Men
 
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men 2.
 
Linkek
 
Iskolmrl
 
Vrosom
 
 
Kszntelek!
 
Itt mindent letlthetsz!
 
♥♥♥Lost
 
♥♥♥Olvasd el,mert j ha tudod
♥♥♥Olvasd el,mert j ha tudod : Mentlis betegsg

Mentlis betegsg

Lilla  2004.11.09. 19:51

Zavar a fejben

A kzssg figyelme, a korai felismers, az orvos tudsa segthet


A mentlis krral lõk – tbbnyire akaratlanul, nha szndkosan – lassan mrgezhetik maguk krl a csaldi, munkahelyi lgkrt, elõbb-utbb nrombolv, sõt olykor gyilkoss is vlhatnak. Minden vben depresszisok tzezrei ksrelnek meg ngyilkossgot, negyedrszk „sikerrel” jr. 

Meglepõen hangzik, de szmuk nagyobb, mint a gyilkossgok ldozatai. Õket pedig meg lehetne menteni, hiszen ltezik a megfelelõ orvosi szolgltats, vannak hatkony gygyszerek, terpik. Csak a bajt kellene felismerni, s idõben szakemberhez fordulni. Brmelyikk lehet a munkatrsunk, esetleg fõnknk, csaldtagunk, lak- vagy kert-szomszdunk, esetleg mi magunk is rintettek lehetnk. 

Mi is az a mentlis (pszichitriai) betegsg? 

Gyûjtõfogalom, melybe minden olyan diagnosztizlhat kr, problma, panasz belefr, amelyet az szlels, megismers, megrts (azaz a kognitv kpessgek), az rzelmek, a viselkeds abnormitsai jellemezhetnek. Ezen llapotokban a fellpõ vltozs krosan befolysolja az egyn kapcsolatait: magn- s trsadalmi lett (kommunikcijt) rontja, htrltatja, lehetetlenn teszi, hogy megtervezze a jvõt, hogy rszt vegyen a feladatok megoldsban. 

Sokan nehezen fogadjk el az amgy brki ltal tapasztalhat tnyt, hogy agyunk/tudatunk rosszul vgzi funkcijt. Gyakorta csaljuk magunkat azzal, hogy fejlõdsnkkel az llatvilg fl emelkedve, szervezetnk legfejlettebb rsze, vagyis agyunk-lelknk-szellemnk (tetszs, kultra, vallsossg szerint kivlaszthat a legmegfelelõbb fogalom) nem eshet a stressz vagy betegsg ldozatul. 

gy a depresszi jelentkezst egyesek nem betegsgnek, hanem mentlis (esetleg jellembeli) gyengesgnek fogjk fel vagy a felborult otthoni let, a munkahelyi problmk szmljra rjk. (Kzs a felelõssgnk: a mentlis betegsgek jobb megrtse emberek sokasgt mentheti meg az utctl, a rokkantsgtl, a brtntõl, a korai halltl, a gyilkossgtl.) 

Depresszi. A szomorsg mly formjrl van sz, ez a lelkillapot kzelmltbeli vesztesg, fjdalmas esemny hatsra alakulhat ki, de erõssge arnytalan a trtntekhez kpest, tartama meghaladja a normlisan vrhat idõtartamot. 

A szorongs utn ez a msodik leggyakoribb pszichitriai betegsg. Becslsek szerint a vlt testi bajok miatt orvoshoz fordulk tz szzalka valjban depreszszis. Rendszerint a 20-30-40-es letvekben kezdõdik. Szakemberek gy ltjk, a XX. szzad msodik felben szletetteknl elõfordulsi gyakorisga nagyobb, mint a korbbi generciknl. 

A depresszis idõszak ltalban 6-9 hnapig tart, de a betegek 15-20 szzalknl akr kt vnl tovbb is fennllhat, s az let folyamn tbbszr ismtlõdhet. A krnyezet szmra teht nem elfogadhat mentsg, hogy gyorsan jtt, szre se lehetett venni. Csak ritkn veszszk komolyan, ha ismeretsgi krnkben tapasztaljuk. Felmrsek szerint az amerikaiak fele napjainkban is gy vli, a depresszi nem ms, mint egyfle szellemi, testi tunyasg. A sok egyb sajtos vlekeds mellett nlunk is megtallhat ez a nzet. 

Kevs laikus tudja, mirõl is van sz. Az orvosi knyvek szerint a depresszis hangulatvltozsok az agynak az rzelmeket felgyelõ rendszerben, a kmiai vegyletek (informcihordozk) egyenslyban s a szablyozsban tmadt zavarra vezethetõk vissza. 

A depresszi a munkakptelensget okoz betegsgek listjn a msodik. A felnõttek ht-nyolc szzalkt sjtja (a teljes npessgben gyakorisga 5 szzalk krli), s ha terjedst nem sikerl meglltani, az egszsggy ezen a terleten is jabb millirdos kiadsokkal szmolhat. 

Tbbfle testi baj is elõidzheti (egyes gygyszerek depresszit okoz mellkhatsa is): hormonlis, neurolgiai, ktõszveti, autoimmun, rkos krok, fertõzsek, tpllkozsi zavarok egyarnt felelhetnek rte. 

A biolgiai kivlt okok kzl fontos a hormonok szerepe. A havi vrzst kzvetlenl megelõzõ (premenstrucis feszltsg) s a szls utni hangulati ingadozsokat a hormonszint vltozsai okozzk. A vltozs korban lvõknl gyakran diagnosztizlnak depresszit (felmrsek szerint a pciensek 50%-nl), a mûtti beavatkozs (mh-, petefszek-eltvolts) miatt menopauzlis llapotba kerlteknl gyszintn. A depresszis fzison valaha tesetteknl nagyobb esllyel tr vissza a betegsg a menstruci elmaradsval, amgy a tbbsgnl ekkor kezdõdik. Fokozott annak a veszlye, hogy hatsra testi betegsg alakul ki, illetve vlik krnikuss. A depresszi legdrmaibb szvõdmnye az (n)gyilkossg. 

A nõknl ktszer gyakrabban jelentkezik, mivel õk hajlamosabbak az nvdra, magukat teszik felelõss, ha valami csaps ri õket, csaldjukat. A frfiak inkbb tlpnek a nem ltezõnek tekintett bajon. A tma egyik eurpai szaktekintlye, Wolfgang Rutz, a WHO regionlis pszichitriai tancsadja, viszont gy ltja, ezt a levert lelkillapotot fõleg „nõi” krknt tartja szmon a szakma is, holott a frfiak ngyilkossgban igen magas arny lehet a depresszi kzvetlen hatsa. 

A mr npbetegsgknt szmon tartott, minden letkorban s mindkt nemben elõfordul depresszi felismerse, megrtse, a diagnzis elfogadsa a gygyulshoz vezetõ ton az elsõ lps – hangzott el a Magyar Pszichitriai Trsasg legutbbi kzgyûlsn. A fel nem ismert vagy nem kezelt betegsg slyos egszsgkrosodst, s szocilis, letviteli s egzisztencilis gondot okoz a beteg, valamint krnyezete szmra. 

A klasszikus tnetcsoport fõleg a nõk depresszijnak klinikai kpt tkrzi, m jabb vizsglatok szerint a biztosan depresszisnak minõsthetõ frfiaknl az ingerlkenysg, az agresszv magatarts, az idõszakos dhkitrsek, a cskkent nrtkels, illetve az alkoholhoz, kbtszerhez val menekls is e krra utal jelzs lehet. 

A depresszihoz trsul alkoholizmus vagy droghasznlat (ami el is fedheti az alapbetegsg kpt) sokkal gyakoribb az „erõsebb” (valjban gyengbb) nemnl. Ha a fenti tnetek az addig jl „mûkdõ”, a trsadalmi krnyezetbe jl illeszkedõ, kiegyenslyozott frfinl jelentkeznek, mindig gondolni kell a depresszira is. 

Nem magyar sajtossgrl van sz, az EU-csatlakozsra vr orszgok egymst kvetik a depresszis lista ln. Klsõ megfigyelõk oly aggasztnak vlik a helyzetet, hogy az uni j programokat indtott a megelõzsre. Nagy szksg is van r, mert egyre fiatalabb korosztlyokat fenyeget a baj. 

Gyerekkori depresszis betegsg hzdhat meg a kzelmlt tbb drmja htterben (gondoljunk a kt tizenvesre, akik iskolatrsukat fojtottk meg, s a legutbbi gyilkos lvldzsre, amikor huszonvesekkel vgzett egy 25 ves „mokfut”). Ez a kr felelhet a gyerekek ngyilkossgrt, akik az iskolav vge tjn a csaldtl, szmonkrstõl, bntetstõl val rettegs miatt inkbb a hallt vlasztjk. 

Az elmlt vtizedben a serdlõkori ngyilkossgok szma hromszorosra nõtt az USA-ban, ezrt az amerikai kongresszus 2,5 milli dollrt szavazott meg a tma kutatsra. A munka jrszt haznkban zajlik majd. A gyerekkori hallokok sorban a balesetet az ngyilkossg kveti. 

A depresszi ppgy, mint az autizmus, a skizofrnia, mnia, demencia vagy a figyelemzavar olyan agyi mûkdszavar, amely a szemlyisg psgt, egysgt, teljessgt rinti. Az integrits az lethez elengedhetetlen rzsek, vlekedsek, trsadalmi viselkedsi mintk sszessge, amelyek az egynt a msoktl megklnbztethetõ egyedd teszik. 

Az egyni struktrk nem a vgzetet hordozzk! Br a szlõktõl rklt gnek megszabjk srlkenysgnket, utunkat, de alapvetõen a nevels, a krnyezet hatrozza meg, hogy milyenek vagyunk, s lelkileg egszsgesek maradunk-e. Az agy betegsgeinek kezelse az agy millirdnyi idegsejtje kztti kommunikcit fenntart kmiai hrvivõk rendszerre pt. 

A mentlis betegsgek sokkal gyakoribbak, mint gondolnnk. Minden vben az tlagnpessgnek tbb mint 28 szzalka lesz valamelyik betegsgben rintett, legtbb embernl elõszr az ifj felnõttkorban jelentkezik, s a legtermkenyebb veinket rinti. Htmilli amerikai gyerek, serdlõ hordozza a tneteket, t szzalkuknl mr a szervek mûkdsre kihat krosodssal, s a segtsgre szorulk 50 szzalkt nem kezelik. Ez vonatkozik a tneteket mutat korosabbak, a 65 fltti npessg 15–25 szzalkra is. A fl nem ismert depresszi az idõseknl tovbb rontja fizikai llapotukat, nehezti a kezelst, gondozst. A slyos depresszi 2000-ben 17,5 millinyi amerikait rint. A WHO s a Vilgbank elõrejelzse szerint 2020-ra az llapotbl fakad egszsgproblmk, illetve az ngyilkossg miatt a depresszi a legtbb embert elpusztt betegsgek rangsorban a msodik helyen fog llni. 

Ha sem az egyn, sem krnyezete nem ismeri fel a bajt, ha a beteg nem jut el szakemberhez, ha nincs diagnzis s kezels, a mentlis bajok krostjk az egyn fizikai egszsgt, komoly terhet rnak r s a biztostkra. A csald, a trsadalom nagy rat fizet – gondoljunk a csaldon belli, az iskolai erõszakra, a trsadalmon kvlre hull fiatalokra, az lls- s otthontalanokra. A bntets-vgrehajtsi intzetek lakinak tbb mint 7%-a mentlisan slyos beteg. Az USA-ban a kezeletlen betegek miatti termelskiess 150 millird dollr vente, az szszeg nagyobb rsze megtakarthat volna, ha a tb ugyangy fedezn a mentlis problmk kezelst, mint az egyb betegsgekt. Amgy pedig minden 17. percben ngyilkos lesz az USA-ban valaki. vente flmillian tesznek annyira „komoly" ksrletet, hogy az gyeletre kerlnek, s tbb mint 30 ezren meg is halnak. A fiataloknl ez a 3. hallok, az egyetemista korosztlyban a kettes szm. A vilgon vente 1 milli hallrt felelõs az ngyilkossg, a 14–44 v kztti nõknl ez a msodik hallok. Prevencijhoz sszefogsra van szksg. A szakemberek szerint ltszlag minden ngyilkossg megelõzhetõ, a szakadk a tudsunk s a cselekvsnk kztt hallos! A stigma, a kzssg elfordulsa, elutastsa jelenti a legnagyobb gtjt annak, hogy a (mentlisan) bajban lvõ megkaphassa a szksges segtsget. 

jabban kapcsolatot fedeztek fl a depresszi meg a szv-, rrendszeri s nhny ms betegsg kztt. A szlets krli problmk nvelik a ksõbbi mentlis bajok elõfordulsnak valsznûsgt. A szorongsos zavarok emsztõszervi krt is okozhatnak. Az tkezsi zavarok hozzjrulhatnak a szvpanaszok kialakulshoz. Azok a stroke-betegek pedig, akiket depresszi ellen kezelnek, jobban gygyulnak s tovbb lnek. A frfiak csontjai ltalban vdettebbek, mint a nõk, krkben kevesebb (lenne!) az oszteoporzis rovsra rhat trs, e csoportban a csonttmegveszts egyik magyarzata a slyos s krnikus depresszi. 

A sok negatv tny utn j hrknt kvnkozik ide, hogy a mentlis krok zme a legtbb ltalnos betegsghez hasonlan knnyen diagnosztizlhat s hatkonyan kezelhetõ.

Depresszirl van sz, ha az albbiakbl legalbb tt tapasztal (az elsõ kettõt mindennap, egsz nap, legalbb 2 hten t): 

– llandsult szomorsg s ressg rzse; nyugtalansg, ingerlkenysg; 

– mr nem rdekli s nem jelent lvezetet az a tevkenysg/idõtlts, amit valaha szeretett, belertve a szexet is; 

– tancstalansg, bûntudat, rtktelensgrzet; 

– lmatlansg (insomnia), kora hajnali breds vagy ppensggel „tlalvs”; 

– az tvgy megvltozsa; 

– lecskkent energia, fradtsg, lelassultsg rzete; 

– nehz a koncentrls s az emlkezs; 

– az ngyilkossg krli gondolatok, vagy maga a ksrlet; 

– llandsult testi tnetek, amelyek nem reaglnak a gygykezelsre. 

Bipolris zavar (ms szval mnis-depresszis zavar). Olyan llapot, amelyben az egyn slyos mlypontokat (depresszi) s egszen vgletes, a helyzethez nem illõ feldobottsgot (mnia) l t. A mnis epizd nhny naptl pr hnapig tarthat. A tnetek kztt szerepelhet: 

– cskkent alvsigny; megnvekedett beszdigny; 

– zavarodottsg, idegessg; olyan cselekvsbe val bonyolds, amelynek tl nagy a rizikja, hogy fjdalommal jr, illetve kvetkezmnyt, eredmnyt a klvilg nem ismeri el; 

– megnvekedett nbizalom; 

– a beteg pszichotikuss vlhat, tves eszmk s hallucincik gytrhetik. 

A depresszv epizd kt httõl tbb hnapig terjedhet, s ennek sorn e beteget semmi nem rdekli. A tnetek egyeseknl nhny nap, ht alatt fejlõdnek ki, msoknl hirtelen jelentkeznek, ilyenkor klsõ tnyezõk (stressz, valakinek a halla, vls) a felelõsek. 

Skizofrnia. A beteg nem tudja elklnteni a valsgost az irrelistl. Nem kpes „normlis” rzelmi reakcikat mutatni, megfelelõen gondolkodni, beszlni, viselkedni. 

A skizofrnia gynevezett pozitv tnetei: rendezetlen, sszefggstelen gondolatok, ssze nem fggõ dolgok kztt ugrl, rtelmetlen beszd, a beteg a szavakat hangokkal, ritmusokkal helyettesti; tveszme (pldul gy vli, valaki a szomszdbl irnytja a gondolatait); hallucinci (olyasmit lt, hall, rez, ami nincs jelen). 

A skizofrnia negatv tnetei: a beteg nincs tekintettel msokra, nem mutat rzelmeket, kerli a szemkontaktust; kevs mozdulatot, gesztust vgez; adott szituciban nem a megfelelõ reakcikat mutatja, s egyes esetekben bnt gtoltsgba zuhanhat; hinyzik belõle az energia, eltûnik a belsõ ksztets (spontaneits); mr nem tall lvezetet a valaha kedvelt dolgokban (anhedonia); nem kpes kellõen sszpontostani, figyelni. 

 
Hrlevl
E-mail cm:

Feliratkozs
Leiratkozs
SgSg
 
Mennyi az id?
 
Szmll
Induls: 2004-08-04
 
G-mail
Felhasznlnv:
Jelsz:
  SgSg

j postafik regisztrcija
 
 
Email~~~~Nekem

rj mailt nekem! lillaaa93@freemail.hu

 

 
Mennyi ajndk!!!
 
Milyen az oldal?
 
Tiniknek ajnlott
 

Brmi krdsed van az oldallal illetve mssal kapcsolatban,nyugodtan rj a lillaaa93@freemail.hu emailcmre!
Ksznm!

 
Sztrokrl
 
 
Olvasd el!
 
Kpeslap mnia
 
Betegsgek
 
Nknek
 
 
Szavazz!
Szavazz!
Milyen az oldal?

Ez a legjobb portl!
Tetszik!
Egsz j!
Van mit vltoztatni!
Nem tetszik!
Ez a legrosszabb portl!
Azonnal trld ki!
Ez portl??
Szavazs llsa
Lezrt szavazsok
 
Ti krttek!
 

Hímes tojás, nyuszipár, téged vár a Mesetár! Kukkants be hozzánk!    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168    *****    Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros