Betegsgek
Lilla 2005.07.17. 23:02
A betegsgek gygytsnl a legfontosabb a beteg madr felismerse, illetve a betegsgek megelzse. Megelzs tern a legfontosabb teend a tisztasg megrzse. Itt mg inkbb igaz a rgi monds, miszerint "Tisztasg: fl egszsg".
A madarak szklett legalbb msnaponta tvoltsuk el, kalitkjukat havonta egyszer mossuk t ferttlentszerrel (pl. Flraszept). A betegsgek ellen legellenllbbak a kerti volierben tartott madarak, a legsrlkenyebbek ezen a tren a kalitban tartottak. A madarainkat ne tartsuk ms llatok, pl. baromfil kzelben.
A beteg madr felismerse nagyon fontos, mert a legtbb betegsget csak akkor lehet eredmnyesen gygytani, ha idejben kezdjk meg a krt. A beteg madr ltalban nyugodtabbnak ltszik, mint az egszsges, de az is lehetsges, hogy nagyon nyugtalan.
A hirtelen szeldls mindig gyans. A beteg papagj kevesebbet mozog, egykedv, szemt gyakran csukva tartja, lmos benyomst kelt. Az egszsges madr tollazatt enyhn borzolva egy lbon alszik. A beteg madr ezzel szemben kt lbon alszik, tollazatt ersen borzolja, hogy testt melegebben tudja tartani. Szeme fnytelen, vagy vladkos lehet, orrnylsai nyirkosak szennyezettek lehetnek, lgzse ilyenkor nehz, erltetett, kapkod. A madr szklete is sok mindent elrulhat. A magev madarak szklete szilrdabb egysget kpez. Az jonnan vsrolt madarak esetben a szklet hgabb is lehet, ezt okozhatja az utazssal, kltzssel jr stressz is.
lsdiek Tojgrcs Lb- s szrnytrs A tollazat betegsgei Agyvrzs, napszrs Lesovnyods, elhzs Vitamin- s svnyianyag-hiny Hasmens, szkrekeds, mrgezs Megfzs, lgzszervi megbetegedsek |
|
lsdiek Tojgrcs Lb- s szrnytrs A tollazat betegsgei Agyvrzs, napszrs Lesovnyods, elhzs Vitamin- s svnyianyag-hiny Hasmens, szkrekeds, mrgezs Megfzs, lgzszervi megbetegedsek |
lsdiek
A nyri idszakban a kalitkstl a szabadban tartott madarakig elfordulhat, hogy a lbukat sznyogcsps ri. A madr a csps helyt csrvel csipegeti, s esetenknt slyos gyullads fejldik ki az rtatlan cspsbl, ami esetleg a lbujj elhalsval is jrhat. Megelzhetjk a bajt, ha a kalitkt a kora esti rkban zrt helyre visszk.
A megcspett madr lbt Vietnmi balzsammal vagy petrleummal beecseteljk, majd a sebfelletet Chlorocid kenccsel bekenjk. Ezt a mveletet tbb alkalommal is megismteljk. A kezels eltt a srlt lbat mindig mossuk le langyos vzzel.
A madarak kls lskdi fleg a nem megfelelen gondozott madarakon fordulnak el. A legveszedelmesebb s leggyakrabban elfordul vrszv atka a Dermanyssus-fajok kzl a vrtetatka, amely jjel mszik a madarakra, s szvja vrket. Nappalra a kalitka repedseibe hzdik. Az atka szrevehet gy is, hogy ha a kalitkt fehr vszonkendvel jszakra letakarjuk, reggelre az atkk a fehr kendre vndorolnak. Az atka vrszvsa a madr lesovnyodshoz vezet, nylkahrtyja halvny rzsaszn, ellenttben az egszsges madr lnkpiros nylkahrtyjval.
Vissza az elejre !!!
Tojgrcs
A tojgrcs, illetve a tojs visszamaradsa fleg a fiatal, nha az idsebb madaraknl fordulhat el. A tojgrcs elidzje lehet a leveg hmrskletnek hirtelen lehlse, a madr megfzsval jr blhurut. Okozhatja a normlisnl nagyobb mret vagy torz alak tojs kpzdse, s elfordulhat lgy hj tojs esetben is.
A toj ilyenkor nyugtalan, tollt borzolja, klokjt az aljzathoz drzsli, a hasalja lesllyed, erlkdik. Ha kzbe vesszk, jl kitapinthat a tojs. A madr pusztulst okozza, ha azonnal nem segtnk.
Legjobb ilyenkor a madr klokjba csppenteni pr csepp olajat, s a madarat meleg helyre tenni. Ha van infralmpnk, azzal gondoskodjunk a maximlisan 40 C-os melegrl. A toj ilyenkor rendszerint lerakja a tojst. Amennyiben ez mgsem trtnne meg, forduljunk llatorvoshoz vagy tapasztalt tenyszthz, aki finom masszzzsal kisegti a tojst a madrbl. Ez a mvelet igen veszlyes, mert a tojs eltrse esetn a madr belepusztulhat.
Vissza az elejre !!!
Lb- s szrnytrs
A drtkalitkban tartott, gyrztt madrnl elfordulhat, hogy a gyrje beleakad a kill drtvgbe, s eltrik a lba. Amennyiben a trs a madr csdjn keletkezik, a trtt vgtagot tegyk snktsbe. Ennek legegyszerbb mdja az, hogy egyik oldalon felvgott manyag szvszldarabkt pattintunk a madr csdjre, majd leokoplaszttal vagy crnaszllal krltekerve rgztjk. Termszetesen a sebet elzleg ferttlenteni kell Chlorocid vagy Ultraseptil porral beszrva.
A srlt madarat kln helyre tegyk, ksztsk oda mell az etet- s az itatednyt, s lssuk el kalcium- s foszfortartalm elesggel. A madr lehetleg keveset mozogjon. Mintegy kt-hrom ht mlva a ktst eltvolthatjuk.
Szrnytrs esetn a szrnyat normlis, nyugalmi helyzetben rgztjk. A szrnyvgeket sszektjk, gy a trtt szrny nem lghat le. Termszetesen itt is el kell vgezni a szksges sebkezelst. Ha a szrnyrgzts nem vezetne eredmnyre, forduljunk llatorvoshoz, mert lehet, hogy a szrnyvgeket amputlni kell.
Vissza az elejre !!!
A tollazat betegsgei
A frissen beszerzett madarak tollazata elszomort llapotban lehet, ez azonban a vedlsek sorn rendbe jn. Ha a madr tollazata annyira rossz llapotban van, hogy replni sem tud, akkor ne rakjuk a tbbi kz, mert azok bntalmazhatjk a meneklsre kptelen madarat. Ksbb, mikor mr szeld, nagyon fog rlni annak, ha egy kicsit stlhat a kalitkn kvl.
A madr folyamatosan polja tollazatt. Ezt a legtbb fajnl a fartmirigy faggys vladkval teszik, mely rszben vzhatlann teszi a tollazatot, rszben pedig a tollazat llagt javtja. Azoknl a fajoknl ahol ez hinyzik, ott jl fejlett pdertollak (pl kakaduk, amazonok, aratinga fajok) veszik t a mirigy szerept. Hatsfokukrl magunk is meggyzdhetnk, ha ilyen madarakat tartunk: a laksban jval tbbet kell trlgetni, mint eltte.
A madarak vedlse normlis llapot. A nagy papagjok lnyegben llandan vedlenek, folyamatosan cserldnek tollaik, mg a kisebbek inkbb idszakonknt vetik le rgi tollruhjukat. A laksban tartott madaraknl viszont inkbb a folyamatos vedls szokott elfordulni.
A francia vedls onnan kapta a nevt, hogy elszr Franciaorszgban szleltk. Elssorban hullmos papagjokon szokott elfordulni, de szleltk mr ms fajokon is. A fikk a kirepls eltt kihullajtjk a nagy evez s kormnytollaik nagy rszt, valamint a nha a kisebb tollaik egy rszt is. Az gy rpkptelenn vlt fikk a fldn rohanglnak. A kvetkez tollvltsnl a tollak tbbnyire kinnek s semmi nem mutatja, hogy a madr francia vedlsen esett t. gy tnik, hogy a hiba a szlkben keresend, mgpedig abban, amivel a szlk az els kt htben etetik a fikkat. Ezt ksrlettel sikerlt is igazolni: A francia vedls a teljes fszekaljon szokott jelentkezni. A fszekaljbl kiszedett, ms szlk ltal felnevelt fikkon nem mutatkozott a vedls, mg az eredeti szlknl maradt fikk mind rendellenes tollazattal hagytk el a fszket.
A tollkihulls kopasz foltokat eredmnyezhet. Okai lehetnek parazitk, vitaminhiny, vagy hormonbetegsg. Kezelse llatorvos ltal trtnjen, aki majd megllaptja, hogy mi okozza.
Tolltsz-ciszta. A szrnyakon, a begy s a has tollazatban jelentkezik. A tollak tvnl daganatszer puha tapints kinvsek keletkeznek, ha ezeket megnyitjuk, bennk kss masszban, szablytalanul kifejldtt tollkezdemnyeket tallunk. A lnyege az, hogy a beteg madr bre annyira megvastagszik, hogy a tollkezdemny nem tud rajta ttrni. Kezelse llatorvosi feladat.
Tollevs: A madr az elhullajtott tollvgeket rgcslja. Nem betegsg, inkbb jelzs, hogy a madr kevs fehrjt kap.
Tolltpdess: Csak fogsgban tartott madaraknl fordul el. A madr tbbnyire unalmban kezdi el tpkedni a tollait. Azokon a helyeket jelentkezik, melyekhez csrvel hozzfr: nyak, begy, has, comb, farcsk, szrny s farktollak. Ha a madr fejn a tollak pek, akkor valsznleg tolltpsrl van sz. Kezelse: vltoztassunk a madr tartsi krlmnyein, prbljuk kiderteni, hogy mi okozza. Egy kis knyeztetst szvesen vesznek. Hasznlhatunk allokesert is a tollazatra hintve, ez ugyanis annyira keser, hogy a madrnak valsznleg elmegy a kedve a tpdesstl, de lehet, hogy a tollszkodstl is.
Vissza az elejre !!!
Agyvrzs, napszrs
Madaraink az ijedtsgtl agyvrzst kaphatnak. Agyvrzs a szobban rpkd madaraknl is elfordulhat, ha meg akarjuk fogni, s az ablakot nem fggnyztk be. A madr termszetesen a vilgossg fel fog trekedni, s az ablakvegnek tdik. Ilyenkor olyan ers ts is rheti, hogy abba azonnal bele is pusztulhat. Amennyiben madarunk letben maradt, pr csepp hideg vizet engedjnk a fejre, majd tegyk sttebb helyre, ivvizt s elesgt pedig adjuk a madr mell, mert a bna madr nem tud mozogni. Kt ht elteltvel teljesen felgygyulhat, de enyhe bnuls visszamaradhat.
Sok olyan madrtart akad, aki a madart nyaralsa idejn elviszi magval, illetve kiteszi az erklyre, az ablakba, a tz napstsre. Ilyenkor csodlkozva tapasztaljk, hogy kedvenck a hossz napozs kvetkeztben napszrstl elpusztul. Mindig tartsuk szem eltt, hogy madarunkat huzatmentes, szlrnykos helyre tegyk. Napoztatsra csak a kora dleltti rk alkalmasak, de a madarunknak ilyenkor is legyen lehetsge rnykba hzdni. Ha szrevesszk, hogy a madarunk csrt kittva erteljesen liheg, melege van, vigyk azonnal rnykos helyre. Az esetleg bekvetkezett napszrs esetn a fejt hideg vzzel locsolgassuk.
Vissza az elejre !!!
Lesovnyods s elhzs
A lesovnyodott madr nem ellenll a betegsgekkel szemben, knnyen megfzhat, s ebbl kiindulva szmos lgti s emsztszervi betegsg alakulhat ki. A lesovnyods ltalban a rossz tartsi viszonyok kvetkezmnye Ha a sovny madarat kzbe vesszk, a mellcsont taraja lesen kitapinthat. a sovnysg knnyen megszntethet olajos magvak s tojsos elesg bsges etetsvel.
Az elhzott madarat kzbe vve a mellcsontot egyltaln nem rezzk, a tollazatot sztfjva feltnen srgs brt tallunk. A madrnak ilyenkor tg mozgsteret kell biztostani, s a zldelesg arnyt nveli. Olajos magvakat pedig egyltaln ne adjunk.
Vissza az elejre !!!
Vitamin- s svnyianyag-hiny
Helytelenl tpllt madaraknl vitaminhiny is elfordulhat. A vitaminhinynak szmos tnete van. Ilyen pl. a szdls, lb, illetve szrnybnuls, kopaszods stb. Megelzsknt is s gygytsknt is ajljuk a Phylasol-Combi ksztmnyt, amelybl egy kshegynyit 1 liter vzben oldva adjunk az ivvzben.
Slyos bntalmakat okozhat az A-vitamin hinya, amikor a hgysav kpzdse akadlyozott, s ennek szmos betegsg lehet a kvetkezmnye.
A D-vitamin hinya mszsforgalom-zavart okoz, ami elidzje a csontbetegsgeknek. Nagyon fontos az adagolsa a tojsraks, a klts, a fikanevels idejn. A D-vitamin hinya rendszerint tlen jelentkezik, amikor kevs a napsts. Megszntetsre adagolhat a Phylasol AD3 s ADE ksztmny tojsos elesgbe keverve.
E-vitamin a szaporodst segti el. Ezt a vitamint a tenysztk a tojsleraks eltti, gynevezett elkszt idszakban etetik mindkt nem kanrival.
A C-vitamin hinybl erednek a nylkahrtya s a vrednyek megbetegedsei, ezt ellenslyozhatjuk a zldelesg gyakori etetsvel.
A msz s a foszfor hinya a csontfejldsre s a tollfejldsre hat krosan. A lgyelesghez fleg vedls s fikanevels idejn, valamint tojsrakskor keverni kell kalciumot s foszfort. Egy tojsra szmtva mintegy kshegynyi mennyisget kell a lgyelesghez adagolni.
A madaraknak szksge van mg K2-, B1-, B2-, B6-, B12-vitaminokra is. Ezek zmt a zldelesg s a tojsos elesg tartalmazza.
Vissza az elejre !!!
Hasmens, szkrekeds, mrgezs
A madr rlkt ksrjk figyelemmel, s ha hasmenst szlelnk, akkor a magelesgbe vagy a lgyelesgbe kerevjnk egy kevs mkot. Ennek kivl hatsa van blgyullads esetn is. Slyosabb esetben a vzben oldott Neo-Te-Sol vagy Tetrn adst javasoljuk, 4-5 napon keresztl. Amennyiben a gygyszeres vizet a madr mg szomjaztats esetn sem issza meg, akkor szemcseppentvel adagoljuk a csrbe.
Szkrekeds esetn a madr erlkdve rteni szeretne, de ez nem sikerl. tvgytalan s bgyadt lesz. Ilyenkor a csrbe vagy a vgblbe 1-2 csepp olva-, ricinus vagy tolajat kell cseppenteni. A zldelesg egyetlen nap sem hinyozhat ebben az esetben a madr trendjbl.
Elfordulhat, hogy elvigyzatlanul olyan zldelesget adunk a madrnak, amelyet korbban permeteztek, s ez mrgezst okoz. Enyhe esetben segt a Carovagan por, amelyet vzben vagy teban oldunk fel, s ezzel itatjuk madarunkat. Srgs esetben becseppentjk a csrn t.
Vissza az elejre !!!
Megfzs, lgzszervi megbetegedsek
A megfzs szmos betegsg elidzje lehet. Felismerhet arrl, hogy a madr tsszent, ttog, s csrt a kalitkhoz vagy az lrdhoz feni, drzslgeti. Ha ilyen tneteket szlelnk, azonnal melegebb, huzatmentes helyre kell tenni a kalitkt.
Komolyabb megfzs esetn a madr felborzolja a tollt s gubbaszt. Ebben az esetben tegzk infravrs lmpa al, termszetesen ellenrizve a madarat r ht, amely nem lehet nagyobb 40 C-nl, s gondoskodjunk fnyrnykos helyrl, ahov a madr elhzdhat. A besugrzson kvl vitaminksztmnyek oldatval kell itatnunk, illetve azt a csrn t kell becsepegtetni. Nehz lgzs esetn a madarat inhallhatjuk gy, hogy 1 liter forr vzben 1 kvskanl st oldunk, s az a kalitka mell helyezzk, majd a kalitkt s az oldatot vszonkendvel letakarjuk.
Atkk
Ezek a lgutak nylkahrtyit krostjk, gyulladst idznek el, ily mdon akadlyozzk a hm kanri nekt. Slyosabb esetben a madr pusztulst okozzk. A beteg madarat azonnal el kell klnteni, hogy a tbbit ne fertzze meg. A kalitkt rgtn forrzzuk ki s ferttlentsk. A torokatka gygytsra javasoljuk a Bogncs rovarl spray bellegeztetst. A napoztatst ilyenkor kerljk. Az atkkat kis id mlva kitsszenti, illetve kikhgi a madr.
|