bőr kisebesedett, vörös. Gyakori felejárója a viszketés.
Kézháti forma
A gombásodás kézháti formáját karéjos szélű, gyűrű alakú vörösen gyulladt bőr jellemzi. A gyűrű apró hólyagokból áll, a középső rész gyógyul, a folyamat a széli részek felé térképszerűen terjed. A ferőzött terület viszket, emiatt sebes vakarásnyomok láthatók.
Tenyéri forma
Ha a gombásodás a tenyéren jelentkezik, azt finoman hámló bőr, enyhe viszketés jellemzi. A ferzőzés általában nem kétoldali folyamat. A fertőzőforrás általában a gombás láb.
A kézgombásodásra hajlamosító tényező a vízben, vagy mosószerekkel történő munkavégzés. A megbetegedés ennek megfelelően a vendéglátóiparban, élelmiszeriparban, egészségügyben dolgozókat, háziasszonyokat érinti leginkább.
9. Körömgombásodás
A köröm szabad szélét érintő gombásodás
Ez a körömgombásodás leggyakoribb formája, mely többnyire a lábujjakat és azon belül a nagylábujjat érinti. Kialakulásakor a körömlemez megvastagszik, megemelkedik, fényvesztett, sárgás-barnán elszíneződött lesz. A fertőzés a köröm szabad szabad széle felől terjed a körömágy felé. Ha a köröm alatt törmelékes anyag halmozódik fel, ezt pudvás körömnek nevezzük. A körömlemez rugalmatlanságát elveszíti, így törékennyé válik, ami sokszor körömágygyulladást okoz és benőtt köröm kialakulásához vezethet. Általában nem fáj, de amennyiben bizonyos vastagságot elér, úgy fájdalmat okozva nehezíti a cipőviselést és a járást.
A köröm körömágy felőli részét érintő körömgombásodás
Ez a típus az előzőnél sokkal ritkább, többnyire a kézkörmöket érinti. Majdnem mindig körömágygyulladás kíséri vagy azt követően alakul ki. Jellemzően a körömágy felől terjed a szabad körömszél felé, a köröm felszíne egyenetlen, barázdált, sárgás-barnán elszíneződött. Néha részleges körömleválással jár.
Teljes körmöt érintő körömgombásodás
Kialakulásakor az egész körömlemez érintett, megvastagodott, deformált. Akármelyik formából kialakulhat.
Műköröm miatt kialakuló körömgomba
A műköröm miatt kialakuló körömgomba civilizációs ártalom!
A körömgombásodás a lakosság 4-20%-át érinti, tehát igazi népbetegség.
A körömgombára hajlamosító tényezők láb esetén: • Vérkeringési zavar • A köröm mechanikai károsodása (lábbeli, szabadidő és sportaktivitás) • Cukorbetegség • Nedves környezet • Mozgásszervi megbetegedések
Hajlamosító tényezők kéz esetén • Nedves környezet, tisztítószerek használata (takarítónők, konyhai alkalmazottak, háziasszonyok a veszélyeztetettek) • Magas cukortartalmú oldatokban dolgozók (élelmiszeripar, konzervipar, vendéglátás) • A vizeletben, székletben levő sarjadzógombák (elsősorban az egészségügyben és csecsemőápolásban dolgozók érintettek) • Műköröm • Körömrágás
|