Elhelyezs
Lilla 2005.07.17. 22:57
A szobamadarak elhelyezse:
Az elhelyezsre hrom lehetosgnk van:
1. Kalitka 2. Rpde (volier) 3. Madrszoba
|
|
 |
|
|
Kalitka:
Ha tehetjk a madarunk mrettol fggetlenl szerezznk be akkora kalitkt, amekkort csak el tudunk helyezni, persze a jzan sz hatrain bell, hiszen a madr a szoba dsze is lehet j elhelyezsnl, de pl. egy 1 x 1 x 1 mteres kalitban egyetlen hullmos papagjt elhelyezni nem clszeru. Ha a madarat kalitban tartjuk, lehetoleg minl tbbet engedjk ki egy kicsit szabadon repkedni a laksban. Ha ezt nem tehetjk meg, akkor az ajnlott minimlis kalit mretnek minimum a ktszerest biztostsuk madarunk szmra. Br a papagjok nagyon j alkalmazkodsi kpessgekrol tesznek tanbizonysgot, legyen az elsodleges szempont a madarunk j kzrzete. A kalitkk mretei egy madrra vonatkoznak, ha prban tartjuk oket, akkor az eredeti mret ngyszerest ajnljuk.
A kalitka kszlhet fbl, fmbol, de kszlhet muanyagbl is. Rgen a kalitkt fbl ksztettk, de ez nem idoll s a parazitk, loskdok, tetvek is hamar befszkelik magukat. Nehz tisztn tartani, nem ajnlom. A fm, illetve muanyag kalitka nagy elonye, hogy tarts s egyben praktikus is. Az jabbakon kt-hrom ajt tallhat, amire a muanyag frdot vagy ksobb a szksges odt felszerelhetjk. Krben vegezett, gy a madr nem szrja ki a magot. Megtakarthatjuk a mindennapi porszvzst, a kihzhat vagy leemelheto tepsi pedig megknnyti a tiszttst. Felttlenl figyelembe kell venni a madarak rgsi hajlamt is a kalitka kivlasztsnl. A fekvo tglatest alak kalitkk jobbak mint a hengeres ll ptsuek. A kalitka hzilag is elksztheto.
Praktikus, ha a kalitka kihzhat fikkal rendelkezik, ezltal a takarts lnyegesen knnyebb lesz. Ha a kalitka alul 5 - 10 cm-es magassgig krbe van bortva veggel, vagy muanyaggal, kevesebb szemt hullik ki belole. A kalitka aljra homokot tertsnk. Sokan javasoljk mg a Zeovitot, ami egy svnyi eredetu madralom. Ennek szagtalant hatsa kivl, viszont van egy nagy hibja: br apr kavicsos formban forgalmazzk, mgis nagyon porzik. A madr replse kzben kavart szl ezt a port felkapja s beterti az egsz szobt, radsul ezt a madr is beszippantja, ami nem egszsges, hiszen ha a por a lgzskokba jut, ht onnan mr nagyon nehezen tvozik.
A kalitkn bell legyen eteto- s itatedny, ha lehet, a klnfle elesgeknek kln-kln ednye legyen. A kalitkkat ltalban kt ugrplcval forgalmazzk. Ezeket csak akkor hagyjuk meg, ha fbl kszltek, ha muanyag plck, akkor inkbb helyettestsk ezeket megfelelo mretu fagakkal. Az lorudak tmroje akkora legyen, hogy a madr azt flig tudja tfogni, ebben az esetben ugyanis a karmai normlisan kopnak.
A kalitknak legyen a lakson bell egy lland helye, melyet a nap valamely szakban rje a napfny, ne legyen huzatos, fsts helyen. Lehetoleg ne legyen a televzival szemben, mert br nhny madr szvesen nzi a televzit, msokat kifejezetten idegest a vibrlsa. (A madarak szeme egy msodperc alatt jval tbb kpkockt (50-80) tud elklnteni egymstl, mint az ember). Egy egyedl tartott madr ne legyen "nyugodt" helyen, a madarak ignylik a csald kzelsgt. A kalitkt termszetesen a nap folyamn thelyezhetjk, kivihetjk a kertbe, erklyre, stb. Ha a szabadban helyezzk el, mindig legyen a kalitkban rnykos rsz.
A kalitka mindig legyen ngyszg alapterletu, a kerek kalitkk br szpek, de a madarat nyomasztjk. ltalban, ha a madr szmra megfelelo kalitkt keresnk, akkor tartsuk szem elott a kvetkezo szempontokat:
- A kalitka legyen legalbb olyan szles, hogy a madr akadlytalanul ki tudja nyitni a szrnyait.
- Az ugrplcn lve a madr knyelmesen elfrjen, ha fordul, akkor a kalitka rcsba ne akadjon be a farka.
- Minl kisebb egy papagj, annl nagyobb a mozgsignye. Amazonoktl lefel ezrt mr olyan kalitkt vlasszunk, melyben kt ugrplca is elfr a fenti kvetelmnyeket is szem elott tartva.
- A kalitka ajtaja legyen akkora, hogy azon a madr knyelmesen kifrjen.
ltalban egy kalitka mrete akkor elegendo minimlisan, ha a magassga ktszerese a madr testhossznak, a hossza a hromszorosa, a szlessge pedig a szrnyak fesztvolsgnl egy kicsit nagyobb.
Kalitka mretekre nincs ltalnos szably, mivel minden papagj kln jellem, ezrt egy fajon bell az egyes egyedek mozgsignyben nagy eltrsek lehetnek. Az itt ajnlott kalitkkban a madarak mr arra legalbb lehetosget kapnak, hogy a szrnyaikkal csapkodjanak egy kicsit.
A kalitka tiszttsa s fertotlentse
Akadnak olyan madrtulajdonosok, akik jsgpaprt helyeznek a kalitka aljra. Ha a papr j nedvszv, rvid ideig ptolja ugyan a fertotlentett kvarchomokot, de miutn a madr csorvel hamarosan felszaggatja s nedvszv kpessge sem az igazi, surun kell cserlni. Papr helyett inkbb a fertotlentett kvarchomokot ajnlom, amit vkony rtegben tegynk alulra. Ez nem csak szagtalant, hanem elosegti az emsztst is. Mivel a magok nagy rsze kiszrdik a talajra, ezrt a rtapadt homok igen hasznos dolog madarunk emsztsre. A kalitkt legalbb havonta egyszer alaposan sroljuk ki meleg, mosszeres vzzel. Klnsen nyron vigyzzunk, hogy a madrtetvek el ne szaporodjanak. Ha mr megtrtnt a baj, azt gy vesszk szre, hogy a madr idegesen vakarzik, tollt tpi. Ilyenkor bizony vegyszereket szksges alkalmazni, amivel az loskdoket ki tudjuk irtani. Felttlenl forduljunk szakemberhez! |
|



|
|
|
A legfontosabb felszerelsek a kvetkezok:
-
automata eteto s itat, amit kivlrol akasztunk az lord mell
-
etetotlkk nagyobb mag, pl.:napraforg, lgyelesg rszre. Fldre helyezheto s felakaszthat vltozatban kaphat
-
hinta
-
klnbzo jtkok (tkr, labda, csengo, jancsibaba), ezekbol clszerubb kevesebbet betenni, klnssen ha kicsi a kalitka
-
ltra
-
madrfrdo, amelyben legalbb hetente ktszer, de inkbb hromszor cserljk a vizet. Ugyanis a madr nem csak frdik, hanem iszik is belole. A kalitka kr tehetnk nhny szobanvnyt olyan tvolsgban, hogy a madarak ne tudjk elrni.
-
termszetesen az lordak
-
alkamanknt az od |
Kt nem minden napi megolds!
 |
Volier:
A volier lnyegt tekintve egy nagy kalitka. Ez lehet szobai s kerti. A szobai volier vza ltalban vasrd, oldala drtfonat. Az ajnlott mretarnya 4:2:3 legyen, ebbol a szlessg 80 - 100 cm, a tbbi ennek, illetve a laks adottsgainak fggvnye. Az aljt gy kpezzk ki, hogy oda homokot terthessnk. Az ajtaja lehetoleg teljes magassg legyen, gy knnyebb takartani, valamint a madr sem tri ssze a farktollait, ha ki-be jr az ajtn.
Clszeru kerekekre szerelni a knnyebb mozgathatsg rdekben. A kerti volier lnyegben olyan mint a szobai, csak sokkal nagyobb lehet. Ezeket kettos fallal kell krlvenni, melyek kzl a belso fal legyen az eros (2-3 mm tmroju) drtfonat, a klso pedig 1mm tmroju drtfonatbl kszljn. A kt fal kztt legalbb 30 cm tvolsg legyen. Erre azrt van szksg, hogy a rgcslkat, ragadozkat, egyb llatokat biztonsgos tvolsgban tudjuk a madarainktl.
ptsekor figyeljnk arra, hogy a madarainkat az idojrs minden viszontagsgtl vnunk kell. Az esot ugyan a madaraink szeretik, de azrt legyen a rpdben fedett rsz, mely al az eso, vagy a tuzo nap elol elbjhatnak. A rpdn a szl ne tudjon keresztlfjni, ezrt hrom oldala legyen valamilyen szilrd anyag, s csak a negyedik legyen bortva drtfonattal (ez lehetoleg a dli oldal legyen). Hasznos ha ezen fell mg valamilyen egyb vdelemrol is gondoskodunk, ilyen pl. a vdohzik, ahov a madarak a vihar, vagy a hideg elol el tudnak bjni. A teto ne legyen teljesen fedett, hanem csak kb. a felig, ktharmadig, hogy a madaraink a nyri esoket, napstst kedvkre lvezhessk. A vdohzikt clszeru akkorra tervezni, hogy az esetleg tli szllsknt is megfeleljen. |
Madrszoba:
A madrszoba egy kln a madarainknak berendezett szoba, melyben azok szabadon vannak. Ez lehetoleg legyen dli fekvsu, hogy minl tbb fnyt kapjon. A legidelisabb, ha ehhez a szobhoz egy erkly is csatlakozik, ekkor ezt is tegyk a szoba rszv, mint egy kis klso rpdt. Ha ez nem ll a rendelkezsnkre, az ablakot ebben az esetben is alaktsuk t olyann, hogy az nyron mindig nyitva lehessen. Az ablakot egybknt bellrol drtfonattal kell bebortani, hogy a madaraink ne repljenek neki, ne tudjk kitrni az veget, stb.
|
|