Óriási károkat okozott a vihar
2004.11.20. 13:19
Csaknem ezer helyre hívták a tűzoltóságot segíteni.
Szombaton reggel 6 óráig összesen 934 bejelentés érkezett a tűzoltóságok ügyeleteire országszerte - közölte a Független Hírügynökséggel Szentes Károly, az Országos Katasztrófavédelmi Igazgatóság szóvivője. 650 helyen kellett kidőlt fákat, leszakadt ágakat eltakarítani, 200 esetben megrongálódott házakhoz, 84 esetben vihar okozta közlekedési balesetekhez és forgalmi akadályokhoz riasztották a szakembereket.
Országos körkép a pusztításról
Több mint 200 helyre riasztották pénteken a tűzoltókat a fővárosban, ebből 170 helyre jutottak el, 40 mára maradt. Főként fakidőlések és megrongálódott tetők adnak még munkát a szakembereknek. Budapesten ketten sérültek meg a viharban, de egyikük sem súlyosan. Molnár Péter, a Fővárosi Tűzoltóság szóvivője a Független Hírügynökségnek elmondta, a XI. kerületben a Duna-parton egy 26 éves fiatalemberre, az Arany János utcán pedig egy taxira dőlt rá egy fa. mindkét férfi könnyebb sérülésekkel megúszta a balesetet.
Pest megyében 116 esethez vonultak ki a tűzoltók, legtöbbször, mert fák dőltek ki, villanyvezetékek szakadtak le és tetők rongálódtak meg. A legnagyobb kár Monorierdőn volt, ahol 30-40 ház sérült meg, és csaknem négy négyzetkilométeren nincs áram. Ezt valószínűleg vasárnap állítják helyre. Vasadon egy ház, Albertirsán pedig két ház vált lakhatatlanná, az ott lakók elhelyezéséről az önkormányzat és a katasztrófavédelem gondoskodott.
Baranyában 35-ször hívták a tűzoltókat, elsősorban kidőlt fák, leszakadt vezetékek és megrongálódott tetők miatt. Egy időre a drávaszabolcsi határátkelőt is le kellett zárni, mert az odavezető útra két 20 méteres fa dőlt.
Somogy megyében 86 helyre, Tolna megyében 17 esethez vonultak ki a tűzoltók. A viharban senki nem sérült meg.
Szolnok megyében 78 bejelentés érkezett a tűzoltókhoz a nagy szél miatt, többségében fák dőltek az épületekre, utakra, kerítésekre. Kunhegyesen 3 családot ki kellett költöztetni, mert a szél annyira megrongálta a házukat, hogy az lakhatatlanná vált.
Békés megyében 64 esethez vonultak ki, a legnagyobb kár a békéscsabai István malmot érte, amelynek tetejét 200 négyzetméteren szakította le a szél. Szeghalmon 7 ház rongálódott meg, az egyikből ott is ki kellett költöztetni a benne lakó családot. Orosházán 100 ház teteje sérült meg, ott a polgármester összehívta a védelmi tanácsot, amely még most is ülésezik. A megyében egy mentőautót is ki kellett menteni az útról, mert kidőlt fák közé szorult.
Hajdú-Bihar megyében 16-szor riasztották a tűzoltókat: legtöbbször kidőlt fák miatt Debrecen, Berettyóújfalu, Hajdúszoboszló, Püspökladány és Nádudvar környékén. Emiatt a becsült kár 750 ezer forint. A megyeszékhelyen például egy parkoló autóra dőlt egy fa, Tépén a 47-es főúton pedig egy nyárfa zárta el a fél útpályát. Balmazújvárosban egy villámcsapás miatt egy kémény félig ledőlt, a kár 100 ezer forint. Etyeken és Hajdúböszörményben 3 ház teteje rongálódott meg a szél miatt.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében hétszer vonultak ki a tűzoltók kidőlt fák, reklámtábla, leszakadt villanyvezeték, kidőlt villanyoszlop és megrongált tető miatt. Vasmegyeren a nagy szél visszafújta a szén-monoxidot egy házba, az ott lakó két felnőtt és két gyerek rosszul lett, sőt egy rokonuk is, illetve a kiérkező háziorvos és a mentős is. A 4 felnőtt ma elhagyhatta a kórházat, a 3 gyerek állapota kielégítő, de a hétvégét még bent kell tölteniük a kórházban.
Csongrád megyében 27-szer vonultak ki a tűzoltók, elsősorban Csongrádon és Szentesen dőltek ki fák, és rongálódtak meg tetők. Szentesen egy juhakol tetejét tette tönkre az orkánerejű szél, a juhokat a tűzoltók mentették ki. A szegedi kórház épületére is rádőlt egy fa, de itt senki nem sérült meg. A megyeszékhelyen a Matáv-toronyba csapott egy villám, emiatt részleges áramszünet volt a városban.
Bács-Kiskun megyében 36-szor riasztották a tűzoltókat, Kecskeméten 14 helyen dőltek ki fák, négy háztető megrongálódott, két ház fala pedig kidőlt, de senkit nem kellett kiköltöztetni. Tiszaalpáron 60 tető rongálódott meg az orkán erejű szélben, ott polgármesteri utasításra a vegyesbolt tovább tartott nyitva, hogy az érintettek meg tudják vásárolni a fóliát a károsodott házak letakarásához.
Vas megyét elkerülte a nagy vihar, csupán egyetlen egy háztetőt bontott meg a szél Szombathelyen. Ellenben néhány perce szakad a hó.
Zala megyében 18 bejelentés érkezett a tűzoltókhoz, a legtöbb helyen fák dőltek ki, tetők rongálódtak meg, de senki nem sérült meg a vihar miatt, és már nincs forgalmi akadály a megyében. Érdekesség, hogy Zalaegerszegen a nagy szél egy gólyafészket sodort le a villamosvezetékre, a tűzoltóknak azt is le kellett szedniük.
Győr-Moson-Sopron megyében 54 helyre vonultak ki a tűzoltók, 24 fa dőlt ki, 12 tető rongálódott meg, Sopronban pedig három méter hosszan ledőlt egy tűzfal, és több villanyoszlop is meglazult a városban. A megyében most is 30-180 percet késnek a vonatok.
Késnek a vonatok
Három helyen van még fennakadás a vasúti közlekedésben a vihar miatt. Somogy, Veszprém és Bács-Kiskun megyében kell még késésekre számítani.
Dömsöd és Kunszentmiklós-Tas között, valamint Ajka és Devecser között leszakadt a felsővezeték, Őrtilos és Gyékényes között pedig egy fa dőlt a vezetékre. Ez utóbbi helyen rövidesen helyreáll a rend, a másik két vonalon délutántól járnak a megszokott rendben a vonatok.
Őrtilos és Gyékényes között jelenleg pótlóbuszok járnak, 30-40 perces késésekre kell számítani. Dömsöd és Kiskunhalas között a nemzetközi vonatok zavartalanul közlekednek, a többi vonat utasait ugyancsak buszok viszik.
Devecser és Ajka között a villanymozdonyokat dízelre cserélik, így itt csak néhány perc késésre kell számítani.
|