Etetés
Lilla 2005.07.17. 23:01
A madarak etetése
Ahhoz, hogy kalitkában tartott madarad egészséges legyen, szaporodjon és hosszú életet éljen, kiegyensúlyozott étrendet kell neki biztosítanod. A kiegyensúlyozott étrend a megfelelő mennyiségben tartalmazzon szénhidrátot, zsírt, fehérjét, vitamint és ásványi anyagokat. A magkeverékek megfelelnek a magokon élő madarak táplálkozási igényeinek. Ugyanakkor az ásványi anyagok és vitaminok túl nagy mennyiségétől megbetegedhet a madár. Érdemes komplett magkeverékeket használni. A madarak étrendjének összeállítását igen körültekintően kell végezni! Helytelenül összeállított étrend esetén madaraink esetleg éheznek vagy elhíznak.
Természetes étrend
A kalitkában tartott madarak többsége magevő. Tudományos kutatások kimutatták, hogy a vadon élő madarak rengeteg különböző magot esznek, hogy tápanyagigényüket kielégítsék. Az elfogyasztott magokat többek között az évszaknak megfelelően választják ki.
Az, hogy a madár milyen magokat választ, a csőre méretétől függ. Így a kakadu általában nagyobb magokat eszik, mint a törpepapagáj. A fogságban tartott madarak étrendje a mindig kapható magokon alapszik. Ezek közül gyakran hiányoznak azok a magok, melyeket a vadon élő állat megenne, ezért fontos tudni, hogy a madaraknak milyen tápanyagokra van szükségük ahhoz, hogy egészségesek maradjanak.
Táplálkozás kalitkában
A madár számára szükséges eledel mennyisége méretétől, mozgékonyságától és az élőhelye hőmérsékletétől függ. Általában testméretei arányában a madár sokkal több táplálékot kíván, mint az ember. Ha kiszámoljuk, hogy testsúly-kilogrammonként mennyi energiára van szükség, azt találjuk, hogy egy törpepapagáj 13-szor annyit eszik, mint egy ember.
Kutatások szerint egy felnőtt törpepapagáj 20°C-os szobában 48-128 kJ energiát fordít testhőmérséklete fenntartására. Ez azt jelenti, hogy naponta 8-12 gramm magot kell adni neki (ez körülbelül 500-1000 szemet jelent).
A madarak napi táplálékukat kb. 20 kis étkezés formájában fogyasztják el, főként a reggeli és az esti órákban. A pintyek és a kanárik súlya kicsit kevesebb a törpepapagájénál, így nekik napi 6-8 gramm magra van szükségük. Arról se feledkezzünk meg, hogy sok madár a szükségesnél többet eszik, ha unatkozik.
Magféleségek
Alapeleségek az apró magvak. Nagyon fontos, hogy a mag csíraképes legyen. A csíraképtelenné vált magvakban a vitaminok egy része és több más létfontosságú anyag hamar elbomlik. Az ilyen magvakkal etetett madarak könnyebben megbetegednek. 100 %-ot alapul véve, az állandóan etethető, az alapvető tápanyagokat tartalmazó madáreleség összetétele a következő lehet:
30 % nyári repce 30 % fénymag 10 % hántolt zab vagy vörös köles 10 % fehér köles 10 % kendermag vagy apró szemű napraforgómag 10 % lenmag
Előfordulhat, hogy nem áll rendelkezésünkre valamelyik előbb felsorolt magféleség. Természetesen átmenetileg megváltoztathatjuk a keverési arányt, illetve az összetételt. Előfordul pl. hogy valamelyik madár nem szereti pl. a vörös kölest, nagyon szeretik viszont a hántolt napraforgómagot. Szinte minden magevő madár szereti az olasz muhart, nálunk csumiz vagy fürtös köles néven ismert változatát.
Zöldeleségek
Zöldeledelről is folyamatosan kell gondoskodni. Nagyon szeretik a madarak a még zöldellő, félérett magvakat is. A tyúkhúr áttelel, ezért enyhe, hómentes napokon is megtalálható. Friss salátához is egész évben hozzájuthatunk. Ne hagyjuk ki az étrendből az uborkát sem, és adhatunk madarainknak kelkáposztalevelet is. A sárgarépa etetése nélkülözhetetlen. (Reszelve adjuk.) Szeretik a madarak a gyümölcsöt is. Elsősorban az alma jöhet számításba, de elfogyasztanak más gyümölcsöt is.
Lágyeleség
Az állati eredetű táplálékok közül első helyen a főtt tojást kell említenünk. Ezt a következőképpen készítsük. A tojást főzzük 10 percig forrásban levő vízben. A kihűlt tojásból héjastul annyit reszeljünk le, amennyit egyszerre megesznek madaraink. Reszeljünk még sárgarépát. Kb. 2 rész reszelt tojáshoz keverjünk 1 rész reszelt répát, és ehhez adhatunk még egy kevés reszelt piskótát. E lágyeleségbe időnként bele lehet keverni különböző vitaminokat. Nagyobb testű madaraknak, pl. nimfa, rozella, penannt, lóri, jákó stb. a szokásos magokon kívül felpuhított kutya- macskatápot, illetve banánt, körtét, főtt rizst, esetleg bébiételt is adhatunk. A babapiskota, kalács, sütemény ugyan kedvencük, de ezt csak módjával adjuk nekik! A diót, mogyorót minden papagáj szereti, de miután nagyon hízlal, ezekkel is csínján bánjunk. A madár nem mindenevő! Van olyan tulajdonos, aki azzal dicsekszik, hogy a húslevestől a pörköltig mindent megeszik a madara. Ez helytelen, sőt a kávé és alkohol adása egyenesen TILOS! További lágyeleségek:
Búzacsíra + reszelt sárgarépa, hangyatojás (főleg nagymadarak csemegéje), tehéntúró, darált, főtt marhahús, trapista vagy eidámi sajt reszelve, főtt rizs + zabpehely keverve, gyümölcskoktélként banán, körte, kiskanál méz főtt rizzsel keverve.
Ásványi anyagok
A kalitka aljába beszórt folyami homokban apró csigák, rákok és kagylók mészvázai találhatók, de ez általában nem fedezi a madarak mészszükségletét. A madarak előtt állandóan álljon mész valamilyen formában. Ez lehet szépiacsont vagy porrá tört tojáshéj. Patikában kapható szénsavas mészpor is, amelyet a lágyeledelhez keverhetünk. A mészen kívül a madaraknak más ásványi anyagokra is szükségük van (kén, vas, foszfor, réz, cink, jód, mangán). Ezek pótlására különböző premixek kaphatók.
Vitaminok
A madárnak vitaminokra is szüksége van. A szabad természetben a madarak hozzájutnak azokhoz a vitaminokhoz, amelyre a szervezetüknek szüksége van. Minél változatosabb a táplálék annál kevésbé fenyeget a vitaminhiány. A fontosabb vitaminok: B1-vitamin ami megtalálható a tojássárgában, rizskorpában, gabonamagvakban, répában. Ugyancsak a növényi részekben található a B2, B6, és B12-vitamin is. A C-vitamin minden zöld növényi részben megtalálható. Az A-vitamin megtalálható a salátában, tyúkhúrban, csibehúrban, uborkában, sárgarépában stb. A D-vitamin a napfénnyel kerül a szervezetbe, de megtalálható a csukamájolajban is. Az E-vitamin a természetben igen elterjedt, többek között a magvak csírájában, a tojássárgában, a salátában található meg. A K-vitamint a bélbaktériumok termelik, ezenkívül a levelekben és a magvak csírájában halmozódik fel.
Tápanyag-összetétel
Szénhidrátok
A szénhidrátok fontos energiaforrások. A madarak a szénhidrátot általában a magokban található keményítőből nyerik. A mag fajtája meghatározza szénhidrát-tartalmát, a repcemag 21%-nyi szénhidrátot tartalmaz, míg a köles 70%-nyit.
A lignin és a cellulóz speciális szénhidrátok, melyeket a magevő madarak elfogyasztanak. Ezek nem emészthetők és tulajdonképpen rostok. A madarak többsége általában eltávolítja a mag rostok többségét tartalmazó részeit, és kutatások is kimutatták, hogy a madaraknak tulajdonképpen nincs szükségük ezekre a tápanyagokra.
Egy teljes értékű magos étrend valamennyi szükséges tápanyagot biztosítja a madárnak. Emellett a madarak többsége alkalmanként szívesen fogadja a lédús ételeket (pl. alma vagy répa). Ezek az ételek sok cukrot tartalmaznak.
Zsírok
A zsírok sok szempontból nagyon fontos tápanyagot jelentenek a madaraknak. Először is fontos energiaforrást jelentenek a madárnak. A különböző magok zsírtartalma eltér. A legkisebb a kölesé (5%), a legnagyobb a repcemagé (48%).
Egységnyi tömegű zsír kétszer annyi energiát szolgáltat, mint az ugyanolyan mennyiségű szénhidrát. Így ha csak magas olajtartalmú magokat adsz madaradnak, könnyen elhízhat. Ennek a veszélye főleg akkor áll fenn, ha bezárva tartod, és nem tud eleget mozogni.
A zsírok a madár testének fontos építőanyagai is. Az esszenciális zsírsavak (pl. linolén sav) olyan összetevők, melyeket a madár szervezete nem képes előállítani, így a tápanyagának tartalmaznia kell.
Azon madarak bőre, melyek nem kapják meg a szükséges linolén savat, durva és repedezett lesz. Ez a hiánybetegség a kalitkában tartott madaraknál ritkán fordul elő, mivel a legtöbb mag gazdag linolén savban.
Végül a zsírok a zsírban oldódó vitaminok (A, D, E és K vitamin) oldószerei, ezek pedig elengedhetetlenül szükségesek a madaraknak.
Fehérjék
A fehérjék segítenek abban, hogy a madár izmai, bőre, tollai és csőre jó állapotban maradjanak. A madár ezen testrészei elsősorban fehérjékből épülnek fel.
A madarak a fehérjéket a bélrendszerükben bontják alkotóelemeikre, az aminosavakra. Néhány aminosavat pedig májuk képes más aminosavakká átalakítani. Néhányat viszont nem képesek előállítani, ezeknek az eledelekben kell lenniük.
A madár egészségének megőrzéséhez 10 aminosavra van szükség, melyek a különböző magvakban más-más mennyiségben találhatók meg, ezért is fontos, hogy a madár komplett magkeveréket kapjon.
Ásványi anyagok
A madárnak sokféle ásványi anyagra van szüksége. A kálcium nagyon fontos a normális növekedéshez és a csontok szilárdságához, valamint biztosítja az izmok és az idegek megfelelő működését.
A foszfor szintén erősíti a csontokat, de a madárnak elég feleannyi foszfort fogyasztani, mint kálciumot.
A jód ugyancsak fontos ásványi anyag, és gyakran nincs benne a madár étrendjében, pedig mind hiánya, mind pedig esetleges túladagolása egészségügyi problémákat okozhat.
A fentiek mellett a madár szervezetének szüksége van vasra és rézre is.
Vitaminok
Az emberekhez hasonlóan a madaraknak is sok vitamint kell fogyasztaniuk. Elsősorban A, D, E és K vitaminra van szükségük, valamint a B vitamincsalád néhány tagjára. Néhány fajnak C vitamint is kell fogyasztani.
Víz, Víz, Víz
Madarunk számára mindenkor gondoskodni kell a tiszta ivóvízről. Ez különösen fontos a melegebb nyári hónapokban, amikor a madár vízszükséglete megnő. Az ivóvíz céljára mindig szobahőmérsékletű vizet használjunk, mert a túl hideg víz könnyen okozhat légzőszervi megbetegedést, ami rekedtséggel, a hím madaraknál az éneklőképesség elvesztésével járhat. Az itatóedényeket naponta alaposan mossuk ki, mert könnyen bealgásodnak
A magevő madarak tápláléka csak minimális mennyiségű vizet tartalmaz, így állandóan folyadékra van szükségük. Kutatások kimutatták, hogy egy átlagos törpepapagáj napi 3-5 ml vizet iszik meg.
A madarak a felesleges nitrogént húgysav formájában választják ki. A húgysav fehér kristály formájában jelenik meg, és nem oldódik vízben. Ezért a madarak nem termelnek az emlősökéhez hasonló vizeletet.
Szívesen hancúroznak benne és ha a kalitka ajtajára szerelhető speciális fürdetőt teszünk, akkor még pocsolyát sem fognak csinálni.
Grit
Sokféle madár megeszi a grit részecskéit. Az oldható részecskék bizonyos ásványi anyagok fontos forrásai, a nem oldható részecskék pedig segítik a madár emésztését, de nagy mennyiségben károsak lehetnek.
Különleges szükségletek
Fészekrakó madarak
A fészekrakás, tojásrakás és a kiscsibék kikeltése sok energiát kíván. Egy zebrapinty például a teljes energia-bevitel 55%-át egyetlen tojás lerakására fordíthatja. Ezen idő alatt nem eszik többet, hanem megpróbálja energiafelhasználását csökkenteni azzal, hogy nem mozog. Ilyenkor fehérjét is veszíthet izmaiból és zsigereiből. Hasonló a helyzet a törpepapagáj esetében is, csak a tojás kikelése után kezdenek el többet enni, és ekkor még több energiára van szükségük. Egy fiókáit etető hím testsúlyának akár 10%-át is elveszítheti. Miután a fióka kirepült a fészekből, a szülők hamar visszanyerik súlyukat.
Növésben lévő fiókák
A pintyek és a papagájok családjába tartozó madarak nagyon gyorsan nőnek. A kikelés után általában 48 órán belül súlyuk a duplájára nő. A kanárik életük első 10 napján kelési súlyuk tízszeresét is elérhetik. Ehhez a gyors növekedéshez rengeteg energiát kell bevinniük, a fiókák a testsúlyhoz viszonyítva felnőtt társaiknál ötször többet esznek.
Sok magevő madár fiókája egészen addig a fészekben marad, amíg nem képes repülni. Ezeknek a fiókáknak plusz folyadékot kell kapniuk, hogy ne száradjanak ki.
A pintyek és a papagájok családjába tartozó fiókák az első néhány napban az anyjuk begyében termelt, fehérjében gazdag tejet fogyasztják, és később is sok fehérjére van szükségük.
A fiókák az első hónapban több lizint, metionint és cisztint igényelnek.
Néhány madárfaj, különösen a törpepapagájok nem szívesen fogadják a változásokat az étrendjükben. Kutatások kimutatták, hogy ez összefügg azzal, hogy a kirepülés előtt hogyan táplálták őket. Azok a madarak, melyek sokféle eledelt kaptak fiókaként, kevésbé lesznek válogatósak.
Tollváltás
A tollazatváltás időszaka nehéz a madár számára, és ilyenkor különösen sok aminosavra van szüksége, hogy könnyebben nőjenek az új tollai. Ugyancsak segíthet ebben az időszakban, ha a madár C és E vitamint kap.
Elhízás
A kalitkában tartott madarak körében az egyik legnagyobb probléma az elhízás. A hason levő zsírfelesleg nyomhatja a tüdőt, nehezítheti a légzést, súlyos esetben pedig az elhízás a madár általános egészségi állapotát is ronthatja.
Általában a túltáplálás vezet elhízáshoz. A madár úgy tud veszíteni súlyából, ha kevesebbet kap enni. Ilyenkor csak naponta kétszer kapjon enni, ne hagyjuk előtte az eledelt egész napra. Ne felejtsd el, hogy akárcsak a legtöbb betegség, az elhízás is akkor gyógyítható legkönnyebben, ha korán észreveszed, és rögtön megoldást keresel és persze találsz is.
|