Az RTL Klub Híradója úgy tudja: mégis lép a kormány azért, hogy ne dráguljanak tovább jelentősen az üzemanyagok. Sőt, információink szerint néhány héten belül legalább tíz forinttal olcsóbb lesz a benzin és a gázolaj. Értesülésünket a kormányszóvivő, aki a miniszterelnökkel Hongkongban tartózkodik megerősítette.
„Vasárnap a miniszterelnök hazaérkezése után rögötn bejelentést tesz a benzinár ügyében. Egy olyan bejelentést, ami legalább 10 forintos mértékben csökkenti a benzin árát” – mondta Batiz András, kormányszóvivő.
Részleteket a kormányszóvivő egyelőre nem árult el. Az biztos, hogy a kormány nem a jövedéki adót csökkenti. Ez a kérdés szóba került az európai uniós pénzügyminiszterek tanácskozásán is.
„Az Európai Unió nem ért egyet semmilyen adócsökkentéssel, ugyanis ezzel az alkalmazkodási kényszert és képességet csökkentenék az országok” – mondta Veres János, pénzügyminiszter.
Vagyis a kereslet ugyan megnőne a benzin iránt, az ára viszont nem csökkenne jelentősen. Éppen ezért a legvalószínűbb az, hogy az üzemanyag áfáját csökkenti a kormány. Január elsejétől egyébként is csökkenne a legfelső áfa-kulcs 25-ről 20 százalékra. Várhatóan ezt a lépést hozza előre a kabinet. Így már októbertől, vagy még hamarabb körülbelül 10 forinttal kerülne kevesebbe a benzin és a gázolaj.
A magas üzemanyagár előbb-utóbb mindent megdrágít. A Volán társaságok szerint például még az idén 5-10 százalékkal kellene emelniük a buszjegyárak. A drága üzemanyag miatt előbb-utóbb az élelmiszerboltokban is drágábban lehet vásárolni. Azt még nem lehet tudni, hogy, ha a kormány tervei szerint csökkennek az üzemanyagárak, akkor a cégek mit lépnek, hiszen azt mondják, az elmúlt hónapok jelentés többletkiadást okoztak.
A Volánbusz Rt.-nek félmilliárd forint vesztesége van a rekordmagasságú üzemanyagárak miatt. A cég vezérigazgató-helyettese azt mondja, ennyi pénzt már nem tudnak kigazdálkodni.
„Nem nagyon tudunk tenni semmit, mert a társaság folyamatosan egy takarékos gazdálkodást folytat, és ahol az utasszámok eltűrik, ott a kihasználatlan kapacitásokat folyamatosan csökkentjük” – mondta Sohár István, a Volánbusz Rt. vezérigazgató-helyettese.
Már korábban kezdeményezték, hogy még az idén emeljék a buszjegyek árát. Több mint 7 százalékos emelést kértek, akkor amikor még nem volt ilyen drága a benzin. A Gazdasági Minisztériumban vizsgálják, hogy elengedhetetlen-e az áremelés. A szóvivő szerint azt is figyelembe kell venni, hogy mi az az ár amit még az emberek el tudnak viselni.
A budapesti tömegközlekedés biztosan nem drágul az idén. A MÁV-nál hétfőre ígértek választ arra, hogy mennyi pluszköltséget jelent a magas benzinár.
Emelnék az áraikat viszont a pékek 10-12 százalékkal. A drága üzemanyag miatt várhatóan előbb-utóbb a többi élelmiszer is megdrágul. De hogy mennyivel, azt még nem lehet tudni, és azt sem, hogy a tervezett üzemanyagár csökkenésre pontosan hogyan reagálnak majd a cégek.