Az influenza
Lilla 2004.11.09. 20:10
Az influenza gygythat
Az ezredforduln j gygyszerek kerltek bevezetsre az influenza kezelsre. A gygyszerek meggtoljk a vrus replikcit az emberi szvetekben, s jfajta megelzst is jelenthetnek.
Az ezredforduln j gygyszerek kerltek bevezetsre az influenza kezelsre. A gygyszerek meggtoljk a vrus replikcit az emberi szvetekben, s jfajta megelzst is jelenthetnek.
Bevezet Brmelyik vben megtrtnhet, hogy olyan influenza trzs, mellyel az emberisg mg nem tallkozott, egyszer csak elkezd terjedni, puszttani. Minthogy a vrus nagyon vltoz, alig van olyan - ha van egyltaln -, aki mr ellenll az elz tallkozsok eredmnyeknt. Mg a vakcinval beoltottak sem vdettek; hiszen az influenza oltsok csak olyan vrus varinsok ellen vdenek, melyekrl a kzegszsggyi szakemberek elre felttelezik, hogy majd egy adott influenza szezonban aktivizldnak, viszont nem nyjtanak vdettsget ms, elre nem ismert trzsek ellen. Ha nem tallnak ellenllsra, az j trzsek hatrok nlkl terjednek s ltalban betegsget – sok esetben hallt – okoznak.
Az influenza jrvnyok Az eddig ismert legslyosabb, egsz vilgot rint jrvny (pandemia) 1918-ban tmadott, s tbb, mint 20 millli embert lt meg, nha az els tnetek megjelense utn nhny rval. Ezt a csapst, melyet az n. spanyol influenza vrus okozott, az zsiai influenza jrvny kvette 1957-ben, a Hong-Kong-i influenza 1968-ban s az orosz 1977-ben. (Az elnevezs azokra a nemzetekre utal, ahonnan a betegsg eredt, ma mr azonban tudjuk, hogy mind a ngy jrvny Knban kezddtt).
A kzegszsggyi szakrtk szerint egy jabb jrvny, amely ugyanolyan dz lehet, mint az 1918-as volt, brmikor lecsaphat. Amikor 1997-ben Hong-Kongban egy letlis influenza varins 18 embert fertztt meg, akik kzl 6 meghalt, a szakemberek attl fltek, hogy egy jabb hullm kezddtt. A rgi hatsgainak azonban gyorsan sikerlt a jrvnyt elfojtani, mivel sikerlt a forrst – fertztt csirke, kacsa s liba – megtallni, s Hong-Kong teljes szrnyas llomnynak lelsvel a jrvnyt megszntetni.
Nem biztos, hogy az emberisgnek legkzelebb is ilyen szerencsje lesz. Ha a hong-kong-i trzshz hasonl hallos vrus napjainkban rszabadulna egy nagy npsrsg terletre, mire a vakcint sikerlne ellltani azok vdelmre, akik mg nem fertzdtek, a Fld lakinak akr 30%-a is elpusztulhatna (magtl a vrustl, vagy a bakterilis fellfertzdstl). Brmelyik influenza varins elleni vakcina kifejlesztse, biztonsgi tesztelse s forgalomba hozatala legalbb 6 hnapot venne ignybe – ez tl hossz id ahhoz, hogy egy gyorsan terjed pandemia esetn gyakorlati haszna lehetne.
j gygyszerek Ha a kzeljvben nem is kvetkezik be egy flelmetes pandemia, nem rt, ha vannak j mdszerek a betegsg kivdsre s a hallozs megakadlyozsra. 1999 vgn olyan, szleskr klinikai vizsglatokban tesztelt, gygyszerek is forgalomba kerltek, melyek j fegyverek lehetnek az influenza elleni harcban. Ez a kt szer a zanamivir (Relenza) s az oseltamivir (Tamiflu), melyek igen gretesnek ltszanak az influenza megelzsben s kezelsben. Ha a betegsg kitrsekor azonnal elkezdik a kezelst, a tnetek enyhbbek lesznek s a betegsg idtartama rvidebb lesz. A vakcinktl (melyek felksztik az immunrendszert a vrusok szaporodsnak gtlsra a szervezetben) s a szoksos hzi patika szerektl (melyek a tneteket enyhtik, de magra az influenzra nem hatnak) eltren, ezek a gygyszerek kzvetlenl az influenza vrust tmadjk. Gtoljk a vrus kzponti szerep enzimt, a neuraminidzt, s ezzel a vrus szaporodst a szervezetben. Egyb neuraminidz gtlkat is vizsglnak, ezeket azonban emberen mg nem prbltk ki.
Kzismert, hogy van mr a piacon influenza ellenes szer, mghozz kett, az amantadin s a rimantadin. Ezeknek ms a hatsmechanizmusa s slyos mellkhatsaik vannak. Zavartsgot s ms neurolgiai mellkhatsokat okozhatnak s hatstalanok a kt fontos, emberre veszlyes influenza osztly egyike ellen (B tpus). Tovbb az influenza vrusok nagyon knnyen rezisztenss vlnak irntuk. gy a jrvny els fzisban kezelt betegek gygyszer-rezisztens vrust adnak t a tbbi embernek, akikben a gygyszer mr nem fog hatni. Ez a problma klnsen fontos „zrt” kzssgekben, mint amilyen pl. az idsek otthona.
Az jabb szerek kifejlesztsnek trtnetben csodlatosan kapcsoldik a szerencse s a logika. Az ttrs, mely kzvetlenl a megtervezskhz vezetett, a neuraminidz hromdimenzis struktrjnak a megfejtse volt, 1983-ban. Ezen kvl volt mg jnhny olyan felfedezs, mely a tudsokat arra a felismersre vezette, hogy a neuraminidz molekula egyik specifikus rsze valsznleg az sszes influenza varinsoknak is Achilles-sarka – egy olyan gyenge pont, mely gondosan felptett gygyszerekkel kihasznlhat lehet.
Az influenza vrusok megismerse Felismerve a fcsaps irnyt, a korai kutats feldertette az influenza vrusok nhny lnyeges tulajdonsgt s tllsi stratgijt. A biolgusok mr rgen tudjk, hogy a vrusok lnyegben nem msok, mint fehrjbe csomagolt gnek. A fehrje szerepe ketts: vagy a gnek vdelme, vagy a vrusok szaporodsnak segtse a szervezetben. Nha, ahogy az influenza vrus esetben is, ezeken az sszetevkn kvl egy tovbbi lipid membrn burok is tallhat. Amikor a vrusok betegsget okoznak, ezt gy teszik, hogy bizonyos sejttpusokat znlenek el, melyekben szaporodnak, majd kimlenek a sejtbl s tovbbi sejteket fertznek meg. A tnetek egyrszt abbl erednek, hogy a vrus szaporodsa kvetkeztben a sejt, melyben szaporodik, felreped, msrszt pedig az immunrendszerben megprblja lekzdeni a fertzst helyi gyullads, egsz szervezetet rint fjdalmak s lz kialaktsa rvn. Az emberekben megteleped influenza trzsek klnsen a lgzrendszert blel epithel sejteket tmadjk. A sikeres fertzs nagyon rvid idn bell kivltja a klasszikus tneteket, az, hidegrzst, szraz khgst, fknt izomfjdalmakat, orrfolyst-s orrdugulst, nagyfok fradtsg rzst s tvgytalansgot.
Az influenza vrusok altpusai A tneteken alapul trtnelmi lersok azt mutatjk, hogy az influenza jrvnyok az emberisget mr jval Krisztus eltt, az V. szzadban is sjtottk. A tudsok 1933-ban izolltak elszr emberbl szrmaz influenza trzset. Azta kiderlt, hogy az influenza vrusoknak kt tpusa van – A tpus s B tpus -, melyek bizonyos bels fehrjkben klnbznek egymstl. gy ltszik, hogy a harmadik (C) tpus nem okoz komoly betegsget.
A virolgusok az A tpusbl tovbbi csoportokat kpeznek a vrus felsznn tskkhez hasonlan elhelyezked, ktfle fehrje szerint. Ezek a fehrjk a hemagglutinin s a neuraminidz, mely utbbi enzim az j gygyszerek tmadspontja. Hasonlan ms fehrjkhez, ezek is aminosavak sszehajtogatott fonalaibl llnak. Az sszes hemagglutinin varins lnyegben ugyanazt a hromdimenzis konformcit veszi fel s az sszes neuraminidz varins is jellegzetes alakot lt. Minden egyes csoporton bell azonban az egyes fehrjk jelentsen klnbzhetnek az ket felpt aminosavak sorrendjben.
Az A tpus influenza vrusban eddig 15 hemagglutinin s 9 neuraminidz altpust azonostottak, melyeket a kimutatott hemagglutinin s neuraminidz molekulk szerint neveztek el: H1N1, H1N2, H2N2 s gy tovbb. A B tpus vrusok sokkal jobban hasonltanak egymsra. Ezeken egyfajta hemagglutinin s egyfajta neuraminidz fordul el, br az aminosav sorrendek kiss klnbzhetnek az egyes B trzsek kztt, hasonlan az egyes A influenza altpusokhoz. Eltekintve kmijuktl, az A tpus s B tpus vrusok abban klnbznek, hogy milyen szervezeteket tmadnak meg. A B tpus vrusok csak embereket fertznek meg s inkbb regionlis jrvnyokat okoznak, nem pedig pandemit. Ezzel ellenttben az A tpus influenzk megfertzhetnek disznkat, lovakat, fkkat, blnkat, madarakat s embereket is, igaz nem minden trzs fertzi meg valamennyi felsosrolt fajt. (Emberen eddig csak 4 altpust talltak). Az A tpusok felelsek az XX. szzadi pandemikrt is. A klnbsgek ellenre azonban a kt influenzatpusnak az alapvet letciklusa azonos.
A vrus fertzs folyamata Hogy az influenza vrus, vagy rszecske egyetlen msolata be tudjon jutni egy emberi sejtbe, a vruson lv hemagglutininnek kapcsoldnia kell a sejt felsznn lv cukorszer molekulval, a szilsavval. Ennek a ktdsnek a hatsra a sejt bekebelezi a vrust, mely elszr egyfajta hlyagba zrul. A vrusgnek, melyek RNS fonalakbl llnak, s a bels fehrjk azonban hamarosan kiszabadulnak s behatolnak a sejtmagba. Ott egyes vrusfehrjk hozzfognak a vrus RNS szlainak replikcijhoz, ezen kvl ltrehoznak egy olyan formt is, a hrviv RNS-t, melyet a sejt "fehrje-gyrt-gpezete" leolvas s lefordt fehrjre. Az jonnan kszlt gnek s fehrjk sszetallkoznak s a sejtbl mint j vrus rszecskk kiszabadulnak. A vrus szmra htrnyos, hogy a keletkez rszecskket szilsav bortja, az az anyag, mely az influenza vrust ahhoz a sejthez kapcsolja, melybe be akar jutni. Ha a szilsav a vrus s a vrust termel sejt felletn maradhatna, az jonnan kszlt rszecskn lv hemagglutinin ktdne a szilsavhoz, minek eredmnyeknt a rszecskk gy rragadnnak a sejtfelsznre, mint a legyek a lgypaprra. gy csapdba ejtve, kptelenek lennnek ms sejteket megtmadni. De a vrusnak van egy utols tkrtyja. A neuraminidz molekula a frissen kszlt rszecske felletn hastani tudja a szilsavat. Ms szval, a neuraminidz tskk lnyegben feloldjk a nem-kvnt szilsav „ragasztt” s gy lehetv teszik a vrus rszecskk mozgst. Az enzim segt a vrusnak abban is, hogy tvergdjn a lgti sejtek kztti nylkn.
A gygyszerek lehetsges tmadspontjra irnyul kutatsok Az 1960-as vekre a pandemik eredetnek vizsglata alapjn a kutatk tisztban voltak azzal, hogy egy gygyszer, mely a replikcis folyamat brmely lpst gtolni tudja, meggtolhatja, hogy a vrus betegsget okozzon, vagy meg tudja rvidteni a mr fennll betegsg idtartamt. Senki sem tudta azonban, hogy hol kellene beavatkozni. Mitbb, a biolgusok felismertk, hogy mivel az influenza vrusok a sejten bell szaporodnak s ehhez a sejt sajt fehrje-gyrt-gpezett hasznljk fel, a legtbb anyag, mely tnkre tudja tenni a vrust, zavarn az egszsges sejtek mkdst is. Ahogy a kutatk szembekerltek ezzel a nehzsggel, tovbb dolgoztak annak kidertsn, hogy mirt okoznak bizonyos influenza trzsek lokalizlt jrvnyokat, mg msok vilgra szl pandemikat idznek el. E kutats sorn kiderlt, hogy az lenne a legidelisabb, ha egy influenza gygyszer az sszes influenza varins ellen hatsos lenne, mg azok ellen is, melyek emberen nem okoznak betegsget. Egy influenza trzs csak akkor tud loklis, vagy globlis epidmit okozni, ha a vrusnak kitett embereknek nincs ellenk megfelel immunitsuk.
Pl., ha valakinek influenzja van, az immunrendszer antitestnek nevezett molekulkat termel, melyek felismerik a vrus felletn lv hemagglutinin s neuraminidz specifikus szegmenseit. Ha az egyn jra ugyanazzal a trzssel fertzdik, ezek az antitestek (elssorban azok, melyek a hemagglutinin ellen irnyulnak) azonnal ktdnek a vrushoz s gy meggtoljk az jabb fertzs kialakulst. Ha a vrus soha nem vltozik, mint pl. a kanyar vagy a mumps, a fertzs sorn kpzdtt, vagy vakcina hatsra termeldtt antitestek tarts immunitst eredmnyeznek. Az influenza vrusok azonban llandan vltoznak. Ezrt az egyik vben keletkezett antitestek kevsb hatsosak vagy teljesen hatstalanok lesznek, ha a vrus egy msik formjval tallkoznak a kvetkez vben. A vltozs nagysga gyarkolatilag meghatrozza, hogy egy jrvny relative lokalizlt, vagy pedig az egsz Fldre kiterjed vilgjrvny lesz.
Influenza vrus vltozsok: "drift" Az influenza vrusok vltozsnak egyik lehetsges mdja, hogy antign sodrds, "drift", trtnik, vagyis egy immunvlaszt kivltani kpes fehrje (antign) aminosav sorrendje fokozatosan megvltozik. Ezek a vltozsok abban a gnben trtnt kis mutcik rvn jnnek ltre, mely annak a bizonyos fehrjnek a szintzishez a mintt adja. Elfordul, hogy a mutci csak kis vltozst okoz a fehrje stabilitsban vagy aktivitsban, de krosthatja is a fehrjt s gy cskkenti a vrus letkpessgt. Mskor viszont fokozza a tllst, pldul gy, hogy a hemagglutinin felletn talakt egy olyan helyet, melyet a hemagglutinin vagy neuraminidz gnek s fehrjk vltozsokat szenvednek, gyakorlatilag felismerhetetlenek lesznek a populciban meglv legtbb antitest szmra s gy j jrvnyt indthatnak el. A jrvny azonban nem terjed tovbb, ha olyan embercsoportokba tkzik, amelyek immunrendszere elzleg mr sokfle vltozssal tallkozott. Az influenza B vrusok valsznleg kizrlag ilyen antign "drift" rvn vltoznak, fokozatosan alakulnak ki az emberi gazdaszervezetekben s gy prblnak meg felismerhetetlenn vlni egy populci immunkrepertorja szmra.
Influenza vrus vltozsok: "shift" Az influenza A trzsek ezzel szemben egy drmaibb vltozson is tesnek, ezt antign eltoldsnak, "shift"-nek nevezzk, ez nmagban kpess teszi ket arra, hogy pandemit okozzanak. Ha antign "shift" trtnik, a trzsek erteljesen szaporodnak s teljesen j hemagglutinin tskket hordoznak s nha mg olyan j neuraminidz molekult is, mellyel a legtbb ember mg soha nem tallkozott. Ennek eredmnyeknt a vrus kijtszhatja a fldgmbn l sszes populci antitest repertorjt s pandmit vlthat ki. Napjainkban a szupersznikus replgpek korban a vilgrszek olyan szoros kapcsolatban llnak egymssal, hogy az emberek egy j vrust egy nap alatt el tudnak terjeszteni a vilgon.
Egy ilyen drasztikus metamorfzis, mint a „shift”, nem trtnhet egyszer genetikai mutci rvn. A legtbbet vizsglt folyamatban, mely antign "shift"-hez vezet, kt vrustrzs keveredik egy gazdasejtben gy, hogy a gnek, melyek j vrusrszecskkbe s megfelel fehrjikbe vannak csomagolva, rszben az egyik, rszben a msik trzsbl szrmaznak. Ez a rekombinci azrt trtnhet meg, mert az influenza vrus genomja, vagy genetikai komplementje nyolc klnll RNS szlbl ll, melyek mindegyike egy vagy kt fehrjt kdol. Ezek a fonalak knnyen keverednek s prosodnak, amikor j influenzarszecskk keletkeznek egy kettsen fertztt sejtben. Pldul, nhny influenza vrus egyarnt fertz az emberre s a disznra nzve is. Ha egy disznt valami mdon megtmad egy humn vrus s egy olyan trzs, mely eddig csak madarakat fertztt, a diszn vglis olyan hibrid trzset termelhet, mely mindenben olyan, mint a humn vrus, kivve, hogy mondjuk a madr vrus hemagglutinin molekuljt hordozza. A kutatk mostanban figyeltk meg, hogy az antign "shift" ms mdon is trtnhet. Ebben az esetben egy addig csak llatot fertz influenza vrus, kzvetlenl az emberbe hatol.
Senki nem tudja, hogy az antign "shift" melyik formja vezetett az 1918-as spanyol jrvnyhoz, melyet az influenza A vrus H1N1 altpusa okozott. A rekombincit azonban igazoltk az 1957-es zsiai influenza jrvny s az 1968-as hong-kong-i jrvny esetben, melyet az zsiai esetben a H2N2, a hong-kongi-i esetben a H3N2 vltott ki. Vannak munkk, melyek szerint vizimadarak jtszhattak szerepet az ismeretlen gnek keletkezsben s valsznleg a disznk jtszottk a keveredny szerept. A disznknak ez a szerepe magyarzhatja, hogy mirt kezddnek a jrvnyok ltalban Knban: ott madarak, disznk s emberek millii lnek szoros kzelsgben. Az a vrus azonban, mely 6 embert meglt Hong-Kongban 1997-ben (H5N1), nem volt rekombinlt vrus. Ez gy okozott emberi megbetegedst, hogy a madarakrl kzvetlenl tterjedt az emberekre. Ez olyan jelensg volt, mely azeltt sohasem fordult el. A H5N1 azonban nem tudott emberrl emberre tterjedni, mert nem volt ideje arra, hogy mutci vagy rekombinci rvn tadhatv vljon. Ha ez megtrtnt volna, igen gyorsan ellenrzhetetlenn vlt volna. Ez 1997-ben egy hajszlon mlt, ezrt a kzegszsggyi szakemberek fontosnak tartjk, hogy az influenza eseteket ne csak az emberen monitorozzk, ahogyan ez jelenleg trtnik, hanem llatokon is. Az llatok kzl a legfontosabb a kltz madarak megfigyelse, mert ezek az influenza A vrus egsz vre szl rezervorjai lehetnek, mivel rluk a vrus a hziszrnyasokra s ms fajokra is tterjedhet. Az emberre veszlyes trzsek azonnali azonostsa segthet elkerlni egy kzegszsggyi katasztrft.
A hong-kongi eset utn jult ervel folyt a kutats arra vonatkozan, hogy miben ll az gynevezett faji korlt, amely meggtolja, hogy jnhny influenza trzs tjusson egyik llatfajtrl a msikra. Ha a gt termszett jobban megismernk, a tudsok lezrhatk azokat a rseket, melyek most lehetv teszik, hogy bizonyos llati trzsek ttrjk a gtat s emberre veszlyes betegsget idzzenek el.
sszefoglalva a felfedezseket, az 1980-as vek eltt az influenza biolgijval kapcsolatban vgzett kutatsok arra utaltak, hogy egy idelis influenza-ellenes gygyszer a vrus reproduktv ciklusban szerepl nhny molekula aktivitst gy gtoln, hogy a clmolekula egy „konzervlt” helyn hatna. Vagyis, egy olyan aminosavakbl ll terletet szllna meg, mely lland marad az sszes vrus trzsben. Egy gygyszer, mely egy "konzervlt" rgit tmadna, valsznleg minden, emberen elfordul influenza vrusra hatna, azokra is, melyek hirtelen terjednek llatrl emberre.
A neuraminidz gtlk szerkezet kutatsa A szerkezetkutats, melynek alapjn a kutatk a neuraminidz gtlkat megterveztk, egy vletlen felfedezsbl indult ki. 1970-ben egyikk (Laver) megprblta meghatrozni, hogy az N2 tske azon vruson, amely az 1968-as hong-kong-i influenza pandemit (H3N2) okozta, az 1957-es zsiai influenza pandemit (H2N2) okoz trzsbl szrmazik-e. A kutatsi folyamatban ssze akarta hasonltani a molekulk aminosav sorrendjt. Els lpsknt izollnia s koncentrlnia kellett a fejeket, azt a terletet, mely kill a vrusbl. Amikor Laver kiszabadtotta a neuraminidz fejeket a tiszttott vrusokbl s centrifuglssal koncentrlta ket, meglepetsre azt tallta, hogy a kinyert anyaghalmaz nem volt amorf, pedig a fehrjk ilyenek szoktak lenni. A halmaz kristlyokbl llt. A kristlyok, melyek nagyon rendezett molekula tmbk, elengedhetetlenek a nagymrtk fehrjk hromdimenzis szerkezetnek megfejtshez. Teht, a neuraminidz kristlyok vratlan keletkezse azt jelentette, hogy a neuraminidz szerkezete taln megfejthet.
Peter Colman kutatcsoportja 1983-ban ppen ezt tette Ausztriban, a Commonwealth Scientific and Industrial Research Organisation-ban (CSIRO). A kutatk kidertettk, hogy az influenza vrus neuraminidz tski 4 azonos molekulbl vagy monomerbl llnak. A kialakul tetramer olyan, mint ngy majdnem ngyszgletes ballon egy bot vgn. A bot be van gyazva a vrus membrnjba s a ballonok killnak belle. Colman csoportja azt is megfigyelte, hogy tetramer mindegyik neuraminidz monomerjnek felletn van egy mly kzponti barzda vagy hasadk. A kutatcsoport azt is felfedezte, hogy br az influenza neuraminidz molekulk klnbzhetnek az ket felpt aminosavakban, az sszes ismert vltozat – belertve az A tpus s B tpus vrusbl szrmazkat is – meglep azonossgokat is mutat. A hasadk falt blel aminosavak ugyanazok voltak. Ha bizonyos molekula rszek ellenllnak a vltozsnak, az llandsg azt jelenti, hogy a vltozatlan sszetevk dnt jelentsgek a molekula mkdsben. Ebben az esetben az llandsg azt sugallja, hogy a hasadk kpezi a neuraminidz szilsav-hast aktv centrumt s hogy a nem vltoz vagy kompakt aminosavak a hasadkban elengedhetetlenek a katalitikus funkci fenntartsban. A tovbbi kutats megerstette ezt a felttelezst. Ha felttelezzk, hogy az influenza vrusok nem tudnak sejtrl sejtre terjedni a neuraminidz segtsge nlkl, az j felfedezsek azt jelentik, hogy egy gygyszer, mely kpes elfoglalni s eltorlaszolni az aktv centrumot, az influenza vrus sszes vltozatban lv neuraminidzt gtolni tudja. Azaz egy ilyen „dugknt” mkd gygyszer az influenza univerzlis gygyszere lehet.
Az tlet, hogy ellltsanak egy ilyen gygyszert, nem hagyta a kutatkat nyugodni, gy Colman csoportja azonostotta az aktv centrumot alkot aminosavakat, melyek normlis esetben a szilsavval kapcsoldnak. Olyan aminosavakat is kerestek a hasadkban, melyek nem ktik a szilsavat, de taln felhasznlhatk arra, hogy segtsenek a gygyszert lehorgonyozni. Megfigyeltk pldul, hogy a hasadkban hrom pozitv tlts aminosav van, melyek szorosan kapcsoldnak egy negatv tlts csoporthoz (karboxilt) a szilsav molekuln. Ezen kvl a hasadk fenekn talltak egy kis zsebet, mely kt negatv tlts aminosavat tartalmaz. Ezek az aminosavak – glutamtok – nem lptek kapcsolatba a szilsavval de mgis jelen voltak az sszes vizsglt influenza neuraminidzban. A kttt szilsavon lv idroxil (OH) csoport lefel mutatott az extra zseb fel, de nem rte el azt. Ezek a jellegzetesgek azt sugalltk, hogy ezt az OH csoportot egy nagy pozitv tlts atomcsoporttal helyettestve egy szorosan ktd szrmazkot kaphatnak. A pozitv csoport felttelezheten befszkeln magt az aktv centrum fenekn lv extra zsebbe s ott szorosan ktdve maradna gy, hogy hozz ktdik az elzleg nem hasznlt zsebben lv negatv tlts glutamtokhoz.
A hatsos influenza neuraminidz gtlk: inhalcis forma (zanamivir) Nhny sikertelen prblkozs utn 1993-ban Mark von Itzstein kutatcsoportja a Monash Egyetemen, Melbourne-ben azt tallta, hogy egy guanidino csoportot szubsztitulva a szilsavon lv csoport helyre, egy rendkvl hatsos influenza neuraminidz gtlt kaptak. Mi tbb, a gtlszernek alig volt hatsa a baktriumok s emlsk rokon enzimjeire. Ez annak a jele, hogy a vegylet valsznleg nem tenn tnkre az emberi sejteket. Ezutn az llatokon vgzett vizsglatok s az emberen vgzett elzetes vizsglatok azt mutattk, hogy a vegylet (zanamivir), kivdte az influenza tneteit olyan egyneken, akik ksbb fertzdtek influenza vrussal s cskkentette a tnetek slyossgt azokon, akik a fertzs utn kaptk a gygyszert. A vegylet azonban nem hatott, ha tabletta formjban vettk be; csak akkor volt hatsos, ha a inhalltk, az orron vagy a szjon t. rdekes mdon ppen a guanidino csoport, mely a zanamivirt olyan j gtlv teszi, az oka annak, hogy a vegylet nem szedhet tabletta formjban. Egy szjon t a blrendszerbe jutott gygyszernek t kell jutnia az emsztcsatornt blel sejteken s be kell jutnia a vrramba, mieltt eljut a test tbbi rszbe. A tltssel br molekulk azonban nehezen jutnak t a sejtmembrnon, melyek zsrt tartalmaznak s fleg tlts nlkli anyagok szmra tjrhatak. Minthogy az inhalls ltalnosan elfogadott a lgzrendszerben hat gygyszerek bejuttatsra, a Glaxo Wellcome Stevenage-ban, Angliban tovbb vizsglta a zanamivirt emberen.
A hatsos influenza neuraminidz gtlk: kapszula gygyszerforma (oseltamivir) Mivel az emberek j rsze szvesebben vesz be gygyszert szjon t, a kaliforniai Gilead Sciences Inc. s a bzeli F. Hoffmann–La Roche, svjci cg kutatst kezdett annak rdekben, hogy olyan neuraminidz gtlt talljanak, mely tabletta formjban is szedhet. Egy vrramban lv szisztms szer, elkpzelheten harcolni tud a legklnflbb, nagyon virulens influenza vrusok ellen, melyek a lgzrendszeren kvli sejteket tmadnak meg. Sok vegylet szintetizlsa s tesztelse utn vgl egy msik vegylet is felmerlt, melynek a Gilead s Hoffmann La Roche a GS 4071 munkanevet adtk, mely ugyanolyan hatsos volt, mint a zanamivir. A szerkezetanalzis kimutatta, hogy ez a vegylet megtartott egy nagy neuraminidz kt csoportot, mely a zanamivirben is megtallhat: egy negatv tlts karboxilt csoportot, mely az enzim aktv centrumban a pozitv tlts aminosavakhoz ktdik. Ezen kvl, a GS 4071 klcsnhatsa az aktv centrummal valamilyen mdon a hasadkban lv egyik aminosavat rotcira ksztette s ltrehozott egy j hidrofb (vizet taszt) zsebet. Ez a zseb horgonyozta le a gygyszer hasonlan hidrofb komponenst (sznhidrogn lnc). Eleinte az anyag jl funkcionlt kmcsben s nem krostotta az egszsges sejteket. De megbukott egy dnt tesztben: a negatv karboxilt csoport miatt nem tudott a blbl az llatok vrkeringsbe jutni. De szerencss mdon egy kis vltoztatssal lnyegben maszkroztk a negatv csoporot s gy megoldottk a problmt. A maszkrozott forma a GS 4104, knnyen tjutott a vrramba, majd ezutn elvesztette a maszkot, elssorban a vzben s a mjban. Visszavltozva eredeti formjv (GS 4071), gtolta a neuraminidz aktivitst s a vrus sztterjedst a ksrleti llatok lgtjaiban. A zanamivirhez hasonlan ez is jl mkdtt az emberi szervezetben.
A neuraminidz gtlk hatkonysga Az 1998 szn ismertetett nagy, kontrolllt vizsglatok emberen zanamivir-rel s GS 4104-gyel igazoltk s gyaraptottk a korbbi adatokat. Ha a tnetek megjelense utn msfl napon bell elkezdtk a kezelst, mind az inhallt zanamivir, mind a szjon t bevett GS 4104, kb. 30%-kal cskkentette a betegsg idtartamt. A kt anyag a tnetek slyossgt is cskkentette. Egy, a GS 4104-gyel vgzett vizsglatban pldul, a betegek ltal vezetett rtkel naplk szerint, a tnetek 25-60%-kal enyhbbek voltak, mint azokon a betegeken, akik placebo tablettt kaptak. Tovbb, a gygyszerek cskkentettk a potencilisan letlis msodlagos bakterilis fertzsek, pl. a bronchitis rizikjt, melynek elfordulsa tbb, mint a felvel cskkent. Az ilyen szvdmnyek fellpse felels az influenza hallozsrt, klnsen ms betegsgekben is szenved idseken. Egy zanamivir-rel vgzett kisebb vizsglat azt mutatta, hogy a gygyszer injekcis formja is hasznos lehet. A klnbz prevencival kapcsolatos vizsglatok is gretesek. A zanamivir tesztelsekor a nem kezeltek 6%-a, mg a kezelteknek csak 2%-a kapta meg az influenzt. A GS 4104 vizsglata hasonl eredmnyeket mutatott. Ezidig egyik szer sem okozott komoly mellkhatsokat.
A vizsglatok alapjn krte a Glaxo Wellcome a forgalombahozatali engedlyt a zanamivir inhalcis formja szmra Ausztrliban, Eurpban, Kanadban s az USA-ban. A Geilead s a F. Hoffmann-La Roche hasonl krelmet nyjt be ebben az vben a GS 4104-re vonatkozan az USA-ban s Eurpban. Ms neuraminidz gtlk, melyeket a BioCryst Pharmaceuticals, Birmingham fejlesztett ki, j eredmnyeket mutattak llatksrletben, tovbbi fejlesztst engedlyeztk a Johnson and Johnson szmra.
Egy kivlll szmra egy influenza roham nhny napos megrvidlse kis eredmnynek ltszhat, az eredmny mgis sokkal mlyrehatbb, mint amilyennek elszr ltszik. A fradtsg s kellemetlen kzrzet, melyet a beteg az influenza utols napjaiban rez, fleg abbl ered, hogy az immunrendszer mg nem nyerte vissza teljes aktivitst azutn, hogy lekzdtte a szervezetben lv vrusok tlnyom rszt. Az influenza ellenes gygyszerek nem tudjk az immunrendszer aktivitst befolysolni. De azltal, hogy lelltjk a vrus replikcit, a gygyszerek bizonytottan minimalizlni tudjk az influenza korai, legkellemetlenebb szaknak idtartamt s slyossgt. Trvnyszer, hogy a beteget minl elbb kezdik kezelni, annl jobb lesz az eredmny – rszben azrt, mert a test kevesebb, jobban lekzdhet mennyisg vrust tartalmaz s rszben azrt, mert a gygyszerek nem tudjk meg nem trtntt tenni a szveti krosodst, melyet a vrus a kezels megkezdse eltt okozott.
Influenza gyorstesztek Ez a tapasztalat s a megelzsre vonatkoz kutatsok azt jelzik, hogy ezek a szerek gy lennnek a leghasznosabbak, ha egyidejleg olyan gyorsteszteket lehetne vgezni egy fenyeget fertzs jelenltnek kimutatsra, melyek mg a tnetek jelentkezse eltt kimutatnk a vrust. Elkpzelhet, hogy a kzeljvben az emberek, mondjuk minden reggel vgigtrlik a nyelvket egy kis influenza-kimutat tesztpapr cskkal. Ha a csk sznt vltoztat, az illet tudni fogja, hogy benne van mr az influenza vrus s el kell kezdenie az influenza ellenes szer szedst a tnetek megelzsre. A gyorsteszt-kitek ma mr megtallhatk az orvosi rendelkben. A gyrtk megprbljk a tesztet gy tkletesteni, hogy otthoni hasznlatra is alkalmas legyen. Nagyon fontos, hogy biztos legyen az influenza fertzs diagnzisa, mert egy egyszer megfzs vagy egyb hasonl panasz esetn a gygyszer nem hat, mivel a gygyszerek csak az influenza vrusok ellen hatsosak. Felesleges pnzkidobs ezeket a szereket az influenza-szer tneteket okoz megfzs ellen, allergia vagy bakterilis fertzs esetn adni.
Tovbbi krdsek: a rezisztencia problematikja Br a neuraminidz-gtl szerek nagy izgalmat vltottak ki, maradtak mg nyitott krdsek. A logika azt diktln, hogy a vrus replikci gtlsa s a msodlagos szvdmnyek cskkentse leteket menthet meg, de hogy a gygyszerekkel valban cskkenthet-e a hallesetek szma, mg nem tudjuk. Tovbb, csaknem minden gygyszer ellen, melyet az emberek bevetnek a vrusok s baktriumok elleni kzdelembe, rezisztencia fejldik ki. Mikzben a mikroorganizmusok kzdenek a tllsrt, azok, melyek megvltoztatjk a gygyszer ltal clbavett szerkezetket s felismerhetetlenn teszik magukat, elkerlik a gygyszerhatst. Az amantadin s rimantadin kzd tbbek kztt rezisztencia problmval.
Van-e okunk azt hinni, hogy az j gygyszerekkel a rezisztencia nem lesz problma? A kutatk szorgalmasan prblkoztak laboratriumi krlmnyek kztt olyan influenza trzsek ellltsval, melyek rezisztensek zanamivirre s GS 4104-re. Eddig nem sok sikerrel jrtak. Egyes trzsek, mint ez vrhat volt, rezisztenss vltak gy, hogy a neuraminidz aktv centrumban megvltoztattk az aminosavakat. Ezek a vltozsok az enzimet kevsb stabill, vagy kevsb aktvv tettk az eredetihez kpest, ebbl kvetkezen a vrus tllse cskken a testben. Ms trzsek gy vltak rezisztenss, hogy nem vltoztattk meg a neuraminidzt, de megvltoztattk a hemagglutinin klinikai sszettelt. Emlkezznk arra, hogy a neuraminidz ahhoz szksges, hogy leszaktsa a szilsavat a vrus rszecskrl, gy a hemagglutining nem tud a szomszdos rszecskken lv szilsavhoz kapcsoldni s nem gtldik a vrus tterjedse ms sejtekre. A hemagglutinin vltozsa cskkentette az affinitst a szilsavhoz, gy feleslegess tette a neuraminidz beavatkozst. Br a sejtkultrban nvekedett mutnsoknak ez a msodik csoportja nem mutatott rezisztencit a gygyszerek irnt llatokon. Elkpzelhet, hogy a hemagglutinin s szilsav kzti ktds krosodsa cskkentette a trzsek fertzkpessgt azltal, hogy gyengtette a msik sejthez val ktdsi kpessgket.
A neuraminidz gtl gygyszereken kvl ms szereket is vizsglnak. A kutatk mr rgen prblkoznak azzal, hogy olyan gygyszereket lltsanak el, melyek pl. a hemagglutininen lv szilsav kt helyet tmadjk, de mindmig nem sikerlt ilyet tallni.
A mr piacon lv amantadin s rimantadin hatkonysgt influenzban elbb fedeztk fel, mint ahogy hatsmechanizmusukat ismertk volna. Ma mr tudjuk, hogy ezek az ioncsatornaknt funkcionl M2-nek nevezett vrus-fehrje aktivitst gtoljk. Az M2 gtlsa magyarzza, hogy a gygyszerek mirt hatstalanok az M2 molekulval nem rendelkez B tpus influenza vrus ellen. Mikzben tovbb folyik a kutats j gygyszerek kifejlesztsre, az influenza vakcink javtsra is tesznek erfesztseket.
Az influenza minden vben szedi az ldozatait A pandemik kztti idkzkben kisebb, br jelents influenza epidemik gyakran fordulnak el. Az USA-ban mkd Gygyt s Megelz Centrumok (Centers for Disease Control and Prevention) szerint 1994-ben kb. 90 milli amerikai (kb. a populci 35%-a) kapta meg az influenzt.. Ezek az emberek egyttesen 170 milli napot tltttek gyban s 69.3 milli munkanapot vesztettek. Mg jellemzbb az az adat, mely szerint az USA-ban, a populci 10-20%-a minden vben megkapja az influenzt s kb. 20000 halleset kvetkezik be az influenza szvdmnyek kvetkeztben. Ezek a szmok, valamint a pandemikra vonatkoz szmok valsznleg cskkenni fognak a kvetkez nhny vben, mert j influenzaellenes gygyszerek kerlnek forgalomba s mert a vakcinkat szlesebb krben alkalmazzk s gyorsabban lltjk el. A trsadalom vgl is egy olyan korszak fel halad, melyben az emberisg le fogja gyzni a flelmetes influenza vrust.
|