A madarak
Lilla 2004.11.09. 14:31
A madarak
Feltűnő szépségüknek, megragadó játékosságuknak, csicsergő, trillázó, emberi hangot utánzó hangoskodásuknak, lebilincselően kedves udvarlásuknak, fészkelésüknek, fiókanevelésüknek, az egész szobát betöltő élénkségüknek tulajdoníthatjuk, hogy egyre több lakásban láthatunk díszmadarakat.
Míg az ötvenes években az úgynevezett kalitkamadarak közül állatkereskedéseinkben csupán a kanári és a hullámos papagáj tenyész-változatait és néhány vadon befogott hazai énekesmadarat (tengelic, csíz, kenderike, süvöltő, zöldike, erdei pinty, énekes rigó stb.) lehetett kapni, addig manapság - bár a hazai madárfajok, a természetvédelmi törvény általi szigorú védelmüknek köszönhetően, a szaküzletekből eltűntek (befogásuk és engedély nélküli fogságban tartásuk tilos!) - a külföldi eredetű madarak választéka számos díszpinty-, szövőmadár- és papagájfajjal gyarapodott.
Alapvető tudnivalók
Az otthonukban madarat gondozni szándékozóknak azt jó előre tudniuk kell, hogy a madártartásnak vonzó oldalai mellett bizonyos hátrányaival is számolni kell. A kalitkák vagy a szobai röpdék sok helyet foglalnak el, és elhelyezésükre a lakásnak csak kellően megvilágított, huzatmentes, megfelelő hőmérsékletű részei alkalmasak. A madarak - főleg a nagyobb testű papagájok - olykor lármáznak, élelmüket kiszórhatják, és folyamatosan ürítik béltartalmukat, amely a kalitka homok fenéktálcája rendszeres takarításának elmulasztásakor bűzt áraszthat. Tehát a madár lakásunknak csak akkor lehet dísze, ha kalitkáját, illetve röpdéjét állandóan rendben és tisztán tartjuk.
Kezdőknek ajánlható díszmadarak
Gyermekeknek a legszórakoztatóbb, legtöbb figyelnivalót a játékos természetű madár nyújtja. A legideálisabb alanya a hullámos papagáj, amelynek magánosan tartott egyedeit beszédre is taníthatjuk. A nagyobb termetű papagájok közül az ugyancsak játékos nimfa- és a szürke papagáj is tanítható beszédre.
Éneklő madárnak elsősorban a kanárit ajánlhatjuk. Szép, dallamos hangja van a szürke és a mozambikcsicsörkének, valamint a vörös kardinálisnak is, de ezek drágább és igényesebb kalitkamadarak.
Mindegyik díszmadarat magánosan vagy párosával, tenyésztési szándék nélkül is tarthatjuk. Ez esetben a díszpintyfélékből mindig egy párt tartsunk. A pintyféléket szintén tarthatjuk párosával, de ha azt szeretnénk, hogy énekeljenek, akkor mindig csak magános hímet tartsunk. |
Madarak és fák napján
A harkályok éve
Ebben az évben a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület nem egy madárfajt emelt ki, hanem egy sok szempontból hasonló életmódú, veszélyeztetett családot, a harkályok családját választotta az év madarának. A Madarak és fák napján nemcsak állatvilágunk értékes képviselőit, hanem a fák doktorait is ünnepeljük bennük.
A harkályfélék népes családja Földünknek csaknem minden fás növényzettel borított területét benépesíti. A mintegy kétszáztíz leírt fajból csupán Ausztráliában és Madagaszkáron nem fordul elő egy sem.
Törzs–tagok Csaknem minden tevékenységük a fákhoz köti a harkályféléket. A legtöbb fán élő madár a lombkorona lakója, a harkályok ellenben egy kevésbé kihasznált életteret, a lombkorona és a talajszint közötti részt, a törzset foglalták el. Ügyesen kúsznak (igaz, fejjel lefelé, mint a csuszka, nem képesek erre), egy harkály mászás közben legalább húsz ponton támaszkodik meg. A lábain két ujj előre, kettő pedig hátrafelé áll, nyolc erős, görbe karma mellett ujjának bütykei, valamint két „acélos” középső faroktolla mind a kapaszkodást szolgálja. Zsákmányukat nem túlságosan hosz-szú, de rendkívül kemény, éles csőrükkel szerzik. Nyakizmaik nagyon erősek, koponyájuk és nyelvük felépítése is zsákmányoló módszerükről árulkodik. A zöld küllő például több mint 10 centiméterre képes kiölteni hosszú nyelvét. A kemény és szigonyhoz hasonlóan recézett hegyű nyelv féregszerű mozgással hatol be a rovarok járataiba; egyes fajok, például a nyaktekercs nyelvét ragacsos nyál borítja. Lekerekített szárnyukkal jellegzetes hullámvonalban repülnek, de például a fekete harkály röpte egyenes.
|
Szárnyra kel az amerikai vörösfarkú harkály fiókája (Derrick Hamrick felvétele) |
Fekete, zöld, tarka Az Európában honos tíz harkályfaj közül hazánkban kilenc fordul elő. Testfelépítésük, életmódjuk hasonló, mégis négy csoportba oszthatók. Érdekes módon ezt a tudományos csoportosítást a magyar nevek is meglehetősen jól tükrözik: nyaktekercs, küllő, harkály, fakopáncs. A család legtermetesebb faja a mintegy varjú nagyságú fekete harkály, amelynek egyszínű fekete tollazatát csupán fejének tűzpiros tollai tarkítják. Ez a viszonylag ritka, óvatos madár leggyakrabban mesz- szehangzó kiáltozásával hívja fel magára a figyelmet. A legkisebb családtag az alig veréb termetű kis fakopáncs. Gyakori, de mivel a fák koronájában él, ritkán kerül a szemünk elé. Sokak szerint a legszebb harkályfélénk a zöld küllő. Tollazata felül olajzöld, illetve zöldessárga, a hasoldala zöldesszürke. A fejét piros sapka és fekete barkó díszíti. Leggyakoribb harkályfélénk, a nagy fakopáncs, rigó nagyságú. Az erdős területeken mindenütt előfordul, a legritkább, a fehérhátú fakopáncs, jó, ha száz pár élhet nálunk. Elsősorban az olyan öreg bükkösöket kedveli, ahol sok a korhadó, beteg, széldöntött fa.
Földön, törzsön, ágon Sajátos életmódjuk és testfelépítésük miatt a harkályok legfeljebb egymásnak lehetnek vetélytársai a táplálékért és az élőhelyért. A valóságban azonban meglehetős ügyességgel kerülik el egymást. Például úgy, hogy az egyikük inkább a hegyvidékhez kötődik, a másikuk pedig az Alföld erdős területein fordul elő. A táplálkozásukban is nagy eltérések vannak: egyes fajok a fák kérge alól, korhadt farészekből, repedésekből szedik össze táplálékukat, megint mások tölcsér alakú mélyedéseket vésnek a fába éles csőrükkel, hogy elérjék a mélyben megbúvó rovarlárvákat. Az azonos élőhelyeken élő, ám különböző termetű fajok a fák más-más szintjén keresgélnek táplálék után. A legkisebb termetű fakopáncs nyáron a fák lombozatában, a vékonyabb ágakon mászkál. A fekete harkály átmenetet képvisel a két csoport között, a fák törzsén és vastagabb ágain keresgél, de zsákmányainak csaknem a felét – például nagyobb termetű hangyafajokat – a földről szerzi be. Több megfigyelés sze-rint kedvelt csemegéje a földben élő darazsak lárvája. A nyaktekercs és a küllők, elsősorban a földön zsákmányolnak. Persze, a táplálékkonkurenciára is akad példa. A nagy fakopáncs századunk első évtizedeiben gyakori volt a zárt erdőségekben és a lakott területek közelében is. A hasonló termetű balkáni fakopáncs akkor még nem élt hazánkban. Első itteni költését 1937-ben észlelték, és 1960-ra már az egész országban elterjedt. Visszaszorította a zártabb erdőségekbe a nagy fakopáncsot, és a lakott területek környékén, parkokban, gyümölcsösökben szinte egyeduralkodóvá vált.
|
|
Balkáni fakopáncs (Dr. Molnár Gyula felvételei) |
Fiatal zöld küllők |
Egy különc harkály A nyaktekercs egy kissé kilóg a hazai harkályok sorából. Ezt már a neve is sejteti: madarunk, ha veszélyt érez, a fejtollait felborzolva nyakát ide-oda tekergeti, és közben kígyószerű, sziszegő hangokat hallat. Külsejében és viselkedésében is sok jegy emlékeztet az énekesmadarakra. A lába olyan, mint a többi harkályé: két ujja előre, kettő hátrafelé áll, és a fatörzsön harkály módra kapaszkodik, de az ágakon már keresztben ül. Tollai lágyabbak, mint a rokonaié, és a farktollai is puhák, tollruhájának mintázata pedig megtévesztően hasonlít a fakéregre. Míg a család többi tagja állandó madarunk, addig a nyaktekercs vonuló, rendszerint március elején érkezik meg afrikai telelőterületeiről. Abban is a nyaktekercs az egyetlen kivétel, hogy nem készít odút, tojásait az elfoglalt odú aljára vagy más fajok régebbi költéséből származó fészekanyagára rakja. A harkályfélék szinte kivétel nélkül évente csupán egy fészekaljat nevelnek. Különcünknél ritkán másodköltést is megfigyeltek a kutatók.
Doboló ácsok A harkályok tavaszi nászidőszaka korán, gyakran már decemberben vagy januárban megkezdődik. Ezt sajátos, leginkább a fakopáncsokra jellemző dobolásuk árulja el. A szerepe az énekesmadarak énekéhez hasonlóan a párválasztás, illetve a territórium határainak megjelölése és védelme. Érdekes, hogy a hímek és a tojók egyaránt dobolnak, de az előbbiek jóval többet. Kutatók megfigyelték, hogy a párban álló hímek naponta százszor-kétszázszor dobolnak, a pár nélküliek viszont akár öt-hatszáz alkalommal is. A fakopáncsok jól rezonáló ágvégeket, ágcsonkokat választanak a doboláshoz. A száraz ágakat gyors kopácsolással rezgésbe hozzák, ezzel messzehangzó hangokat keltenek. Bizonyos egyedek felfedezték a városi parkok fém lámpatesteit, azokkal valószínűleg nagyobb sikereket érnek el. A harkályok odúlakó madarak. A párok a legkülönbözőbb fákban, többnyire korhadásnak indult törzsekben készíthetnek költőüreget, ám nem építenek minden évben újat. Gyakran valamelyik előző lakosztályukat foglalják el újra, előbb, persze, kitisztítják az üreget. Az odú elkészítésében mindkét madár tevékenyen részt vesz, bár a belső munkákat inkább a hímek végzik. Puha fában két hét alatt készül el a fészek, kemény fában majdnem kétszer ennyi ideig tart a munka. Egy-egy odú kialakítása akár száz-százötvenezer csőrvágásba is kerülhet. A harkályok az odú csupasz aljára rakják tojásaikat: a kisebb termetű fajok hetet-tizenkettőt, a legnagyobb, a fekete harkály azonban csak négyet-ötöt. A fiókák mintegy három hét alatt kelnek ki. A kotló szülők szertartásos viselkedéssel váltják egymást a fészeknél. Az érkező madár nagyobb távolságról hangokkal hívja fel magára a figyelmet, az odúban levő társa erre kopogással válaszol. A fiókák mintegy négy hét alatt fejlődnek ki. Az odú elhagyása után még néhány hétig a szülők gondozzák őket, aztán szétszéled a család.
|
A kis fakopáncs tojója |
Harkályműhely Harkályaink állandó madarak, legfeljebb télen kóborolnak. A hegyvidéken élők ilyenkor alacsonyabb területekre húzódnak. Az élelemben szegény őszi-téli hónapokban nehéz idők járnak a rovarevő madarakra. A harkályok ősszel és télen magvakat is fogyasztanak, s a fák minden zegét-zugát átkutatják táplálék után. A küllők megdermedt hangyákat keresgélve mély járatokat ásnak a hangyabolyokban. A nagy fakopáncs csonthéjas gyümölcsöket, makkot és más terméseket keresgél. Ágvillába, kéregrepedésbe szorítva rögzíti a sokszor távolabbról hozott termést, és ott töri fel a kemény burkot, hogy hozzájusson a tápláló maghoz. Ugyanígy szerzi meg a még ki nem nyílt tobozokban megbúvó fenyőmagokat is. A tél végére egy-egy alkalmas ágvilla alatt többtucatnyi toboz is összegyűlik. Ezeket a helyeket az erdészek harkályműhelynek nevezik. A nagy fakopáncs télen gyakran felkeresi a madáretetőket, és szemezget a napraforgómagból.
Mit tehetünk értük?Századunk első felében heves szakmai viták folytak arról, hogy a harkályok a már beteg törzseket kezdik-e vésni, vagy az ő munkájuk gyengíti és betegíti meg a fákat. Akár így, akár úgy, az e tevékenységükből adódó erdészeti kár országos szinten nem számottevő. Annál fontosabb viszont odúkészítésük, hiszen enélkül számtalan odúlakó, de azt nem készítő állatnak súlyos „lakásgondjai” lennének. Például a cinegék, a seregély, a kék galamb és még sok madár kerülne bajba, ha nem volnának harkályok. Említést érdemelnek a denevérek is, hiszen számos denevérkolónia harkályok véste odúban él. Ez is oka annak, hogy évtizedek óta minden harkályunk védett. Vajon mit tehet az ember a harkályokért, ha nem madarász? A válasz: közvetlenül keveset. Leginkább a nyaktekercsen tudunk segíteni azzal, hogy minél több „B” típusú madárodút helyezünk ki. Ez a faj akár nagyobb kertekben is megtelepedhet, ha alkalmas otthont talál. Az odúk kihelyezése után ne feledkezzünk meg az évenkénti karbantartásról, tisztításról. Télen a nagy fakopáncs sikeres telelését segíthetjük madáretetőinkkel. Leginkább az élőhelyek védelmében segíthetünk. E téren a legtöbb feladat az erdőtulajdonosokra és -kezelőkre hárul. Az elmondottakból következik, hogy az idős fák, facsoportok, különösen az odúkat rejtő, korhadó törzsű példányok megőrzése a legtöbb, amit harkályainkért tehetünk.
Táp:
Vitakraft termékek |
Life - Power of Nature
Kivivel, vitaminnal és ásványi anyagokkal aromazáró csomagolásban.
Termékkód: 3103/4589 |
800 g | |
|
Menü
Mézes, vitaminos eleség.
|
|
Pucci
Különféle ízletes magvak és erőt adó gyöngyök keveréke.
Termékkód: 3103/2158 |
500 g | |
|
Vita Grano
Mageleség.
Termékkód: 3103/1742 |
200 g | |
|
Sittich Gold
Lágyeleség.
Termékkód: 3103/1756 |
125 g | |
|
Sittich-Perle
Főeleség, nyolcféle napon érlelt mag optimális keverékéből vitaminozott szemekkel kiegészítve. Junior és light változatban is kapható.
Termékkód: 3103/1032 3103/182 |
1 kg 500 g | |
|
Az Aqua-Food gyártott vagy forgalmazott termékei
|
Magkeverék
Műanyag zacskóba csomagolt, egyszerű magkeverék.
|
|
Vogel eleség hullámos papagájnak
Kartondobozos magkeverék.
Termékkód: 3101/1101 |
500 g | |
|
|
Vitakraft termékek
|
Fruit-Cocktail
Gyümölcs-koktél, aszalt gyümölcsökkel és hatóanyag-szemcsékkel készült kiegészítő eleség.
Termékkód: 3113/2611 |
200 g | |
|
Kräcker
Különleges módszerrel feltárt magok és illatanyagok felhasználásával készült rudak, melyek lecsipegetése kellemes feladat és hasznos időtöltés a bezárt papagájok részére, sokféle ízesítésben.
|
|
Kräcker Bisquiti
Termékkód: 3113/1125 3113/2457 3113/3271 |
dupla sütemény rúd kiwis dupla sütemény rúd fűmagokkal dupla sütemény rúd mézzel, ánizzsal | |
|
Az Aqua-Food gyártott vagy forgalmazott termékei
|
Polly Csipp Mézeskarika
A Polly Csipp a legtáplálóbb, legízletesebb magok keverékéből készült különleges csemege. A hullámos papagájok (Melopsittacus undulatus) őshazájukban Ausztráliában nagy rajokban szabadon szárnyalnak és az évszaktól függően hatalmas területet járnak be. A puszták, rétek, cserjések növényein fejlődő rügyek magvait, terméseit csemegézik naphosszat. A Polly Csipp Mézeskarika napon érlelt magvak (fehér köles, vörös köles, fénymag, zab), ásványi anyagok, méz és gyümölcsíz felhasználásával készült. Csipkedése kellemes időtöltést, jó erőben tartó testmozgást biztosít és elősegíti a csőr egészséges kopását.
|
|
Csemegerúd hullámosnak, gyümölcsös
|
|
Lóri Mézesrúd
Biofóliás, hasáb alakúra ragasztott magvak keveréke fém akasztóval.
|
|
Mézeskarika
Ízletes magvak összepréselt keveréke, melynek szétcsipkedése fontos testmozgás a madarak részére; akasztós kartondobozban.
|
|
Mézeskarika "bliszteres"
Ízletes magvak összepréselt keveréke, melynek szétcsipkedése fontos testmozgás a madarak részére.
|
|
| Vitaminok:
Vitakraft termékek
|
Color-Cocktail
Színező-koktél, aszalt gyümölcsökkel és hatóanyag-szemcsékkel készült kiegészítő eleség.
|
|
Jod-Rapid-Perlen
Jódozott gyöngyök. A jódkiegészítés fontos a pajzsmirigy megfelelő működéséhez és tojásrakás időszakában a termékenység elősegítéséhez, mindkét nem számára.
|
|
Mauserhilfe
Tollváltáson átsegítő gyöngyök, főleg vedlési időszakban. Tavasszal és ősszel a tollak növekedéséhez szükséges speciális aminósav és ásványi anyag kiegészítéséhez nélkülözhetetlen.
|
|
Mauser-Cocktail
Tollfejlesztő-koktél, aszalt gyümölcsökkel és hatóanyag-szemcsékkel készült kiegészítő eleség.
Termékkód: 3213/2666 |
200 g | |
|
Kräcker
Tollváltást segítő dupla rúd.
Termékkód: 3213/2647 |
dupla rúd tollváltó | |
|
Perls Honigperlen
A mézes gyöngyök a rétek és fák egyik fontos vegyületével, a lecitinnel vannak dúsítva az általános erőnlét javítása érdekében.
|
|
Konditions-Cocktail
Kondi-koktél, aszalt gyümölcsökkel és hatóanyag-szemcsékkel készült kiegészítő eleség.
Termékkód: 3213/2661 |
200 g | |
|
Perls Sprechperlen
A beszéd és hangutánzó készséget, valamint a papagájok aktivitását fokozó különleges vegyületeket tartalmazó kiegészítő keverék, mely a hangszálakat erősíti.
|
|
Perls Lebertranperlen
A csukamájolajos gyöngyök megfelelő arányban főleg A+D3 vitaminokat tartalmaznak. Fontos kiegészítő eleség betegségek alatt és megelőzésük érdekében. Általános ellenálló képesség javító a fertőzésekkel szemben.
|
|
Perl's Junior
Tojásos.
Termékkód: 3213/2624 |
500 g | |
|
Perl's Light
Termékkód: 3213/2625 |
500 g | |
|
Sittich Stärkung
Erőt adó magkeverék.
|
|
VitaNature
Termékkód: 3213/3438 3213/3439 |
10 g vadmagvakkal 10 g petrezselyemmel és mákkal | |
|
| Felszerelések:
Vitakraft termékek |
Sandy madárhomokok
Elősegíti a csőr egészséges kopását, javítja az emésztést és pótolja az ásványi anyagokat. 2 kg
Termékkód: 3407/4483 3407/4484 3407/4485 |
citrommal kanárinak ausztráliai eukaliptusszal afrikai ánizzsal | |
|
Erdei avaros madáralom
Termékkód: 3311/4434 |
1,9 l | |
|
Sandy
Ülőrúdra húzható karomkoptató csövek és kalitka aljába helyezhető szőnyegek többféle méretben.
Termékkód: 3407/316 3407/442 3407/612 3407/14 3407/1648 |
karomkoptató szőnyeg (8 db, 21*32 cm) karomkoptató szőnyeg (6 db, 26*46 cm) karomkoptató szőnyeg kör alakú (8 db, 33 cm) rúd hullámosnak, kanárinak (4 db) rúd nagypapagájoknak (3 db) | |
|
Bio-Box
Madárfű tartó.
|
|
Bio-Sand
Emésztést elősegítő madárhomok.
|
|
Vogel-Sand
Emésztést elősegítő ásványi anyag keverék mészkőből és kagylócsigák házának őrleményéből.
Termékkód: 3311/1126 |
2,5 kg | |
|
Milbentod spray
Madarak külső parazitái ellen (tolltetvek) készített spray.
|
|
Az Aqua-Food gyártott vagy forgalmazott termékei
|
Antiparazita fürdetőpor
Madárfürdőbe téve elűzi a madarak külső parazitáit.
|
|
Atkatox parazitairtó
Felakasztható madárjáték rovarölő szerrel átitatva.
|
|
Madárhomok
Apró szitált sóder műanyag zacskós csomagolásban.
|
[AD] |
Illatos madárhomok
Az egészséges emésztést, fejlődést segítő ásványok és illatok keveréke vödrös kiszerelésben.
|
|
Kavics kalitkába
|
|
Csőrkoptató ízesített
Csipkedése elősegíti a csőr egészséges kopását.
|
|
Szépia
Tengeri eredetű csőrkoptató ásványi anyagforrás; darabos vagy ömlesztett kiszerelésben.
Termékkód: 3407/2175 3458/556 |
szépia akasztó extra | |
|
Fém tálak
Kalitkára felcsavarozható krómozott tálak.
Termékkód: 3421/2262 3421/2258 3421/2259 |
akasztós CCH-10 0,28 l csavarozható CCC-10 0,28 l csavarozható CCC-20 0,56 l | |
|
Etetők, itatók
Kicsi és nagy méretben madaraknak.
|
|
Kalitkabot
Kötéllel
|
|
Létrák
3-9 fokú, fából, műanyagból
Termékkód: 3405/4015 3405/4016 3405/1838 3405/3367 3405/1836 3405/1835 3405/4033 3405/274 3405/4529 3405/4531 3405/4034 3405/4035 3405/4036 3405/4037 |
9 fokú fa 7 fokú fa 6 fokú fa 5 fokú fa 4 fokú fa 3 fokú fa 4 fokú óriás fa 5 fokú óriás fa műanyag létra nagypapagájnak kötél létra nagy madaraknak 6 fokú óriás fa 7 fokú óriás fa 8 fokú óriás fa 9 fokú óriás fa | |
|
Madárfürdető
Körkalitkához készült, kemény és lágy fürdetők.
|
|
Játékok
labdák, tükrök, csengők, rugós papagájok, kelj-fel-jancsi
|
|
Fészkek
fonott és nádtetős többféle méretben
Termékkód: 3721/2977 3721/2902 3721/590 |
fonott fészek "magos" fonott fészek (hullámosnak, kanárinak) fonott fészek | |
|
Odúk
Fából 4-féle méretben
Termékkód: 3722/0319 3722/0336 3722/0337 3722/2521 3722/2783 |
odú hullámos papagájnak odú pintynek odú nagypapagájnak odú rönkfából odú cinegének | |
|
Szállítódobozok
Kartondoboz a boltban eladott madarak szállításához.
Termékkód: 3726/317 3726/456 |
nagy | |
| Kalitkák:
Kalitkák madarak részére |
Kalitka Ancsa
Arany, ezüst, fehér színekben (58x36x65 cm)
Termékkód: 3701/995 - arany, ezüst 3701/999 - fehér |
|
Kalitka Bea
Arany, ezüst, fehér színekben (42x30x45 cm)
Termékkód: 3701/760 - arany, ezüst 3701/2451 - fehér |
|
Kalitka Deborah (58x36x63 cm)
Termékkód: 3701/2522 - festett 3701/1572 |
|
Kalitka Edina
Arany, ezüst, fehér színekben (58x36x80 cm)
Termékkód: 3701/3316 - arany, ezüst 3701/3498 - fehér |
|
Kalitka Enikő
Extra pagoda (48x29x49 cm)
Termékkód: 3701/592 3701/593 - műanyag bevonattal |
|
Kalitka Erika
Arany, ezüst, fehér színekben (42x30x51 cm)
Termékkód: 3701/764 - arany, ezüst 3701/2713 - fehér |
|
Kalitka Fanny
Arany, ezüst, fehér színekben (42x30x58 cm)
Termékkód: 3701/766 - arany, ezüst 3701/2714 - fehér |
|
Kalitka Hilda
Arany, ezüst, fehér színekben (42x30x56 cm)
Termékkód: 3701/2903 - fehér 3701/762 - arany, ezüst |
|
Kalitka Ida
Arany, ezüst, fehér színekben (42x30x58 cm)
Termékkód: 3701/3499 - arany, ezüst 3701/3500 - fehér |
|
Kalitka Ilonka
Termékkód: 3701/2920 - arany, ezüst 3701/16 - festett |
|
Kalitka Kinga
Arany, ezüst, fehér színekben (42x30x51 cm)
Termékkód: 3701/2397 - arany, ezüst 3701/2712 - fehér |
|
Kalitka Linda
Arany, ezüst, fehér színekben (58x36x63 cm)
Termékkód: 3701/772 - arany, ezüst 3701/2582 - fehér |
|
Kalitka Manka
Arany, ezüst, fehér színekben (42x30x53 cm)
Termékkód: 3701/765 - arany, ezüst 3701/2904 - fehér |
|
Kalitka Nóra
Arany, ezüst, fehér színekben (42x30x47 cm)
Termékkód: 3701/761 - arany, ezüst 3701/2450 - fehér |
|
Kalitka Sára
Arany, ezüst, fehér színekben (58x36x58 cm)
Termékkód: 3701/2088 - arany, ezüst 3701/2418 - fehér |
|
Kalitka Szabina (37x24x34 cm)
Műanyag aljú
Termékkód: 3701/1537 |
|
Kalitka Szilvi (45x26x45 cm)
Műanyag aljú
Termékkód: 3701/376 |
[AD] |
Kalitka Szandi
Műanyag aljú
Termékkód: 3701/4134 |
|
Kalitka Vali
Arany, ezüst, fehér színekben (37x24x40 cm)
Termékkód: 3701/767 - arany, ezüst 3701/2905 - fehér |
|
Kalitka Vera
Arany, ezüst, fehér színekben (42x30x49 cm)
Termékkód: 3701/768 - arany, ezüst 3701/2906 - fehér |
|
Kalitka Viki
Arany, ezüst, fehér színekben (58x36x80 cm)
Termékkód: 3701/997 - arany, ezüst 3701/652 - fehér |
|
Kalitka szív alakú
Ezüst és festett színben
Termékkód: 3711/3215 |
|
Kalitka háztetős
3-féle méretben
Termékkód: 3701/163 - 5-ös (45x26x48 cm) 3701/162 - 4-es (39x24x43 cm) 3701/161 - 3-as (35x21x39 cm) |
[AD] |
Kalitka röpde
Termékkód: 3711/689 3711/2037 - kerékkel |
|
Kalitka kör
3-féle méretben (31x49, 36x62, 41x75)
Termékkód: 3703/594 - extra műanyag bevonattal 3703/3928 - hagymakupolás 3703/3929 - szint. hagymakupolás 3703/3926 - 2. 3703/3927 - 3. |
|
Kalitka gömb alakú
Kihúzható fiókkal (44x53)
Termékkód: 3703/2770 3703/3999 - szint. 3703/3998 |
|
Kalitkagarnitúra
3db-os fehér színben
Termékkód: 3705/425 |
| Madáretetők:
Téli madáretetők |
Ablaketetős
|
|
Cinegeodú
|
|
Erdélyi faragott
Termékkód: 3781/634 3781/4229 |
Székely állvánnyal Székely akasztható | |
|
Fonott
|
|
Nyírfából ferde nádtetős
<
| | |