A szlovákok műszaki hibára gyanakodnak
Lilla 2006.01.21. 20:22
A szlovák hatóságok azt feltételezik, hogy műszaki hiba okozta a katonai gép csütörtök esti katasztrófáját - értesült a pozsonyi Markiza televízió. A lezuhant repülőgép fekete dobozát Szlovákiába szállították. Az adatok elemzését a Magyar Katonai Légügyi Hivatal munkatársai és a szlovák katonai szakértők közösen kezdték meg. A vizsgálat hetekig is eltarthat.
A szlovák hatóságok azt feltételezik, hogy műszaki hiba okozta a katonai gép csütörtök esti katasztrófáját - értesült a pozsonyi Markiza televízió. A lezuhant repülőgép fekete dobozát Szlovákiába szállították. Az adatok elemzését a Magyar Katonai Légügyi Hivatal munkatársai és a szlovák katonai szakértők közösen kezdték meg. A vizsgálat hetekig is eltarthat.
A fekete doboz csak a nevében fekete, legtöbbször ugyanis piros színű. A berendezésen minden repüléssel és repülőgéppel kapcsolatos adat megtalálható. A fekete doboz rögzíti a repülőgép repülési magasságát, útvonalát és sebességét; a fordulókat valamint az emelkedéssel és süllyedéssel kapcsolatos paramétereket, de tartalmazza a működéssel kapcsolatos információkat is, a hajtómű üzem közbeni állapotát: az olajnyomástól egészen a fordulatszámig.
A Borsod megyei Hejcétől néhány kilométerre lezuhant, 36 éves An-24-es típusú szlovák gép fekete dobozát már szétszerelték, egyelőre azonban még nem közöltek róla semmit. A vizsgálatot végző Magyar Katonai Légügyi Hivatal osztályvezetője szerint az elemzés több hétig is eltarthat.
„Minden lehetséges változatot meg kell vizsgálni és 100 százalék pontossággal ki kell zárni, hogy az nem történhetett ezért és ezért, de történhetett ez, amit meg kell indokolni” – mondta Csuzdi Attila alezredes, a Magyar Katonai Légügyi Hivatal osztályvezetője.
Egyelőre csak annyi biztos, hogy a gép alacsonyan repült és beleakadt a Borsó-hegy tetején lévő fákba. Az egyik szlovák kereskedelmi televízió értesülése szerint a helyi hatóságok azt feltételezik, hogy műszaki hiba okozta a balesetet.
A gép roncsainak szétbontását szombat reggel óta öt autóval 23 tűzoltó végezte, a munkálatokat délután fejezték be. Az egyes alkatrészeket külön-külön is megvizsgálják, azok torzulásaiból ugyanis a szakemberek pontosan rekonstruálni tudják, milyen szögben és sebességgel csapódott be a gép. A darabokat vasárnap szállítják Szlovákiába.
Magyar hangzású nevek az utaslistán
Befejezték a csütörtök este lezuhant szlovák katonai repülőgép roncsainak szemléjét szombat délután Hejce mellett. Miután minden nyomot, adatot rögzítettek, vasárnap valószínűleg hozzálátnak a roncsok elszállításához. Az egyben maradt nagyobb darabokat szét kell vágni, hogy teherautóra tudják rakni azokat. Közben a szlovák hatóságok befejezték az áldozatok azonosítását is. A védelmi minisztérium szóvivőjétől kapott információk szerint azt nem vizsgálták, hogy van-e magyar nemzetiségű köztük. A szlovák sajtóban megjelent utaslistán mindenesetre több magyar hangzású név is van. A baleset egyetlen túlélőjének állapota kielégítő.
A 30 éves katona továbbra is az intenzív osztályon van, még mindig altatják. A vizsgálatok szerint stabil az állapota. Sokan azt várják, ha jövő hét elején felébresztik az orvosok, a fiatalember magyarázatot adhat majd a tragédiára.
A főorvos azonban éppen azt mondja, hogy ilyen esetekben az az általános tapasztalat, hogy a betegeknek ideiglenes vagy állandó emlékezetkiesésük lesz, ezért lehet, hogy ez a fiatalember sem fog emlékezni semmire a baleset körülményeivel kapcsolatban.
A baleset összes áldozatát Szlovákiába szállították. A védelmi minisztérium szóvivője azt is elmondta, hogy minden holttestet sikerült azonosítaniuk. Azt nem vizsgálták, hogy voltak-e magyar nemzetiségű katonák a gépen, de az utaslistán szerepel több magyar hangzású név is. A szerencsétlenül járt gépen összesen 43-an voltak, közülük 42-en meghaltak. A katasztrófa okairól egyelőre annyit tudni, hogy a gép letért az előírt útvonaláról.
A gép becsapódásakor az erdő egy jó 30 méteres sávban szinte teljesen eltűnt, és még most is roncsdarabok hevernek mindenfelé. A látvány borzalmas, bár a tűzoltók és katasztrófavédők már levonultak a helyszínről. Egy fontos alkatrészt azonban még nem találtak meg. Továbbra is keresik azt a 10 centis kis fémcsövet, amit a repülőgép orrába építettek be, és ez jelzi, ha a gép szárnya eljegesedik. A tégelyben ráadásul kis mennyiségben ugyan, de sugárzó anyag is van.
Az orvos szerint csoda, hogy van túlélő
Megmagyarázhatatlan, hogy miként menekült meg az egyetlen túlélő - nyilatkozta a Sme rangos szlovák napilapnak az a szlovák orvos, aki - a lap értesülései szerint - egészségügyisként először látta a csütörtök esti repülőgép-szerencsétlenséget túlélő katonát.
Ladislav ©imák, a szlovák Air Transporte Europe légi mentőszolgálat főorvosa elmondása szerint a baleset helyszínétől négy kilométernyire találkozott az életben maradt Martin Farkaąsal, akit a magyar tűzoltók hoztak le kocsival.
"Csoda, hogy nem voltak belső sérülései. Az, hogy miként menekült meg, végképp megmagyarázhatatlan. Egyetlen szóval sem beszéltünk a baleset okairól" - mondja az orvos. Hozzátette, a katona vérnyomása és pulzusa normális volt, komolyabb törést nem szenvedett, de a stressz és a nagy hidegben eltöltött legalább két óra miatt lelassultak a reakciói.
A főorvos a helyszínről is azonnal kérdezte őt. "Azt mondta, senkit sem látott, de kiáltást hallott" - idézi a megmenekült katonától hallottakat Ladislav ©imák.
Túlélte, mert a másik gépre irányították
Másodszor született csütörtökön este az a szlovák katona, akit parancsnoka közvetlenül a koszovói indulás előtt átirányított a később szerencsésen landoló gép fedélzetére - írja szombati számában a legnagyobb eladott példányszámú szlovák napilap, a Nový čas. A lezuhant gépen utazó katonák közül tíz a tőketerebesi (Trebiąov) alakulathoz tartozott. A tragédiában 42-en haltak meg.
"Örültünk a hazatérésnek. Remek volt a hangulat. A koszovói beszálláskor a repülőtéren énekeltünk. Elsőként az a gép szállt fel, amelyik később lezuhant. Nekem is azon a repülőgépen kellett volna ülnöm, de a parancsok azt az utasítást adta, hogy üljek a szállítmányhoz. Ezzel megmentette az életemet" - nyilatkozta a lapnak könnyekkel a szemében Viktor Meraąický.
Társaival együtt csak a kassai repülőtéren értesült a tragédiáról: látták, hogy az elsőként indított gép, amelynek korábban kellett volna megérkezni, sehol sincs. "Mind ismertük egymást, egy nagy család voltunk" - mondta a lapnak.
Jövő héten temetik el az áldozatokat
Várhatóan a jövő hét közepén lesz a temetése a szlovák repülőgép-katasztrófában elhunyt szlovák katonáknak - közölte a pozsonyi kormány védelmi minisztériuma. Először közös szertartás lesz. Ennek helyszínét és időpontját később határozzák meg. Ezután szűkebb, családi körben vesznek búcsút az elhunytaktól.
Hétfőn déltől 24 órás nemzeti gyász lesz Szlovákiában: a középületeken félárbocra eresztik a nemzeti és az uniós lobogót, s ugyanígy tesznek az ország külképviseletein is. Szlovákia nagykövetségein hétfőn és kedden részvétnyilvánítási könyveket helyeznek el.
Dicséret a mentőknek
Dicséretet kapott az Országos Mentőszolgálat a szlovák szakemberektől. A szolgálat a Hejcén végzett gyors és hatékony munkájáért kapta az elismerést.
A repülőgép lezuhanása után nem sokkal az Országos Mentőszolgálat 10 mentőautót irányított Hejce térségébe. A magyar mentők látták el a szerencsétlenség egyetlen túlélőjét, aki életveszélyes, koponya- és belsővérzéses sérüléseket szenvedett.
A magyar mentők munkája még nem ért véget. A szolgálat szóvivője azt mondja: a mentőegységek addig a helyszínen maradnak, amíg teljesen átvizsgálják a területet.
|