Elhelyezés
Lilla 2005.07.17. 22:57
A szobamadarak elhelyezése:
Az elhelyezésre három lehetoségünk van:
1. Kalitka 2. Röpde (volier) 3. Madárszoba
|
|
|
|
|
Kalitka:
Ha tehetjük a madarunk méretétol függetlenül szerezzünk be akkora kalitkát, amekkorát csak el tudunk helyezni, persze a józan ész határain belül, hiszen a madár a szoba dísze is lehet jó elhelyezésnél, de pl. egy 1 x 1 x 1 méteres kalitban egyetlen hullámos papagájt elhelyezni nem célszeru. Ha a madarat kalitban tartjuk, lehetoleg minél többet engedjük ki egy kicsit szabadon repkedni a lakásban. Ha ezt nem tehetjük meg, akkor az ajánlott minimális kalit méretnek minimum a kétszeresét biztosítsuk madarunk számára. Bár a papagájok nagyon jó alkalmazkodási képességekrol tesznek tanúbizonyságot, legyen az elsodleges szempont a madarunk jó közérzete. A kalitkák méretei egy madárra vonatkoznak, ha párban tartjuk oket, akkor az eredeti méret négyszeresét ajánljuk.
A kalitka készülhet fából, fémbol, de készülhet muanyagból is. Régen a kalitkát fából készítették, de ez nem idoálló és a paraziták, élosködok, tetvek is hamar befészkelik magukat. Nehéz tisztán tartani, nem ajánlom. A fém, illetve muanyag kalitka nagy elonye, hogy tartós és egyben praktikus is. Az újabbakon két-három ajtó található, amire a muanyag fürdot vagy késobb a szükséges odút felszerelhetjük. Körben üvegezett, így a madár nem szórja ki a magot. Megtakaríthatjuk a mindennapi porszívózást, a kihúzható vagy leemelheto tepsi pedig megkönnyíti a tisztítást. Feltétlenül figyelembe kell venni a madarak rágási hajlamát is a kalitka kiválasztásánál. A fekvo téglatest alakú kalitkák jobbak mint a hengeres álló építésuek. A kalitka házilag is elkészítheto.
Praktikus, ha a kalitka kihúzható fiókkal rendelkezik, ezáltal a takarítás lényegesen könnyebb lesz. Ha a kalitka alul 5 - 10 cm-es magasságig körbe van borítva üveggel, vagy muanyaggal, kevesebb szemét hullik ki belole. A kalitka aljára homokot terítsünk. Sokan javasolják még a Zeovitot, ami egy ásványi eredetu madáralom. Ennek szagtalanító hatása kiváló, viszont van egy nagy hibája: bár apró kavicsos formában forgalmazzák, mégis nagyon porzik. A madár repülése közben kavart szél ezt a port felkapja és beteríti az egész szobát, ráadásul ezt a madár is beszippantja, ami nem egészséges, hiszen ha a por a légzsákokba jut, hát onnan már nagyon nehezen távozik.
A kalitkán belül legyen eteto- és itatóedény, ha lehet, a különféle eleségeknek külön-külön edénye legyen. A kalitkákat általában két ugrópálcával forgalmazzák. Ezeket csak akkor hagyjuk meg, ha fából készültek, ha muanyag pálcák, akkor inkább helyettesítsük ezeket megfelelo méretu faágakkal. Az ülorudak átméroje akkora legyen, hogy a madár azt félig tudja átfogni, ebben az esetben ugyanis a karmai normálisan kopnak.
A kalitkának legyen a lakáson belül egy állandó helye, melyet a nap valamely szakában érje a napfény, ne legyen huzatos, füstös helyen. Lehetoleg ne legyen a televízióval szemben, mert bár néhány madár szívesen nézi a televíziót, másokat kifejezetten idegesít a vibrálása. (A madarak szeme egy másodperc alatt jóval több képkockát (50-80) tud elkülöníteni egymástól, mint az ember). Egy egyedül tartott madár ne legyen "nyugodt" helyen, a madarak igénylik a család közelségét. A kalitkát természetesen a nap folyamán áthelyezhetjük, kivihetjük a kertbe, erkélyre, stb. Ha a szabadban helyezzük el, mindig legyen a kalitkában árnyékos rész.
A kalitka mindig legyen négyszög alapterületu, a kerek kalitkák bár szépek, de a madarat nyomasztják. Általában, ha a madár számára megfelelo kalitkát keresünk, akkor tartsuk szem elott a következo szempontokat:
- A kalitka legyen legalább olyan széles, hogy a madár akadálytalanul ki tudja nyitni a szárnyait.
- Az ugrópálcán ülve a madár kényelmesen elférjen, ha fordul, akkor a kalitka rácsába ne akadjon be a farka.
- Minél kisebb egy papagáj, annál nagyobb a mozgásigénye. Amazonoktól lefelé ezért már olyan kalitkát válasszunk, melyben két ugrópálca is elfér a fenti követelményeket is szem elott tartva.
- A kalitka ajtaja legyen akkora, hogy azon a madár kényelmesen kiférjen.
Általában egy kalitka mérete akkor elegendo minimálisan, ha a magassága kétszerese a madár testhosszának, a hossza a háromszorosa, a szélessége pedig a szárnyak fesztávolságánál egy kicsit nagyobb.
Kalitka méretekre nincs általános szabály, mivel minden papagáj külön jellem, ezért egy fajon belül az egyes egyedek mozgásigényében nagy eltérések lehetnek. Az itt ajánlott kalitkákban a madarak már arra legalább lehetoséget kapnak, hogy a szárnyaikkal csapkodjanak egy kicsit.
A kalitka tisztítása és fertotlenítése
Akadnak olyan madártulajdonosok, akik újságpapírt helyeznek a kalitka aljára. Ha a papír jó nedvszívó, rövid ideig pótolja ugyan a fertotlenített kvarchomokot, de miután a madár csorével hamarosan felszaggatja és nedvszívó képessége sem az igazi, surun kell cserélni. Papír helyett inkább a fertotlenített kvarchomokot ajánlom, amit vékony rétegben tegyünk alulra. Ez nem csak szagtalanít, hanem elosegíti az emésztést is. Mivel a magok nagy része kiszóródik a talajra, ezért a rátapadt homok igen hasznos dolog madarunk emésztésére. A kalitkát legalább havonta egyszer alaposan súroljuk ki meleg, mosószeres vízzel. Különösen nyáron vigyázzunk, hogy a madártetvek el ne szaporodjanak. Ha már megtörtént a baj, azt úgy vesszük észre, hogy a madár idegesen vakarózik, tollát tépi. Ilyenkor bizony vegyszereket szükséges alkalmazni, amivel az élosködoket ki tudjuk irtani. Feltétlenül forduljunk szakemberhez! |
|
|
|
|
A legfontosabb felszerelések a következok:
-
automata eteto és itató, amit kivülrol akasztunk az ülorúd mellé
-
etetotálkák nagyobb mag, pl.:napraforgó, lágyeleség részére. Földre helyezheto és felakasztható változatban kapható
-
hinta
-
különbözo játékok (tükör, labda, csengo, jancsibaba), ezekbol célszerubb kevesebbet betenni, különössen ha kicsi a kalitka
-
létra
-
madárfürdo, amelyben legalább hetente kétszer, de inkább háromszor cseréljük a vizet. Ugyanis a madár nem csak fürdik, hanem iszik is belole. A kalitka köré tehetünk néhány szobanövényt olyan távolságban, hogy a madarak ne tudják elérni.
-
természetesen az ülorúdak
-
alkamanként az odú |
Két nem minden napi megoldás!
|
Volier:
A volier lényegét tekintve egy nagy kalitka. Ez lehet szobai és kerti. A szobai volier váza általában vasrúd, oldala drótfonat. Az ajánlott méretaránya 4:2:3 legyen, ebbol a szélesség 80 - 100 cm, a többi ennek, illetve a lakás adottságainak függvénye. Az alját úgy képezzük ki, hogy oda homokot teríthessünk. Az ajtaja lehetoleg teljes magasságú legyen, így könnyebb takarítani, valamint a madár sem töri össze a farktollait, ha ki-be jár az ajtón.
Célszeru kerekekre szerelni a könnyebb mozgathatóság érdekében. A kerti volier lényegében olyan mint a szobai, csak sokkal nagyobb lehet. Ezeket kettos fallal kell körülvenni, melyek közül a belso fal legyen az eros (2-3 mm átméroju) drótfonat, a külso pedig 1mm átméroju drótfonatból készüljön. A két fal között legalább 30 cm távolság legyen. Erre azért van szükség, hogy a rágcsálókat, ragadozókat, egyéb állatokat biztonságos távolságban tudjuk a madarainktól.
Építésekor figyeljünk arra, hogy a madarainkat az idojárás minden viszontagságától óvnunk kell. Az esot ugyan a madaraink szeretik, de azért legyen a röpdében fedett rész, mely alá az eso, vagy a tuzo nap elol elbújhatnak. A röpdén a szél ne tudjon keresztülfújni, ezért három oldala legyen valamilyen szilárd anyag, és csak a negyedik legyen borítva drótfonattal (ez lehetoleg a déli oldal legyen). Hasznos ha ezen felül még valamilyen egyéb védelemrol is gondoskodunk, ilyen pl. a védoházikó, ahová a madarak a vihar, vagy a hideg elol el tudnak bújni. A teto ne legyen teljesen fedett, hanem csak kb. a feléig, kétharmadáig, hogy a madaraink a nyári esoket, napsütést kedvükre élvezhessék. A védoházikót célszeru akkorára tervezni, hogy az esetleg téli szállásként is megfeleljen. |
Madárszoba:
A madárszoba egy külön a madarainknak berendezett szoba, melyben azok szabadon vannak. Ez lehetoleg legyen déli fekvésu, hogy minél több fényt kapjon. A legideálisabb, ha ehhez a szobához egy erkély is csatlakozik, ekkor ezt is tegyük a szoba részévé, mint egy kis külso röpdét. Ha ez nem áll a rendelkezésünkre, az ablakot ebben az esetben is alakítsuk át olyanná, hogy az nyáron mindig nyitva lehessen. Az ablakot egyébként belülrol drótfonattal kell beborítani, hogy a madaraink ne repüljenek neki, ne tudják kitörni az üveget, stb. |
|